“Мене засудили, щоб зняти санкції з РФ”. Аваков поговорив із засудженим в Італії нацгвардійцем Марківим і пообіцяв нові докази його невинуватості

 

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в понеділок, 31 серпня, представить на брифінгу нові переконливі докази невинуватості нацгвардійця Віталія Марківа, якого в Італії безпідставно засудили за звинуваченням у причетності до загибелі італійського фоторепортера Андреа Роккеллі та російського перекладача Андрія Миронова 24 травня 2014 року у Слов’янську.

Про це Аваков повідомив під час відеорозмови з Марківим, який перебуває у в’язниці суворого режиму “Опера” під Міланом, повідомляє пресслужба МВС.

Міністр наголосив, що результати слідчих дій та висновки проведених експертиз однозначно доводять невинуватість Марківа, й українська сторона готова надати ці матеріали правоохоронцям з Італії.

“Я військовослужбовець Нацгвардії, я дуже добре розумію, що я давав присягу – служити і захищати Батьківщину. Я готовий до всього. Але доказати мою невинуватість для мене вже справа честі – відстояти честь та гідність мого підрозділу та Нацгвардії України”, – у свою чергу, наголосив Віталій Марків.

Він підкреслив, що ця справа політизована й спрямована не лише проти нього, а має на меті зганьбити ім’я України й лобіювати інтереси Росії. “Щоб потім використати моє засудження як прецедент для зняття санкцій з РФ”, – підкреслив нацгвардієць.

“Я завжди був, є і буду військовослужбовцем України. Україна мені дала більше, ніж я очікував“, – зазначив Марків.

“Йде вже четвертий рік [ув’язнення], а вони досі мені не дали український прапор”, – повідомив українець. Єдине, чого він зміг добитися – щоб йому передали футболку “Батальйон Кульчицького”.

“Єдине, що я маю – це такий маленький прапор, як в машину ставиться. Я його тримаю у себе в камері. Але якщо вони навіть прапора мені не дозволили – то всі прекрасно розуміють, хто я такий, за що я тут”, – наголосив Марків.

Аваков запевнив, що “ми цього не залишимо і будемо боротися до кінця, ми впевнені у нашій перемозі”.

“Важливо було підтримати Віталія й обов’язково дати йому інформацію напряму, окрім адвокатів”, – пояснив міністр Аваков, опублікувавши частину їхньої з Марківим розмови у фейсбуці.

Він зазначив, що дозволене італійськими органами спілкування з ув’язненим нацгвардійцем тривало 15 хвилин.

На анонсованому брифінгу очільник МВС пообіцяв наголосити на фактах, які не взяв до уваги італійський суд першої інстанції, засудивши Марківа до 24 років ув’язнення. “Сподіваємося, їх почує апеляція Мілана”, – зазначив Аваков.

Фото пресслужби МВС

У травні 2020 року група експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та Київського політехнічного інституту провела в Слов’янську слідчі експерименти щодо обставин загибелі італійського фоторепортера та російського перекладача. Слідчі дії довели, що Марків непричетний до загибелі італійського фоторепортера.

Апеляційний процес у справі Віталія Марків розпочнеться в апеляційному суді присяжних Мілана 29 вересня. Розгляд оскарження мав початися навесні-2020, але через пандемію COVID-19 і складну епідемічну ситуацію в Італії його було відкладено на осінь.

Читайте також:
В італійському Сенаті відбудеться показ фільму про справу Марківа

Як інформувала “Новинарня“, попри наявність переконливих доказів у тому, що Віталій Марків не міг бути причетним до обстрілу, внаслідок якого у травні 2014 року на Донеччині загинули італійський фоторепортер Андреа Роккеллі та його російський перекладач Андрій Миронов, суд у місті Павія засудив нацгвардійця до 24 років ув’язнення. Вирок було винесено 12 липня 2019 року.

Також суд постановив притягнути до криміналу нардепа-атовця Богдана Матківського, який командував підрозділом Марківа на Донбасі.

Поліція Італії заарештувала Марківа в аеропорту Болоньї 30 червня 2017 року. За даними ЗМІ, крім українського, він має також громадянство Італії, де країні постійно живе його мати. Туди він полетів у відпустку.

30-річний Андреа Роккеллі був учасником групи фоторепортерів Cesuralab.
Він загинув 24 травня 2014 року внаслідок мінометного обстрілу в селі Андріївка під Слов’янськом Донецької області разом із напарником-перекладачем, російським правозахисником Мироновим.

Обставини події на боці бойовиків “ДНР” описував фотожурналіст Вільям Роглон (Рогелон) з агентства Wostok Press, який теж перебував на місці обстрілу – він виступив свідком на боці обвинувачення.

Офіційна довідка Національної гвардії України підтверджує, що підрозділи оперативного призначення НГУ в період з 20 березня до 4 серпня 2014 року комплектувалися виключно стрілецькою зброєю: автоматами і кулеметами, а артилерійського озброєння, в тому числі мінометів, в них не було, зокрема і в районі Слов’янська та гори Карачун. Цей факт виключає можливість того, що Марків міг фізично вбити Роккеллі.

За визнанням італійського прокурора, старший сержант НГУ Віталій Марків не вчинив злочину вбивства, але він інформував командирів про рух цивільних осіб біля фабрики Zeus Ceramica, а ті зі, свого боку, контактували з військовослужбовцями ЗСУ, які з мінометів відкрили вогонь про групі іноземних журналістів.

Генпрокуратура України зверталася до італійської влади з вимогою надати ґрунтовні докази вини Марківа або негайного звільнити його.

Про те, що Україна готова надати італійському суду всі документи у справі Марківа, заявляв також міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
17 травня 2019 року глава МВС Аваков зустрівся з Марківим. Він та командувач Нацгвардії Микола Балан дали в суді Павії свідчення на захист Віталія.

Як наголошують учасники міжнародної акції “Free Markiv”, вся “справа Марківа” побудована на російському наративі подій в Україні: “націоналісти, які прийшли до влади внаслідок перевороту”, “безжалісні карателі з добровольчих батальйонів, що вбивають цивільних”, “повстанці Донбасу, які шанують журналістів” тощо.

17 січня 2020 року Верховна Рада України  ухвалила постанову, в якій просить президента і парламент Італії забезпечити прозорість, об’єктивність та неупередженість апеляційного провадження стосовно старшого сержанта Національної гвардії України Віталія Марківа.

Читайте також:
Під італійським парламентом вимагали справедливого суду для нацгвардійця Марківа

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна