Соціологи й громадські активісти висловили застереження щодо законопроекту про деокупацію Донбасу

 

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва оприлюднив результати загальнонаціонального опитування щодо законопроекту про реінтеграцію Донбасу.

Лише 18% українців погоджуються на мир на Донбасі «за будь-яку ціну». Серед них 30,5% – мешканці Півдня, 23% – жителі Сходу, 25,5% – Донбасу, 8% – представники західних регіонів України.
Такі дані представила директор ФДІ Ірина Бекешкіна під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі 15 січня.

За її словами, 49% опитаних вважають, що заради миру варто погоджуватися на компроміси, проте не на всі.

19,5% українців підтримують надання президентові України всієї повноти повноважень щодо управління Національною гвардією, Збройними силами та іншими військовими формуваннями, 39% – не підтримують цю ідею.

За оцінкою аналітиків, в поточній редакції законопроекту, який ВР розглядатиме в другому читанні 16 січня, багато протиріч, і вони можуть поставити під питання відповідність майбутнього закону Конституції України.

Це невизначеність термінології, зокрема щодо територій, на які буде поширюватися його дія.

«Якщо з окупованими територіями нам більш-менш зрозуміло, то що таке «райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони», на яких пропонується запровадити більш широкі повноваження силовиків, та що таке «вказана зона безпеки», яка буде створена близько лінії розмежування – також незрозуміло,- розповіла Олександра Дворецькаголова правління ГО «Восток-SOS». – Але з тексту законопроекту зрозуміло, що доступ як гуманітарних, так і правозахисних організацій та журналістів буде обмежено, тому що пропонується окремий дозвіл на знаходження в цій території. Це може стати ризиком для дотримання прав людини у вказаній зоні».

Олександр Клюжеваналітик громадської мережі «Опора», наголосив, що законопроект створює  загрозу обмеження прав і свобод громадян, які проживають на непідконтрольній урядові території.

«Фактично держава планує у разі прийняття закону застосовувати обмеження правового режиму військового стану без оголошення цього правового режиму. І, на відміну від законодавства, яке стосується правового режиму воєнного стану, де значна частина положень деталізована, тут є спроба швидко ввести нову термінологію та застосувати під нею обмеження щодо прав і свобод громадянина», – пояснив Клюжев.

Доцільно розмежувати дві основні тези, які містяться у законопроекті – визначення участі Росії у конфлікті та положення про державну політику щодо окремих частин Донецької та Луганської областей, переконаний голова правління «Донецького інституту інформації» Олексій Мацука

«Цей законопроект не допоможе реінтеграції [Донбасу] та зміцненню громадської довіри. Єдина нормативна цінність, яка там є – визначення статусу Російської Федерації. Чи допоможе він реінтеграції? Ні. Чи буде закон заважати, через наявність отаких складних конструкцій та повноважень поза Конституцією? Однозначно так», – наголосив засновник “Платформи культурних ініціатив «Лампова»” Олександр Дмітрієв.

На думку Олексія Гараня, наукового директора Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, текст законопроекту погоджували із західними союзниками України, а саме питання реально буде врегульовуватися не так конкретним законом, як співвідношенням політичних сил Україна-Росія-Захід.

«Ще раз наголосимо, що критичні зауваження, які тут лунали, не спрямовані проти однієї з основних ідей – визнання Росії агресором, визнання території тимчасово окупованою, створення Оперативного штабу Збройних сил, який реально буде керувати цією операцією. […] Але є серйозні зауваження щодо конституційності деяких положень, які стосуються, насамперед, прав громадян і необхідності їх визначення, і було б добре, якби це було нашими депутатами враховано», – підсумував Гарань.

«У суспільстві має бути широке обговорення цих питань. І очевидно, що рамковий закон, який зараз приймається, не передбачає конкретних заходів, і ці заходи мають бути обговорені публічно із залученням широкої громадськості. Якщо щось пропонується, воно має пройти широку публічну дискусію – щоб переконувати людей, щоб люди розуміли необхідність тих чи інших заходів», – додала Ірина Бекешкіна.

Читайте також:
Законопроект про деокупацію Донбасу несе ризики для людських прав і свобод,
представник омбудсмана

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".