Суд у Швейцарії визнав ексдепутата ВР Мартиненка винним у відмиванні близько 2,8 млрд євро

 

Федеральний кримінальний суд Швейцарії 26 червня визнав народного депутата III-VII скликань Миколу Мартиненка винним у відмиванні близько 2,8 мільйона євро через швейцарську фінансову систему “в складі злочинного угруповання”.

Про це повідомили журналісти програми “Схеми” (проєкт Радіо Свобода та UA:Перший) із посиланням на три обізнані джерела.

Також суд визнав винним ще одного громадянина України, Павла Скаленка, який разом із Мартиненком фігурує і в українському кримінальному провадженні НАБУ та САП.

За даними “Схем”, засідання кримінальної палати Федерального кримінального суду в цій справі відбулося 26 червня у місті Беллінцона.

“Миколі Мартиненку оголосили покарання у вигляді 28 місяців ув’язнення, 12 з яких – «безумовного відбування». Павлу Скаленку – 24 місяці ув’язнення”, – інформують “Схеми”.

Водночас сам Мартиненко заявив, що це рішення не набуло чинності, і він уже оскаржив його в апеляційному суді.

“Теза про «28 місяців ув’язнення» була маніпулятивно вкинута близьким до НАБУ Радіо Свобода, насправді 16 місяців із них складає умовний термін. Також не відповідає дійсності інформація про «24 місяці ув’язнення» для Павла Скаленка – насправді це суто умовний термін“, – зазначається в коментарі, поширеному пресслужбою колишнього нардепа.

Також Мартиненко стверджує, що злочину не вчиняв, і з рішенням суду категорично не погоджується.

“Через світові карантинні обмеження та закриті кордони я не зміг бути присутнім на засіданні суду першої інстанції та надати свої пояснення. Я не зміг особисто відповісти на питання суду та засвідчити всю безпідставність згадок мого імені в цій справі. Рішення суду є проміжним і не остаточним, воно не вступить в силу і я вже оскаржив його до апеляції”, – заявив він.

Я не порушував жодних законів і готовий допомогти швейцарському правосуддю розібратись у справі, яка засновується на перекрученій та маніпулятивній інформації”, – запевнив Мартиненко, наголосивши, що наполягатиме на даванні особистих свідчень в апеляційному суді Швейцарії, щоб показати “всю безпідставність цієї справи”.

“Швейцарський прокурор Урс Кьоллі намагався не допустити передачі справи до суду, усвідомлюючи її провальність. За 7 років пан Кьоллі кілька разів пом’якшував обвинувачення, незаконно розголошував матеріали справи [колишньому журналісту й народному депутату] Сергію Лещенку (який потім використовував це для інформаційного кілерства) та всіляко затягував час. Я лише через суд змусив прокурора передати справу до суду для розгляду по суті”, – зазначив Мартиненко.

Як відомо, 20 квітня 2017 року детективи НАБУ та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримали ексголову Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, одного з фінансистів “Народного фронту” Миколу Мартиненка в рамках розслідування за фактом розкрадання коштів ДП “СхідГЗК” при закупівлі уранового концентрату.

За даними САП, з 2013-го до 2016 року злочинна організація, в яку нібито входив Мартиненко, завдала бюджету 17,28 млн доларів збитку. ДП “СхідГЗК” мало самостійно забезпечити видобуток сировини, проте керівництво закупило її за кордоном через австрійську фірму-прокладку “Штоєрман”, пов’язану з Мартиненком.

22 квітня Солом’янський райсуд Києва відпустив Мартиненка на поруки народних депутатів з фракції “Народний фронт” та міністрів.

У жовтні Національне антикорупційне бюро під процесуальним керівництвом прокурорів САП повідомило про другу підозру – у заволодінні майном ДП “НАЕК “Енергоатом” Мартиненку та його ймовірному спільнику, керівнику структурного підрозділу ДП “НАЕК “Енергоатом”.

САП і НАБУ завершили досудове розслідування провадження щодо екснардепа 4 січня 2018 року.

На початку 2019 року українські правоохоронці оприлюднили в суді документи про відношення Мартиненка до офшорної компанії Bradcrest Investments, яка, за даними слідства, отримувала “відкати” на українських підрядах “Енергоатому” в кількох країнах на загальну суму 6,5 мільйона євро.
Мартиненко та його адвокати цю інформацію заперечували.

Швейцарська справа пов’язана з українською: там Мартиненка та Скаленка підозрювали в тому, що вони відкривали у швейцарських банках рахунки, з яких купували нерухоме майно та активи у Швейцарії та інших країнах – таким чином відмиваючи кошти, отримані незаконним шляхом в Україні та Чехії.

За даними слідства, Мартиненко доручив Скаленку створити офшорну компанію в Панамі. Її директорами виступали різні громадяни цієї країни, але всі вони призначили Мартиненка своїм уповноваженим представником.

Відтак, як стверджують правоохоронці, за вказівкою Мартиненка його спільник відкривав банківські рахунки у Швейцарії від імені офшорної компанії, зазначаючи в документах бенефіціарним власником активів Миколу Мартиненка.

Микола Мартиненко був народним депутатом із 1998 року. У парламенті VIII скликання представляв партію “Народний фронт”, однак склав мандат наприкінці 2015 року, після того як нардеп із БПП Сергій Лещенко оприлюднив дані про кримінальну справу проти нього у Швейцарії.

Читайте також:
Суд арештував майно екс-нардепа Мартиненка

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна