Премії небайдужим і заклики до генпрокурора. Названо переможців конкурсу журналістських розслідувань імені Василя Сергієнка

 

Відзнака для журналістів-розслідувачів – премія імені Героя Небесної сотні Василя Сергієнка – має всі підстави, аби стати традиційною і найбільшою в Україні в цій номінації.

Нагородження переможців першого конкурсу імені Сергієнка відбулося в Києві 6 жовтня.

Як повідомив співорганізатор конкурсу Олександр Аронець, захід викликав величезний інтерес серед київських та регіональних журналістів, які спеціалізуються на розслідуваннях. В оргкомітет було подано майже триста робіт. Участь у проекті взяли журналісти з усіх регіонів, і це при тому, що конкурс проводиться вперше.

“Я подивився всі 282 роботи. Значна кількість з них мала наслідком реальний позитивний результат для суспільства: від зупинення незаконних забудов, незаконного видобутку піску, зупинки торгівлі наркотиками – до порушення кримінальних справ, відставок різноманітних чиновників, ба навіть відставки мера міста Українка, що сталося завдяки розслідуванням учасників конкурсу. Журналісти своєю роботою змінюють життя, впливають на владу, журналісти-розслідувачі є справжня четверта влада“, – переконаний Аронець.

До складу експертної ради конкурсу увійшли авторитетні журналісти, медійні діячі та науковці: Віталій Портников, Соня Кошкіна, Сергій Квіт, Микита Василенко, Валерій Іванов, Володимир Мостовий, Наталія Лигачова, Юрій Бондар, Дмитро Лиховій, Михайло Шаманов, Ростислав Мартинюк, представники регіональних ЗМІ Тетяна Воронцова та Юрій Грицик.

13 членів журі своїм оцінками визначили лауреатів у семи різних номінаціях – кращі розслідування в друкованих, інтернет-ЗМІ та на телебаченні від місцевих та загальноукраїнських видань, а також розслідування блогерів та громадських активістів.

Як стало відомо “Новинарні“, переможці, крім дипломів, отримали матеріальну винагороду – по 15 тис. грн. кожен.
Фіналісти в кожній номінації – заохочувальні призи в розмірі 1 тис. грн.

Член експертної ради, відомий публіцист Віталій Портников у своєму виступі на церемонії нагородження лауреатів зазначив, що журналістика розслідувань відіграє дуже важливу роль у житті суспільства.

“Той факт, що у нас існує журналістське розслідування, його представники змагаються за премії, для мене є твердженням того, що ми на правильному шляху. І що в нас у журналістиці досить сильною є небайдужість… Справжнє розслідування – це розслідування злочинів. Злочинів, учасники яких готові розправлятися з журналістами по всьому світу. В сучасній журналістиці не можна бути байдужим, стороннім спостерігачем. І це не імітація діяльності за допомогою постів у “Фейсбуці”. Сучасна журналістика – це завжди вчинок”, – підкреслив Портников.

За його словами, журналістика не може зосереджуватися тільки у Києві, на Печерських пагорбах, а має розвиватися в регіонах. І саме регіональні журналісти, такі, як Василь Сергієнко, мають бути знаними та шанованими.

За словами ведучого церемонії нагородження, відомого журналіста Дмитра Тузова, одним з завдань конкурсу є звернути увагу на питання захисту журналістів.

“Люди, яку планують злочин проти журналістів-розслідувачів, повинні розуміти, що вони не залишаться безкарними. Буде такий суспільний резонанс, що їх ніщо і ніхто не захистить, вони будуть обов’язково покарані”, – сказав Тузов.

Член журі, головний редактор “НовинарніДмитро Лиховій у свою чергу підкреслив, що за нинішнього стану корупції в Україні журналісти-розслідувачі матимуть ще багато тем для нових матеріалів.

Він відзначив, що премія імені Василя Сергієнка – одна з небагатьох у своїй галузі, заснована не на іноземні гранти, а на кошти українських меценатів, і при цьому – масштабна та незаангажована.

Олександр Аронець додав: успіх конкурсу-2017 дає надію, що започаткований черкаськими журналістами проект продовжиться і наступного року, і в ньому візьмуть участь ще більше журналістів-розслідувачів з усіх регіонів України.

Читайте також:
Підозрюваного в убивстві журналіста Сергієнка в Черкасах
відпустили і знову затримали

В рамках заходу відбувся прем’єрний показ документального фільму, що розповідає про обставини загибелі Василя Сергієнка – єдиного Героя Небесної сотні, Героя України, майданівця, вбитого в іншому регіоні вже після перемоги Революції Гідності.

“Затримані виконавці вбивства Сергієнка, затриманий організатор. Всі вони не мали жодних стосунків до Сергієнка, ніколи не перетиналися з ним. І не мали жодних мотивів [для вбивства журналіста]. Але всі затримані злочинці пов’язані з однією людиною – депутатом Геннадієм Бобовим. Вони працювали в його компанії, керували службою охорони цього екс-“регіонала”. Як бачимо, у Верховній Раді сидить Лозинський-2, і ми не можемо залишати його безкарним”, – зазначив Аронець.

Він, а також інші промовці порівняли долю Сергієнка з долею Георгія Гонгадзе.

Валентина Сергієнко. Фото: Новинарня

За ініціативи вдови Василя Сергієнка – присутньої на заході Валентини Сергієнко – лауреати й фіналісти конкурсу, журналісти-розслідувачі, члени експертної ради та гості заходу підписали відкритого листа генеральному прокурору Юрію Луценку з вимогою позбавлення недоторканності народного депутата Бобова для того, щоб слідство могло завершити розслідування вбивства Героя Небесної сотні Сергієнка.

“Юрію Віталійовичу!
Ви неодноразово заявляли про пріоритетність розслідування злочинів проти Майдану! Закликаємо Вас завершити справу Сергієнка та притягнути до відповідальності не лише виконавців та організатора, але й замовника злочину.
Звертаємо Вашу увагу, що зібрані численні докази вже дозволяють слідству назвати ім’я замовника. Потрібна лише політична воля, щоб це зробити! Ми сподіваємось, що Генеральна прокуратура має таку волю. Вимагаємо, щоби за результатами розслідування справи Сергієнка генеральний прокурор направив у Верховну Раду подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, подання про надання згоди на затримання та подання на надання згоди на обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (арешту) стосовно народного депутата Бобова Геннадія Борисовича”, – зазначається у зверненні.

СПИСОК ПЕРЕМОЖЦІВ ТА ФІНАЛІСТІВ
конкурсу журналістських розслідувань
імені Героя небесної сотні Василя Сергієнка 2017 року

Найкраще розслідування в інтернет-ЗМІ

Переможець:

 • Валерія Єгошина
  “Схеми: корупція в деталях” (спільний проект “Радіо Свобода” та телеканалу “UA:Перший”)
  робота: міні-сайт “Київ: спадок у руїнах”

Валерія Єгошина. Фото: Новинарня

Фіналісти
– Максим Савчук, “Схеми: корупція в деталях” (спільний проект “Радіо Свобода” та телеканалу “UA:Перший”), робота “Києво-Печерська лавра: перебудова”
– Денис Казанський, сайт: “Четвертая власть”, робота: “Контрабанда металобрухту з України в Росію. Як це працює через офшор в ОРДЛО”
– Володимир Даценко, проект: “Zалізниця без корупції”, робота: «Як народний депутат Лаврик українців “взував” і з росіянами торгував»
– Павло Новик, проект: “Наші гроші”, робота: “Кооперативна схема Кернеса-Добкіна”

Найкраще розслідування в місцевих Інтернет-ЗМІ

Переможець:

 • Олена Чернишова
  проект: “Ні корупції”
  робота: “Маленький бізнес в онкодиспансері, або Як в Одесі хворі двічі платять за ліки”

Фіналісти:
– Ольга Фоменко, сайт: “БюроUA”, робота: “Було вашим – стало нашим: як в Дніпрі провернули напівзаконний переділ ринку парковок”
– Володимир Хапчук, сайт: “Зараз.інфо”, робота: “Чи існує боротьба з корупцією в Лисичанську?”
– Юлія Костюк, проект: “Наші гроші. Львів”, робота: “Велика родина Львівобленерго”

Найкраще розслідування у друкованому ЗМІ

Переможець:

 • Олег Перетяка
  газета: “Дзеркало тижня”
  робота: “Оренда у військовому відомстві: корупція чи шахрайство”

Фіналісти:
– Іван Верстюк, журнал: “Новое время”, робота: “Служба беззаконня України. Як і чому СБУ почала тиснути на бізнес заради особистої вигоди”
– Катерина Шаповал, журнал: “Новое время”, робота: “На блакитному газу”
– Інна Павлова, газета: “Факти”, робота “Відмовившись від пропозиції Клименко, Павло Шеремет, мабуть, когось розчарував…”

Найкраще розслідування серед місцевих друкованих ЗМІ

Переможець:

 • Євген Гапич
  газета: “Вільне. Преса”
  робота: “Сміттєві” війни: фільтрат – коломиянам, мільйони – бізнесменам”

Євген Гапич. Фото: Новинарня

Фіналісти:
– Тарас Боросовський, газета “20 хвилин Житомир”, робота: “Незадекларований маєток та родинний бізнес житомирського голови СБУ”
– Денис Миронов, газета: “Наша Дружковка”, робота: “Міські перевезення в цифрах або як придбати LEXUS в украй важкому фінансовому становищі”
– Тетяна Філіппова, газета “Рідне Прибужжя”, робота: “Снігурівська лікарня: обережно – головлікар … кусається”

Найкраще ТБ-розслідування

Переможець:

 • Дарина Отченашенко
  телеканал: ICTV
  робота: “Зеки-раби”

Фіналісти:
– Валерія Єгошина, “Схеми: корупція в деталях” (спільний проект “Радіо Свобода” та телеканалу “UA:Перший”), робота: “Управління захисту власних інтересів”
– Катерина Лихогляд, телеканал ZIK, робота: “Хмельницький Майдан: розслідування, яке згоріло”
– Максим Опанасенко, проект: “Слідство. Інфо”, робота: “Свята земля”
– Мар’яна Сич, телеканал “ZIK”, робота: “Дозволений наркотик”

Найкраще ТБ-розслідування в місцевих ЗМІ

Переможець:

 • Олександр Мамай, Наталія Мальцева
  програма: “Стоп корупції”, “5-й канал”
  робота: “Корупційні схеми незаконного видобутку піску у Київський області: «Золоті піски», «Піщані війни»”

Фіналісти:
– Ярослав Чепурний, Олег Оганов, “Миколаївський центр журналістських розслідувань, “Слідство.інфо”, робота: “Кіборги проти прокурорів”
– Ігор Ізотов, телеканал «Лтава», робота: “Як правильно розпилювати гранти для ВПО”
– Тетяна Філіппова, “Миколаївський центр журналістських розслідувань, “Слідство.інфо”, робота: “Атака клонів”
– Ірина Скіць, телеканал “НТА”, робота: “Афера по-львівськи”

Найкраще розслідування громадських активістів, блогерів

(двоє переможців, оскільки набрали однакову кількість балів)

Переможці:

 • Олександр Волошин
  проект “Хто купив Україну”
 • Євген Лісічкін
  робота: “Тендерний покер: як у Кернеса грають з ProZorro”

Фіналісти:
– Сергій Чагаров, робота: “Дерибан у Гатному: “Озерний гай” привчає інвесторів до септика на болоті”
– Дмитро Сінченко, робота: “Хто і скільки бюджетних коштів «закатав в асфальт»? Передноворічні «схеми» кропивницьких комунальників”
– Денис Жело, робота: “Корупція в “Укрзалізниці”
– Сергій Сарафанюк, робота: “Як не платити кредиторам 1 мільярд гривень. Майстер-клас банкрутства Одеської ТЕЦ”
– Мирослава Станкевич, робота: “Півмільярда на підготовку будівництва Канівської ГАЕС виграла фірма з підозрою у відмиванні грошей”
– Ольга Нос, робота: “Майстер-клас із закупівель від тендерного комітету м. Українка. На тренінгах такому не навчать”
– Григорій Козьма, робота: “Приватизувати Старосінну, або Як у одеської громади вкрасти майно в особливо великих розмірах. Як одеська мерія фальсифікувала документи для виводу Старосінної площі з комунальної власності.”

Олександра Буленок. Фото: Новинарня

– Олександра Буленок, робота: “Совість” Гройсмана: як друзі прем’єра будують по-старому”

Диплом “За вагомий внесок в розкриття
вбивства Героя Небесної сотні Василя Сергієнка”

 • Ігор Сичов, журналіст черкаського видання “Дзвін”

Гран-прі від оргкомітету

 • Тетяна Заровня (Черкаси)
  робота: “Безкарність “Панди”, як дзеркало контрреволюції, що перемогла”
  (матеріал-розслідування про вбивство Василя Сергієнка)

Тетяна Заровня. Фото: Новинарня

Партнер проекту — готель Edem Resort & SPA – подарував фіналістам, які набрали високі бали, сертифікати на відпочинок у цьому комплексі поблизу Львова.

Ігор Захаренко та Ігор Сичов. Фото: Новинарня

Керівник туристичної фірми “Феєрія мандрів” Ігор Захаренко презентував сертифікат на відпочинок на морі журналісту черкаського видання “Дзвін” Ігорю Сичову, який зробив вагомий внесок в розкриття вбивства Василя Сергієнка.

Сергій Чагаров. Фото: Новинарня

Також “Феєрія” відзначила сертифікатом на екскурсію у Варшаву наймолодшого учасника конкурсу, 16-річного блогера Сергія Чагарова, матеріали якого зупинили незаконну забудову в селищі Гатне під Києвом.

Василь Сергієнко

Довідково

Василь Сергієнко – журналіст, поет, соціолог, громадський діяч Черкащини.

4 квітня 2014 року був викрадений з власного будинку у Корсунь-Шевченківському, наступного дня його тіло зі слідами катувань було знайдене у Виграївському лісі.

У травні 2017 року в Києві було затримано підозрюваного в організації викрадення та вбивства журналіста Василя Сергієнка – Вадима Мельника, котрий працював начальником охорони народного депутата Геннадія Бобова.

Місцеві активісти та журналісти вважають, що замовником убивства є саме Бобов, який міг у такий спосіб помститися за гострі журналістські розслідування Василя Сергієнка та усунути конкурента на виборах до ВР 2014 року.
Проте слідству на даний момент не вдалося довести причетність Бобова. Наразі тривають судові засідання, покарати замовників та виконавців вбивства вимагають місцеві депутати та журналісти.

Журналістська премія імені Василя Сергієнка була започаткована в липні 2017 року.
Як зазначали ініціатори конкурсу, він має кілька місій. По-перше, об’єднати та згуртувати журналістську спільноту, по-друге – підтримати, захистити та підняти на новий якісний рівень розслідувальну журналістику в Україні; по-третє – підтримати регіональних журналістів, котрі змушені працювати в умовах залежності від місцевої влади.
Також місія конкурсу – вшанувати пам’ять та домогтися доведення до кінця розслідування вбивства Василя Сергієнка.

Читайте також:
Писати й не боятись.
Стартував конкурс на здобуття журналістської премії імені Василя Сергієнка

 

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна