Міністр юстиції про законність карантину: “Ми пройшли по самому краю повноважень”

 

Оцінити законність дій уряду під час запровадження карантинних обмежень та встановити, чи не були при цьому порушені гарантовані Конституцією права громадян, належить судовим інституціям, до яких уже надійшло “безліч” відповідних позовів.

Про це сказав міністр юстиції Денис Малюська в інтерв’ю Радіо Свобода у суботу, 6 червня.

За словами міністра, щодо юридичних питань карантину існують три аспекти: процедура запровадження, законність самих обмежень та збалансованість рішень.

“Є багато дискусій з приводу того, чи була повністю дотримана легальна процедура запровадження карантину, чи ні. Коротка відповідь: врешті-решт оцінку надасть суд. У нас є безліч позовів в Окружному адміністративному суді, де ці рішення переглядаються.

Ключова теза, яку потрібно пам’ятати: не будь-яке процедурне порушення тягне за собою незаконність ухваленого рішення. Це стосується не тільки актів Кабміну, а й корпоративних рішень, рішень юридичних осіб, інших адміністративних актів. Тільки істотні порушення процедури, які вплинули на суть акту, можуть тягнути за собою визнання його незаконним”, – зазначив Малюська.

Щодо законності запроваджених карантинних обмежень, то, за словами очільника Мін’юсту, уряд “пройшов по краю”, але межу своїх повноважень не перевищив.

“Ми пройшли по самому краю повноважень. Далі вже точно була б незаконність. Ризикова тактика. Жодного запасу ми собі не залишали, «не дули на холодне»”, – зауважив міністр.

А наскільки ці рішення були збалансовані – це, за словами Малюськи, має оцінювати суд, і не лише український.

“Це, як правило, оцінюється навіть не стільки в українських судах, скільки в міжнародних юрисдикціях. Наприклад, у Європейському суді з прав людини. Там дійсно оцінюється, наскільки збалансованим був підхід регулятора: що права обмежили, але чи це було співмірно тим небезпекам, задля уникнення чи зменшення яких були такі обмеження прав людини”, – зазначив міністр.

“На нашу думку, збалансованість у нас дотримана, тому що ми в принципі застосовували ті самі підходи, які були застосовані у більшості країн Західної Європи. Тому ми теж почуваємо себе досить впевнено. Але у нас все-таки демократія, правова держава, не зважаючи на будь-яку критику. Яскравий приклад цього, що уряд не розуміє, не знає і не впевнений, що вирішить суд. А суд може вирішити по-різному”, – вважає Малюська.

На зауваження журналістки, що в разі рішення суду про порушення Конституції держава може зазнати великих збитків, очільник Міністерства юстиції зауважив, що таке рішення “ймовірне”.

“Але одне з головних завдань держави – це дбати про людину, про її життя і здоров’я. (…) Мета була захистити людей, захистити їх життя і здоров’я. І це за великим рахунком вдалося, якщо ми подивимося на цифри захворюваності й смертності в Україні і в країнах, які зреагували дещо пізніше”, – наголосив міністр.

Тому, за словами Малюськи, він “не бачить особливо складних наслідків, з юридичної точки зору чи з точки зору відшкодування шкоди внаслідок оцінки дій Кабміну під час карантину”.

“Вони були на межі законності, але в межах такої законності, і були збалансованими. Тому в нас є прекрасна юридична позиція – захищати від будь-яких позовів державу і державний бюджет. Я не думаю, що будуть якісь істотні виплати держави у зв’язку з карантином. А навіть якщо вони й будуть, незначні, то все одно це виправдано“, – підсумував голова Мін’юсту.

Читайте також:
Карантин дав результат. МОЗ готує перелік вимог до бізнесів на час пом’якшення, – Ляшко

Зеленський та Ляшко прокоментували візит до кав’ярні в Хмельницькому

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]