Верховна Рада проголосувала за фактичну ліквідацію незалежності НАБУ і САП

Верховна Рада України проголосувала в цілому за законопроєкт № 12414, окремі пункти якого ліквідовують незалежність антикорупційних органів Національного антикорупційного бюро та Спеціальної антикорупційної прокуратури, та підпорядковують їхню діяльність генпрокурору.

Про це із зали парламенту повідомив народний депутат Ярослав Железняк із “Голосу”.

Законопроєкт підтримали 263 нардепи.

Голосування “за” за фракціями:

  • “Слуга народу” — 185
  • “Європейська солідарність” — 3
  • “Батьківщина” — 15
  • “Платформа за життя та мир” — 18
  • “Голос” — 1
  • “Відновлення України” — 9
  • “За майбутнє” — 10
  • “Довіра” — 17

Перед голосуванням Юлія Тимошенко виступила з трибуни і гаряче підтримала закон, висунутий владою, розкритикувавши “грантових патріотів”. Депутати від партії “Слуга народу” вітали її бурхливими оплесками.

Як пише нардеп Ярослав Юрчишин (“Голос”), блокувати трибуну вийшло до десятка колег.

“Ми блокували трибуну. За цей зашквар не голосували. Але мені дуже гидко та соромно за людей в залі, які з народних депутатів за шість років скотилися до цього…”, – зазначив Железняк.

За словами Железняка, уже сьогодні планують підписати законопроєкт у голови Верховної Ради та президента України.

Оцінки

За оцінками громадських активістів, ухваленням закону 12414 “в Раді знищили антикорупційну екосистему”.

Українське представництво міжнародної організації Transparency International Ukraine попереджало, що законопроєкт №12414 “може зруйнувати ключові гарантії незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури”.

Зокрема, правками до законопроєкту Генпрокурор наділяється повноваженнями:

  • забирати справи в НАБУ та доручати розслідування іншим органам;
  • бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
  • самостійно закривати справи за підозрою топ чиновників.

Процесуальна автономія САП також суттєво обмежується, адже:

  • прокурори САП будуть позбавлені можливості визначати підслідність НАБУ у виключних випадках;
  • керівник САП не зможе вирішувати спори про підслідність у справах, що може розслідувати НАБУ;
  • керівник САП не матиме повноважень щодо зміни апеляційних та касаційних скарг, внесених прокурорами САП.

Як наголошують у Transparency International Ukraine, депутати також серйозно порушують ст. 116 Регламенту ВРУ, адже кардинально міняють предмет регулювання проєкту закону 12414.

“Саме ці руйнівні зміни станом на зараз відсутні у публічному доступі. Але Transparency International Ukraine отримала підтвердження з низки джерел, що голосування планується саме сьогодні. Це становить пряму загрозу незалежності НАБУ — одного з ключових антикорупційних органів, створеного за підтримки міжнародних партнерів як інституцію, захищену від політичного впливу. Закликаємо депутатів не підтримувати такі законодавчі зміни і не скасовувати результатів реформ, які ми всі послідовно досягали з 2014 року”, — підкреслили в організації.

За словами експертів, одне із положень надає Генпрокурору ексклюзивне право закривати справи щодо топчиновників, включаючи фігурантів справ НАБУ, що на практиці означає:

  • справи Чернишова, Кириленка та інших високопосадовців, розслідувані НАБУ/САП, можуть закриватися безпосередньо Генпрокурором;
  • створюється централізований контроль над усіма резонансними антикорупційними справами і це рішення неможливо оскаржити.

“Це небезпечно, адже Генпрокурора призначають без проведення конкурсних процедур та він повністю залежний від політичної лояльності. Така концентрація повноважень є корупційним ризиком, що спотворює систему додаткових гарантій незалежності розслідувань та нівелює здобутки автономії САП. Застерігаємо народних депутатів від створення “єдиного вікна” для закриття справ щодо топпосадовців”, – додали у Transparency International Ukraine.

Як наголошувала перед голосуванням голова Комітету з питань антикорупційної політики ВР Анастасія Радіна (“Слуга народу”), у разі голосування за ці зміни антикорупційна інфраструктура України буде фактично знищена, а наслідки ухвалення цього законопроєкту для держави будуть катастрофічними.

Контекст

Нагадаємо, що СБУ та Офіс Генерального прокурора 21 липня заявили, що викрили і затримали одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова на веденні бізнесу в Росії.

Пізніше стало відомо, що правоохоронці “викрили „крота“ ФСБ” у лавах закритого підрозділу НАБУ.

Також стало відомо, що 21 липня працівники СБУ, ДБР та ОГП проводили понад 70 (імовірно, несанкціонованих) обшуків щодо співробітників НАБУ; порушено ще кілька менш резонансних проваджень – за порушення ПДР тощо.

Процесуальні заходи СБУ називає “очищенням НАБУ від російського впливу”.

Антикорупційне бюро заявило, що доказів участі в антидержавній діяльності їхнього працівника немає.

Частина спостерігачів говорять про політичний тиск на НАБУ, що виходить імовірно з офісу президента та може бути пов’язаний із бажанням взяти контроль на Бюро, яке всупереч позиції ОП висунуло підозру міністру Олексію Чернишову.

Контекст: як протискали закон 12414, щоб підкорити НАБУ

СБУ та Офіс Генерального прокурора 21 липня заявили, що викрили і затримали одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова на веденні бізнесу в Росії. Пізніше стало відомо, що правоохоронці також “викрили „крота“ ФСБ” Віктора Гусарова у лавах закритого підрозділу НАБУ.

Також стало відомо, що 21 липня працівники СБУ, ДБР та ОГП проводили понад 70 (імовірно, несанкціонованих) обшуків щодо співробітників НАБУ; порушено ще кілька менш резонансних проваджень – за порушення ПДР тощо.

Антикорупційне бюро заявило, що доказів участі в антидержавній діяльності їхнього працівника немає.

22 липня Гусаров і Магамедрасулов були арештовані на 60 днів без права внесення застави. Процесуальні заходи СБУ назвало “очищенням НАБУ від російського впливу”.

Частина спостерігачів заявляли про політичний тиск на НАБУ, який виходить імовірно з офісу президента та може бути пов’язаний із бажанням взяти контроль на Бюро. Адже Бюро, всупереч позиції ОП висунуло підозру міністру Олексію Чернишову та нібито готувалося оголосити підозру близькому до офісу президента Тимуру Міндічу – співвласнику компанії “Квартал 95”.

22 липня у порядок денний Верховної Ради було оперативно внесено розгляд правок до законопроєкту №12414, який обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і підпорядковує їх Офісу генпрокурора.

Як заявляло українське представництво міжнародної організації Transparency International Ukraine, цей закон може зруйнувати ключові гарантії незалежності НАБУ і САП.

Зокрема, правками до законопроєкту Генпрокурор наділяється повноваженнями:

  • забирати справи в НАБУ та доручати розслідування іншим органам;
  • бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
  • самостійно закривати справи за підозрою топ чиновників.

Процесуальна автономія САП також суттєво обмежується, адже:

  • прокурори САП будуть позбавлені можливості визначати підслідність НАБУ у виключних випадках;
  • керівник САП не зможе вирішувати спори про підслідність у справах, що може розслідувати НАБУ;
  • керівник САП не матиме повноважень щодо зміни апеляційних та касаційних скарг, внесених прокурорами САП.

Одне з положень закону надає Генпрокурору ексклюзивне право закривати справи щодо топчиновників, включаючи фігурантів справ НАБУ, що на практиці означає:

  • справи Чернишова, Кириленка та інших високопосадовців, розслідувані НАБУ/САП, можуть закриватися безпосередньо Генпрокурором;
  • створюється централізований контроль над усіма резонансними антикорупційними справами і це рішення неможливо оскаржити.

Як зазначала голова Комітету з питань антикорупційної політики Верховної Ради України Анастасія Радіна (“Слуга народу”), у разі голосування за ці зміни антикорупційна інфраструктура України буде фактично знищена, а наслідки ухвалення цього законопроєкту для держави будуть катастрофічними.

Однак удень 22 липня Верховна Рада голосами 263 нардепів ухвалила законопроєкт №12414 в другому читанні.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук оперативно підписав ухвалений закон.

Керівники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури закликали президента Володимира Зеленського не підписувати законопроєкт №12414, який фактично знищує незалежність НАБУ і САП.

Увечері в Києві та інших містах відбулися масові акції протесту проти ухвалення закону 12414.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна