27 січня відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Саме в цей день, 75 років тому, було звільнено найбільший нацистський “табір смерті” — “Аушвіц-Біркенау”, розташований біля польського міста Освенцим.
Напередодні цієї дати автори фільму “Освенцим: Нерозказане” відреставрували деякі з унікальних рідкісних фото концтабору, зроблених невідомим німецьким фотографом, вперше представивши їх у кольорі.
Як повідомляє “Новинарня“, про це пише британське видання Daily Mail.
Альбом із цими світлинами, що складається зі 193 фотографій на 56 сторінках, був знайдений колишьою ув’язненою “Аушвіца” Лілі Джейкоб в іншому таборі – “Дора-Міттельбау”, куди її перевели в останні роки Другої світової.
За кілька днів до звільнення цього табору американськими військами Лілі заразилася тифом, після чого її перевели у звільнені бараки СС.
Фото: Daily Mail
“Тремтячи від холоду у своїй рваній табірній робі, маючи під рукою лише тонкі простирадла, вона почала шукати інший одяг в барачних шафах. Саме там вона знайшла цей альбом, укритий під піжамним костюмом. Гортаючи його сторінки, вона побачила фотографії двох своїх братів — 8-річного Ізраеля й 10-річного Зеліка”, — розповіли про її історію журналісти британського видання.
Фото: Daily Mail
Після війни жінка забрала фотоальбом у своє рідне селище Білки (до 1944 року перебувало у складі Угорщини, після — у складі Радянської України) на Закарпатті.
Щодня Джейкоб виходила на перон місцевого вокзалу, чекаючи прибуття поїзда з членами її родини, які могли пережити табори, проте ніхто з них не повернувся.
Фото: Daily Mail
Потім разом із чоловіком вона переїхала до Маямі (США) — проте розголос про існування виявленого нею альбому поширився серед багатьох людей, що пережили Освенцим.
Фото: Daily Mail
Багато з них відвідували будинок Лілі Джейкоб із надією знайти на фотографіях родичів — якщо люди впізнавали своїх близьких на світлині, жінка її віддавала.
Фото: Daily Mail
1980 року відомий мисливець на нацистів, адвокат Серж Кларсфельд переконав її доставити альбом на зберігання до Меморіального комплексу історії Голокосту “Яд Вашем”.
Джейкоб прийняла пропозицію — на шляху до Єрусалима вона відвідала Освенцим, щоби вшанувати пам’ять загиблих.
17 грудня 1999 року Лілі Джейкоб пішла з життя.
Читайте також:
Зеленський розповів прем’єру Ізраїлю три історії про жертв Голокосту, одну з них – родинну
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!