СПЕЦТЕМА:
COVID-19 covid-19
Діагностовані випадки:
1853249 +12112
Летальні випадки:
37014 +235
Одужали:
1410860 +5034
Дані МОЗ України. Проведено ПЛР-тестів: 8656885 (+34461). Оновлено: 08:22 11.04.2021

Поляки попросили вибачення за “сепара”, що зруйнував пам’ятник УПА

 

Польські громадські організації написали офіційне звернення до українського народу із вибаченням за зруйновані пам’ятники у селі Верхрата. Як зазначається, зруйнував пам’ятник та виклав відео в мережу представник т.зв. “Табору Великої Польщі” (пол. OWP), який воює на стороні сепаратистів на Донбасі.
“Немає нашої згоди на нищення могил, цвинтарів, пам’ятників!” – ідеться у зверненні.

Лист підписали відомі представники польських громадських та політичних організацій, активісти антикомуністичної опозиції “Солідарність”, духовні особи, науковці, публіцисти.
Заяву опублікував голова Фонду міжнародної солідарності (Варшава), екс-міністр іноземних справ Польщі Кшиштоф Становський. Серед підписантів – Галіна Бортновська-Домбровська, професор Єжи Стемпень, отець Томаш Достатні, Богуміла Бердиховська, Данута Пшивара, Іза Хруслінська, Гражина Станішевська, Данута Куронь, Збігнєв Буяк.

У відозві зазначено:

Це звернення ми висилаємо, стоячи над зруйнованими українськими могилами на цвинтарі у селі Верхрата і, не існуючому з 1945 року, українському селі Монастир у гміні Горинець. Тиждень тому варвари знищили встановлений у 1993 році надгробок, поставлений на честь 19 мешканцям Верхрати, у тому числі й воякам УПА, громадянам Польщі, які загинули в часи ІІ світової війни і одразу після її закінчення від рук німецьких солдатів, радянських та, врешті, польських комуністів. Від початку російської агресії в Криму та на Донбасі сплюндровано – часами кількаразово – вісім українських цвинтарів, хрести чи надгробки, у тому числі й могили, повсталі на кошти Ради охорони пам’яті боротьби і мучеництва (наприклад, могили на військовому цвинтарі у Пікуличах). Відео з актів вандалізму на цвинтарях та надгробках позначені знаком Табору Великої Польщі (пол. OWP) публікуються на каналі YouTube поляком, членом цієї організації, який зараз воює на стороні проросійських сепаратистів на Донбасі.

Схиляючись над могилами у Верхраті та Монастирі, просимо про вибачення і закликаємо: немає нашої згоди на нищення могил, цвинтарів, пам’ятників! Знаємо, що вони є частиною важкого минулого. У Польщі є увіковічнення з часів окупації, повстань, шведського потопу, двох світових воєн. А польською традицією є повага до померлих! Нехай спочивають у мирі.

Пам’ятаємо страшні часи, коли мацеву з єврейських цвинтарів використовували до будівництва доріг. Пам’ятаємо біль, який супроводжувався знищенням катинського каміння, при якому молились родини замордованих, фотографії Цвинтаря Орлят, який був зрівняний з землею радянськими танками. А сьогодні у вільній Польщі знову бачимо, як зростає дозвіл на організовані акції знищення цвинтарів, могил, пам’ятників, фізичний напад на процесію. Зростають погромні настрої. Все частіше символом „ворога батьківщини” стається українець, біженець, мігрант, людина з іншим кольором шкіри, а навіть, професор, який публічно говорить іноземною мовою.

Для того, дивлячись сьогодні на знищені могили у Верхраті та Монастирі закликаємо: опам’ятаймося! Байдужість, схоже як і мова ненависті, наповнені агресією написи на будинках, знищення надгробків, атакування людей, які йдуть у процесії, які моляться на могилах предків, нищать наш спільний дім. Отруюють думки наших дітей. Допроваджують до пожеж, в яких не буде тих, хто переміг.

Звертаємось особливо до інтелігентських середовищ, оскільки це вони формують суспільну свідомість, а це означає, що вони відповідальні за неї.

Звертаємось до влади і представників духовенства: очікуємо на вашу присутність у кожному місці, в якому буде знищено цвинтар, вибитим буде вікно у костелі, церкві, мечеті, синагозі.

Не дозволимо звичні у демократичному суспільстві суперечки переносити на цвинтарі і до святинь, щоб ображали та атакували наших ближніх.

Звертаємось до вас, до всіх нас з під зруйнованих могил з села Верхрати і Монастиря. Чинімо так, щоб ми не мусіли стояти над могилами людей, які будь гинути, бо буде занадто пізно, щоб цьому запобігти.

Верхрата, Монастир 16 жовтня 2016 року.

Великий викривальний допис з цього приводу оприлюднив також автор ФБ-сторінки Rosyjska V kolumna w Polsce.

За його висновком, так званий “Табір Великої Польщі” (ТВП, польською Obóz Wielkiej Polski (OWP)) “не є жодними націоналістами, а лишень радянською фальшивкою „патріотів”.

Вони “зізнаються фактично відкрито до чергових знищень українських пам’ятників / надгробків у Польщі, а їхній представник на Донбасі є у цілковитій приязні з батальоном червоних терористів з під знаку серпа та молота, до якого вступила польська сталіністка Людмила Добжинєцка – та, яка в серпні помила пам’ятник Бєрута, на якому хтось написав антикомуністичні гасла: напевно не було там нікого з ТВП, діячі якого є учасниками урочистостей під радянськими пам’ятниками.

НАЦІОНАЛЕСБЕЦІЯ

Керівник ТВП Давід Березіцкі [https://goo.gl/GmKYCW] і його колега Ян Всол їздять до Москви, до Криму чи Чечні, видаючись за журналістів під час пропагандних поїздок, які організовує кремлівський службовець Юрій Бондаренко [https://goo.gl/OlvXVN + https://goo.gl/Gow63y]. У Польщі структурами ТВП керує Яцек Мєнджицкі, як подає портал „Фронда” син есбека (служба безпеки (СБ) у комуністичній Польщі) [https://goo.gl/Y468Oy] за допомогою пенсіонера і колишнього працівника СБ Войцєха „Квазімодо” Войтулєвіча [https://goo.gl/EXsSZ5], який тільки рік тому переписався зі „Зміни”, затриманого за шпигунство Матеуша П. [https://goo.gl/Mn10h1], до Табору Великої Польщі.

Найбільшзнаним однак є діяч ТВП Давід Худзєц, офіцер пропаганди „ДНР”, який адмініструє польську версію порталу „Novorossia Today” [https://goo.gl/A6iTPy]. Останньо Худзєц озвучує, а точніше рекламує нищення українських пам’ятників у Польщі і чимало інформує про заангажування польської комуністки Людмили Добженєцкої до міжнародного підрозділу „Interunit”, який входить у склад терористичного батальону „Привид” самозванчої „ЛНР”.

НИЩЕННЯ ПАМ’ЯТНИКІВ ТА ОСКВЕРНЕННЯ МОГИЛ

Наявність пам’ятників УПА в Польщі щонайменше породжує змішані відчуття, також і у мене. Але займемось державою закону: якщо хтось вважає, що треба їх демонтувати, нехай використовує існуюче законодавство, цивілізовані засоби, щоб переконати у своїй рації. Так відбувалось у справі залишиних після ПНР радянських пам’ятників, аж це почало діяти. Натомість протягом двох років маємо справу з цілою серією атаків бандитів у масках, які кувалдами і ломами розвалюють не тільки пам’ятники, але також й могили.

Повага до померлих, ким би вони не були, є основою нашої цивілізації, але є чужою для більшовицьких націоналістів з Табору Великої Польщі і не тільки. Це на підставі цієї засади навіть антикомуністи, які вимагають демонтажу пам’ятників на честь Червоної Армії, з невеликим виключенням, на жаль, ніколи не вимагали ліквідації могил полеглих радянських солдат, а на території Польщі є цвинтарі солдатів Вермахту, а навіть Waffen-SS. Так прийнято в нашій культурі. Прикро констатувати, що цієї фундаментальної засади може не розуміти католицький священик Тадеуш Ісаковіч-Залєскі [https://goo.gl/HPEDBb].

Це почалось, авже ж, після російської агресії проти України. Раніше не було розпорядження. Вже у вересні 2014 року пам’ятник у Грушовицях у гміні Субно Підкарпатського воєводства розмалював Войтулєвіч з колегами [https://goo.gl/NFbJ9V]. В лютому 2015 діячі Комуністичної Молоді Польщі i формованої тоді „Зміни” – в тому числі і Добжинєцка – вибралися на місце страти поляків у Гуті Пєняцькій в Україні із червоними прапорами, що обурило навіть портал kresy.pl [https://goo.gl/tFe2BH], а дорогою нищили українські пам’ятники.

Тоді я отримав інформацію, яку не вдалось підтвердити, що хтось молодим націоналістам зі східної сторони пропонує гроші за руйнування українських пам’ятників. До акції приєдналася названа група „Тихотемні”, чергові дії якої систематично висвітлював Давід Худзєц, який якимось дивом, перебуваючи у далекому Донецьку, дізнавався про їхні акції першим, ілюструючи свої статті відеороликами, прикрашеними гербом Табору Великої Польщі.

У травні 2015 „Тихотемні”, які мають відношення до свого праобразу як ПКНВ до уряду в Лондоні, скоюють черговий акт вандалізму в Грушовицях: Худзєц публікує текст „Грушовиці – це тільки початок” [https://goo.gl/ZsMm0M] і два фільми: „Час боротьби” [https://goo.gl/H2obXq] та „Грушовиці” [https://goo.gl/gl7O9R], а діяч ТВП з Норвегії Северин Босек пише над фотографією знищеного пам’ятного знаку: „Наші Колеги з Перемишського!” [https://goo.gl/AcNgF3].

У червні 2015 року мій інформатор, який і надалі активний у колі ТВП, подає мені інформацію, що йому запропонували долучитись до таких акцій. Тоді відбуваються чергові акти вандалізму: в Радружі в гміні Горинець Здруй Підкарпатського воєводства [https://goo.gl/H2obXq – 1:40] i на Узгір’ї Монастиря тієї самої гміни [https://goo.gl/H2obXq – 2:10]. В серпні 2015 року „Тихотемні” бандити з кувалдами беруться за пам’ятник у Вербиці в гміні Любича Крулевска Любельського воєводства, що висвітлює як завжди Худзєц у фільмі, прикрашеному на цей раз знаком Новоросії [https://goo.gl/iolA81].

У травні 2016 „Тихотемні” атакують пам’ятник в Молодичу в гміні Вонзовніца Підкарпатського воєводства, з чого радіє Худзєц у своєму тексті [https://goo.gl/fvee0v] та фільмі із заміщеним знаком ТВП [https://goo.gl/mgHUr0]. У жовтні цього року відбуваються наступні акти вандалізму – знищено пам’ятник в селі Білосток к. Лісек у гміні Долгобичув Любельського воєводства [https://goo.gl/pfJHxK], який вже був пошкоджений в 2014 році, а також пам’ятник у Верхраті в гміні Горинець, знову ж „Тихотемними”.

З цієї останньої акції з’являється черговий відеоролик зі знаком Табору Великої Польщі, опублікований Давидом Худзцем. Музичним тлом виступає трек „Ворожа кров” з диску „Мова ненависті” [https://goo.gl/QEoEn5] репера Збігнєва Возняка „Bastiego”, який співає: „жоден українець не є мені братом, яка ж це нація, це проклята наволоч…”. Возняка і йому подібних можна побачити на концерті [https://goo.gl/SM9xhu], організованому Рафалом Мосскаковським [https://goo.gl/TOCavy], де в ролі ведучого виступає редактор порталу „wrealu24.pl” [https://goo.gl/DsdP9q].

Наслідуючи Худзця, про жовтневий акт вандалізму у Верхраті пише російська інформаційна агенція „Regnum”, якою керує всюдисущий Андрей Виползов, який на підставі умови про медійну співпрацю [https://goo.gl/UfVp2c] з Європейським Центром Геополітичного Аналізу, затриманого за шпигунство Матеуша П. [https://goo.gl/Mn10h1] систематично висвітлює діяльність проросійських осередків у Польщі.

Виползова врешті повинна спіткати доля Леоніда Свірідова: заборона в’їзду до Польщі [https://goo.gl/UY41br]. Стаття агенції „Regnum”, однозначно у прихильний спосіб подає – що за збіг обставин – коментар голови ТВП Давида Березіцкого. Актові вандалізму Андрей Виползов явно симпатизує, натомість легальний демонтаж пам’ятника радянському генералу Івану Черняховському в Пєнєнжному [https://goo.gl/yWmMve] називав варварством.

Так само є з ТВП, члени якого Роланд Дубовскі та Кшиштоф Стахурскі 9 травня 2015 року із прапором організації віддавали честь під пам’ятником радянським військам у Варшаві [https://goo.gl/J6CZ0F +https://goo.gl/Pexdsm], саме в той час, коли їх колеги „Тихотемні” паплюжили українську могилу у Грушовицях.

Радянськими пам’ятниками в Польщі опікується передовсім товариство „Курськ”, яким керує Єжи Тиц [https://goo.gl/7LQQaI] – діяч партії „Зміна”. У цій діяльності систематичну участь бере одна із організацій засновників „Зміни”: Комуністична Молодь Польщі [https://goo.gl/mWGAZN] на чолі із Людмилою Добжинєцкою. Все товариство із КМП можна побачити на фото перед якимось пам’ятником Сталіну [https://goo.gl/r0FfH3].

ПЕРША ПОЛЬСЬКА МІЖНАРОДНА ЛІВА ТЕРОРИСТКА

Добжинєцка наприкінці серпня відмивала могилу Болеслава Бєрута [https://goo.gl/moR05A] від антикомуністичного напису. Медіа підняли галас і за тиждень Добжинєцка виїхала до окупованого Донбасу, де вступила до загону „Interunit” у складі батальйону „Призрак”, який формується із іноземців у самозванчій „ЛНР”.

Офіційно ставши першою польською міжнародною лівою терористкою, Добжинєцка долучилася до свого бойфренда [https://goo.gl/R5jZPN] Петрі Вільйякайнена [https://goo.gl/HMf0Tu], вихідця з Фінляндії, бойовика загону „Interunit”. Ймовірно ця новина принесла радість партнерці Матеуша П., росіянці польського походження Маріні Клєбановіч [https://goo.gl/JCL7N2], але розчарування справила Войцєхові Войтулєвічу з ТВП, який короткотерміново перед цим випивав з нею пиво біля вогнища [https://goo.gl/7PozKh].

Загін „Interunit” складається з комуністів не тільки з Європи, але також з цілого світу: з Ізраїля, з Індії, з Південної Америки… Добжинєцка публікує фільми [https://goo.gl/Z3GxtU] про свій загін з дописом „вступайте” [https://goo.gl/F5f5bB]. Заяву про набір поширює Ярослав Августиняк з партії „Зміна” [https://goo.gl/5VzREw], вчиняючи дію зазначену у статті. 142 Кримінального кодексу.

На це саме покарання напрошується Яцек Цезарі Каміньскі, який також хвалить рішення „товаришки” Людмили Добжинєцкої і публікує її фільм про рекрутації [https://goo.gl/5acrh9]. Каміньскі [https://goo.gl/qnlhdZ] є членом правління фонду Міжнародний інститут нових держав разом з Матеушем П. і кремлівським службовцем Алєксєєм Мартиновим, а також співзасновником нової партії „Соціалісти” [https://goo.gl/MGswHc] і редакторем порталу „Соціалізм Зараз” [https://goo.gl/nNZqZi].

ВІД РОМАНА ДМОВСЬКОГО ДО УЛРІКЕ МАЙНХОФ

Вступ Добжинєцкої до загону „Interunit” висвітлює Давід Худзєц [https://goo.gl/2HEI0f + https://goo.gl/hFXC45]. Худзєц підтверджує, що Добжинєцка буде другою, після нього, особою, переслідуваною в Польщі за участь у російській агресії проти України.

Здається, що невдовзі до них може долучитися Бартош Бєщад, один з лідерів створеної націоналістами з ТВП та комуністами із КМП сучасного відтворення Товариства Патріотично-Робітничого «„Грюнвальд»” [https://goo.gl/d3wrGo]. Ще кілька днів тому він позначив допис у Facebook локалізацією з Донбасу. Нехай не повертається! Бєщад, Добжинєцка та Худзєц [https://goo.gl/qeg3GL] увійшли до складу громади міжнародних «„об’єктивних»” спостерігачів – виключно закордонні скрайньо проросійські діячі або бойовики з „Interunit” – які легітимізували місцеві вибори на Донбасі 2 жовтня [https://goo.gl/Eky0Jo].

Номінального націоналіста Худзця анітрохи не створює почуття відрази, що Добжинєцка із Вільйякайненом позують у мундирах із прапором Комуністичної Молоді Польщі – навпаки, це у нього з’являються ці фото. Худзєц позує із ними, як із найкращими друзями. Не викликає у нього почуття відрази вислови захоплення на адресу засновниці німецької Фракції Червоної Армії Ульріки Майнхоф [https://goo.gl/SfMVjH[, слідами якої крокує Добжинєцка, ані позування загону „Interunit” під великим портретом Че Гевари [https://goo.gl/nzDzoh] із Добжинєцкою в центрі.

Давід Худзєц у коментарях часом говорить неправду, що є лишень незалежним кореспондентом і журналістом. Хто в це хоче повірити, то варто прочитати такий собі дружній діалог між ними, Вільйякайненом та Добжинєцкою – власне під фотографією з портретом Че Гевари [https://goo.gl/I5aZ7c].

ЯКА З ЦЬОГО ШКІДЛИВІСТЬ

Менш обізнаний із тематикою проросійських середовищ читач може ствердити, що в цьому тексті описано маргіналів, які не становлять ніякої серйозної загрози, а дивний союз народовців із комуністами свідчить про те, що ми маємо справу із ідіотами, які не мають шансів на якийсь вплив на реальність. Це помилка.

У світі проросійських організацій політична ідентифікація має значення лише уявне: це розподіл ролей та політичний маркетинг, розрахований на притягнення різних одержувачів на засаді „кожний щось знайде своє”. Вже на фронті російської агресії в Україні про цю різницю забувають, служачи тому самому господареві у Москві.

Шкідливість від терористичної діяльності пояснювати не треба. Натомість шкоду від „війни із пам’ятниками”, яку ведуть у співпраці із комуністами „націоналісти” з Табору Великої Польщі не варто легковажити. Ці дії спрямовані не тільки і не стільки на підбурення протистояння поляків з українцями в Польщі, але може перш за все допровадити до підважування дотихчасової полонофілії в Україні, на яку вказують всі дотихчасові дослідження ставлення українців до інших народів, в яких Польща систематично опиняється на першому місці [https://goo.gl/mqOnkt].

Не знаю, чи мова йде про боязнь влади бути звинуваченою у „бандеризмі”, якщо вони покладуть край війні пам’ятників, яку підтримує ТВП, але фактом залишається те, що якісь „Тихотемні”, які слабо приховують свої зв’язки із конкретними середовищами, грають у всіх перед очима майже два роки. А мова йде тільки про те, щоб не допустити домінування у польсько-українських стосунках бандитів, озброєних у Польщі кувалдами та ломами, а на Донбасі – калашниковими та гранатометами.

Тим часом і в Україні не бракує гарячих голів, які в умовах неможливості затримання групки екстремістів вбачають у цьому дозвіл на такі дії з боку Польщі і докази на те, що Польща насправді є ворогом України. Достатньо лише зазирнути на дискусію на сторінці українського націоналіста Володимира В’ятровича, який є головою українського Інституту Національної Пам’яті. Деякі особи у коментарях пропонують здійснити заходи у формі знищення польських поховань в Україні [https://goo.gl/KiBmoy]!

Чи це все, що відбувається під контролем російських спецслужб, чи це є спонтанною ініціативою окремих політичних ідіотів – не має великого значення. Суть в тому, що це приносить результат, і тому обов’язком польських державних органів є рішучі дії, які мають припинити ці акції, оскільки в період інтернет-пропаганди кілька вмілих провокаторів може серйозно зашкодити стосункам двох держав і суспільствам наших країн.

ЧИ БУДУТЬ ТОЛЕРУВАТИ ФАЛЬШИВИХ НАЦІОНАЛІСТІВ З ТВП НА МАРШІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ?

Табір Великої Польщі – це шита білими нитками невміла проросійська фальшивка польського патріотичного угруповання, члени якої щонайменше пропагують нищення могил і співпрацюють без опору з найбільш крайніми комуністами, які практикують збройний тероризм проти сусідньої держави. Тим часом наближається 11 листопада і Марш Незалежності, на який звісно ж збирається завітати і делегація ТВП. Варто, щоб чесні націоналісти мали на увазі справи цього товариства, нехай учасники Маршу Незалежності покажуть есбекові Войтулєвічу чи синові есбека Мєнджицкому де раки зимують.

Чи можна на це розраховувати? Є причини сумніватись, зважаючи не тільки на наголошенні на тому, що Національний Руху неохочий до українців, у що вдаряє Роберт Вінніцкі [https://goo.gl/H0s9GE], але також тому, що шеф охорони Маршу Незалежності Пшемислав Чижевскі [https://goo.gl/Sl9jNX], часом і секретар Об’єднання Солдатів Національних Збройних Сил [https://goo.gl/0LJIxH +https://goo.gl/IhO4PI], є знайомим Давіда Худзця, а лідера ТВП на території Польщі Яцка Мєнджицкого чудово знає через середовище підтримки для сербських четників. Побачимо – це буде своєрідним тестом для націоналістичних середовищ не тільки перевірки їхніх намірів, але й ідентичності”, – ідеться в польському дописі.

Нагадаємо, днями УІНП видав різку заяву до польської влади з приводу системного нищення могил вояків УПА.

Читайте також:
У Польщі масово знищують українські місця пам’яті. ФОТО

Сейм Польщі визнав Волинську трагедію геноцидом поляків, вчиненим ОУН-УПА

Порошенко з головою радбезу Польщі обговорив військову співпрацю та історію

Якщо ви знайшли помилку чи одрук, будь ласка, виділіть фрагмент тексту й натисніть Ctrl+Enter.

39
 

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні".

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції. Become a Patron!

Ми виправдовуємо довіру!

  ...

...  

〉〉  Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter.

 

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з вартими уваги статтями "Новинарні".

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: