Мільйон для “нових молодих” і “старих молодих”. Як отримуватимуть виплати воїни 18-24 років, які стали на захист у перші роки великої війни

 

автор: Олена Зварич
для “Новинарні

“Справжні чоловіки кришать м*скалів, а я тут, під Києвом, школу охороняю”, – з досадою сказав 22-річний син моєї подруги, доброволець ТрО. Була тепла осінь 2022 року. Руслана відпустили на два дні додому. Мама була невимовно щаслива. Руслан рвався в бій. За місяць він буде в окопах під Бахмутом, пройде такі бої, що мамо не горюй, а через рік переведеться у безпілотний підрозділ.

Часи змінилися, змінилася й війна – давно вже молоді хлопці не мріють потрапити на фронт, щоб “кришити ворогів”.

Аби подолати кадрову кризу у війську, уряд вирішив заохотити молодь допризовного віку великими грошима та небувалими досі пільгами. Проте в армії та загалом у суспільстві ця ідея отримала негативний резонанс, оскільки мимоволі нівелювала внесок у боротьбу решти добровольців, а тим більше хлопців допризовного віку, котрі пішли на фронт раніше, не думаючи ні про які пільги та додаткові гроші. Відтак уряд підкоригував свою постанову, пообіцявши мільйон гривень і цій категорії фронтової молоді.

Бригади вже активно формують списки своїх бувалих у бувальцях бійців, які стали до зброї, коли їм було 18-24 роки.

Проте якщо в постанові № 153 щодо пільг “новим молодим” все зрозуміло і виважено, то механізми реалізації виплат “старим молодим” не прописані, кажуть юристи.

Чи всі 18-24-річні, котрі пішли на війну в перші роки повномасштабного вторгнення Росії, мають право на мільйон, які підступні рифи їм треба оминути і, врешті, коли ж чекати на виплати?

“Мільйонний” ейджизм. Як непродумана ідея впливає на “математику війни”

Ідея залучити до війська добровольців допризовного віку виникла восени минулого року як відповідь на величезну проблему з мобілізацією – на фронті дуже бракувало людей.

Військові за контрактом 18-24, які приєдналися до 95-ї ОДШБр

Над розробкою та подальшою промоцією проєкту, що отримав назву “Контракт 18-24” і почав діяти в лютому 2025-го, працювали в Міністерстві оборони спільно з офісом президента. Були придумані яскраві молодіжні проморолики, зокрема, й такі, що, на думку багатьох, демонстрували дивовижний цинізм їхніх авторів – як-то про 15625 чизбургерів, які можна купити на гроші, зароблені за службу на “нулі”.

Нагадаю, охочим повоювати дев’ять з половиною місяців (від обумовленого контрактом року віднімемо два з половиною місяці навчання в “учебці”) держава запропонувала безпрецедентні досі виплати – мільйон гривень плюс “бойові” 120 тисяч за кожен місяць на передовій (тобто загалом можна отримати до 2 млн грн за рік), а також можливість вільно виїхати за кордон після року служби або ж звільнення від мобілізації терміном на рік після закінчення контракту. Окрім того, пільгові кредити на житло та, звісно, повний набір пільг, які мають усі військовослужбовці з посвідченням учасника бойових дій.

Вочевидь не було проведено соціологічних замірів та не зібрано якісну аналітику, адже з великого промо вийшов “малий дощ” – молодь, усупереч умоглядним розрахункам, не пішла в армію. Автори ідеї очікували на кількадесят тисяч упродовж року, однак за перші три місяці, відколи Кабінет Міністрів прийняв відповідну постанову, контракт підписали лише близько 500 осіб. Такі дані наводив заступник керівника офісу президента України Павло Паліса. Підтоді це число хіба що підтягнулося до 600.

Натомість влада отримала хвилю обурення від суспільства загалом та фронтовиків зокрема. Суть її висловила бойова медикиня батальйону “Вовки да Вінчі” Аліна Михайлова, назвавши впровадження “особливого” контракту для допризовників “не просто несправедливістю, а дискримінацією”.

“Підмінюється сам сенс військової служби у воюючій країні. Це більше не про захист країни, це про вигідний контракт, – писала Михайлова у соцмережах. – Ті, хто з перших днів війни взяли в руки зброю, відклали життя на потім, – сьогодні виявилися за бортом. Їхня лояльність сприймається як належне. Їхнє мовчання – як знак згоди (…) Коли я тільки мобілізувалась, мені не платили зарплату п’ять місяців. І таких, як я, тисячі. Хтось досі не отримав виплати за поранення. Хтось судиться за компенсацію загиблого побратима. Але на 12-му році війни раптом знаходяться мільярди, щоб привабити нових контрактників – з грошима, соцпакетом і “бонусами”.

Особливо ошуканими видавалися юнаки, які стали на захист України в попередні роки, коли їх ніхто, окрім власного сумління, до цього не змушував та не обіцяв додаткових мільйонів за те, що ризикуватимуть життям. Багато хто з них і зараз ще “не доріс” до призовної межі 25 років.

І тоді постанову №153 швидко підкоригували, розширивши її дію також на “стару” бойову молодь.

Щоправда, хлопцям, які до 2025-го стали до зброї у свої 18-24 роки, держава не обіцяє такий самий набір бонусів, як учасинкам проєкту “Контракт 18-24”. Йдеться тільки про виплату мільйона гривень. Водночас не йдеться про обмеження терміну служби.

винагорода 18-24 років_1000000_1 винагорода 18-24 років_1000000_2 винагорода 18-24 років_1000000_3 винагорода 18-24 років_1000000_4
<
>

Очевидно, ця ініціатива внесла суттєві корективи у “математику війни”, і тепер уряду доведеться шукати значно більше коштів, додаткові мільярди і мільярди гривень, щоб оплатити свої вимушені обіцянки “старій” молоді.

Скільки їх, таких воїнів, і коли планують розпочати їм виплати? Ми звернулися з журналістським запитом до Міністерства оборони, яке є координатором експериментального проєкту, але відповіді не отримали.

Як отримати мільйон?

Володимир, дронар у Третій штурмовій бригаді, якраз із тих воїнів, хто не досягнув призовного віку, хоч уже відвоював два роки, – зараз йому 22. Старший брат теж воює, а сам він підписав контракт у 2023-му.

Володимир працював кухарем у фастфуді і паралельно вчився. “По завершенню навчання я одразу звернувся до рекрут-центру. Якщо будуть запитання, чому я не пішов раніше, моя відповідь буде: навчання”, – каже оператор БПЛА. Точніше, не каже, а пише – мій дзвінок застав його на позиціях.

“Я вважаю, що зниження мобілізаційного віку до 18 років є недоцільним, тому дана пропозиція (контракт за лям) – це позитивний крок. У ЗСУ наразі спостерігається явний брак людей, особливо мотивованих. Гроші та добрі умови – це одна з форм мотивації”, – розмірковує Володимир. І додає: особисто він на виплати не розраховував, “оскільки не за цим сюди прийшов”.

“Мене цікавить, що станеться з моїм теперішнім контрактом: чи буде його анульовано та підписано новий на рік, чи це ніяк не вплине на мій статус, а просто додадуть нові умови (виїзд за кордон, безкоштовне навчання, 1 мільйон)”.

Ні, заочно відповідають Володимиру юристи, ваш чинний контракт не буде анульовано, адже експериментальний проєкт поширюється винятково на тих чоловіків допризовного віку, хто підписав (і підпише) “Контракт 18-24” після 15 лютого 2025 року. Так само і право виїзду за кордон після року контрактної служби гарантовано тільки тим, хто добровільно пішов (і піде) на фронт пілся 15 лютого 2025-го.

Щодо навчання у вишах та закладах передвищої освіти, то вона для всіх учасинків бойових дій є пільговою.

З постанови №153 випливає тільки один приз для “старої” фронтової молоді – виплати розміром 1 млн грн. Ці кошти мають сплатити одним траншем. “Винагорода виплачується одноразово за весь період служби та перераховується на картковий рахунок військовослужбовця”, – сказано в роз’ясненнях Міноборони.

Проте свій мільйон можуть отримати не всі. Чому?

Спершу розбермося в тому, які умови для отримання виплати 1 млн грн закріпила урядова постанова.

Хто має право на виплати:

  • Вас мобілізували або ви уклали контракт на проходження військової служби у період з початку повномасштабного вторгнення до 13 лютого 2025 року, і на той момент вам не виповнилося 25 років.
  • Ви є діючим військовослужбовцем. Якщо звільнилися з тих чи інших причин (після полону, поранення, унаслідок хвороби), то ви не зможете реалізувати право на виплати.
  • За час проходження служби ви виконували бойові завдання сумарно протягом шести місяців. Цей період треба підтвердити: довідкою про безпосередню участь у бойових завданнях, журналами бойових дій, доповідями, рапортами вищого командування. Якщо не вдасться документально підтвердити всі шість місяців бойових, то вам мають виплатити кошти в розрахунку 1/6 від загальної суми за кожні 30 календарних днів у зоні бойових дій.

В яких випадках можуть відмовити у виплаті:

  • якщо ви не підпадаєте під вище перелічені умови;
  • якщо маєте притягнення до адміністративної, кримінальної або дисциплінарної відповідальності, погашення якої ще не відбулося на той час, коли ви звернулися з рапортом стосовно виплат.

Нерівні умови для поранених і повернутих з полону

“Треба звернути увагу: якщо ви були в полоні і у вас не вистачає шести місяців участі в бойових діях, то ви все одно отримаєте 1 млн гривень. Якщо отримали поранення, контузії – ви отримаєте мільйон, незалежно від кількості днів на бойових”, – підкреслює адвокат Дар’я Панфілова, голова Комітету військового права при Раді адвокатів Харківської області.

Дар’я Панфілова

Але є дуже важливий нюанс: військові мають право на мільйон гривень тільки в тому разі, якщо після полону чи поранення продовжили служити та служили на час ухвалення постанови (тобто станом на 15 лютого 2025 року). Якщо звільнилися – втрачають право на виплату. Так само позбавлені права на виплату ті 18-24-річні, які звільнилися з війська за станом здоров’я, унаслідок хвороби.

На думку Панфілової, постанова є дискримінаційною щодо цих категорій військових: “Держава чомусь про них не подбала, і, якщо вони звільнилися, то лишаться без мільйона”.

Ще один нюанс, який згадано в роз’ясненнях Міноборони: виплат позбавлені ті військовослужбовці, які здалися в полон добровільно. Напевно, це теж досить чутливий момент, адже обставини, за яких боєць потрапив у ворожий полон, не завжди можна довести.

Щодо поранених, які змушені були звільнитися зі служби. Уявімо молодого чоловіка з ампутованими кінцівками або іншим важким пораненням, яке унеможливлює його подальшу службу не те що стрільцем чи гранатометником, а навіть діловодом у штабі, оскільки він фізично не може просидіти робочий день за столом. Крім складних проблем зі здоров’ям та безлічі житейських викликів, така людина отримає додатковий ляпас від держави, яка позбавляє її права претендувати на мільйон. 20-річний побратим Степан вцілів, коли прилетів КАБ на позиції, і отримає мільйон “за бойову юність”, а 20-річному Івану в сусідньому шанці не пощастило – отримав важку інвалідність і не отримає мільйон.

Олександр Порожнюк, старший солдат, котрий після поранення під час Запорізького контрнаступу служить другий рік у Полтавському обласному ТЦК, каже, що знає таких побратимів 18-24 років, які звільнилися за станом здоров’я і тому не розраховують на виплати.

Олександр Порожнюк

Олександр отримав повістку восени 2022-го, коли йому виповнилося 22 роки, та оскільки чоловік щойно одружився і родина чекала на дитину, йому дали відстрочку на чотири місяці. Так, Порожнюка мобілізували незаконно. Але він мав честь не сперечатися з ТЦК, а піти воювати. Став танкістом, проте повоювати встиг лічені дні: у перших же боях отримав поранення, горів у танку. Молодий чоловік і досі носить слуховий апарат. Нещодавно вивчився на дронаря і готується перевестися у бойову бригаду.

Порожнюк каже, що спершу навіть не думав подаватися на виплати, бо ж на бойових був геть недовго, але юристи в його частині порадили збирати документи, запевнивши, що він має право на мільйон від держави.

“Я вам чесно скажу, мені вже невдобно за той мільйон перед побратимами. І перед тими 18-24, які його не отримають, і перед “старими” невдобно, які три роки воюють. Та в нас у 33-ій бригаді такі круті “діди” 50-річні є! Але їм чомусь не дають додатковий мільйон. Це неправильно: одним дати, а іншим не дати тільки тому, що їм більше за 25 років”, – вважає солдат.

Читайте також:
Заявляв, що відмовляє молодь від контракту “18-24” і не пустить сина в армію: начальника ТЦК на Рівненщині відправили на фронт після скандального інтерв’ю

Для тих, хто опинився поза списком

У квітні Міністерство оборони та МВС надіслали відповідні розпорядження, і військові частини почали формувати списки на виплати; окремі частини вже навіть подали їх.

“Протягом кількох днів я зібрав усі необхідні документи, завірив їх у нотаріуса та передав відповідальній особі, – повідомив Володимир із Третьої штурмової. – Бригада піклується за особовий склад, робить все для того, щоби я міг комфортно виконувати свою бойову роботу та ні про що не думав”.

А згаданий на початку Руслан, який воює зараз у складі 411-го БпАК “Яструби”, розповів, що жодних документів не збирав, все зробили юристи та фінансисти полку, йому лише повідомили, що він є у списку.

Власне, постановою саме це і передбачено – весь паперовий клопіт має взяти на себе бригада, а не кожен окремий солдат.

“Військовослужбовцю не потрібно ініціативно звертатися з цим питанням. Оформлення виплат доручено командирам військових частин, які мають зібрати весь пакет документів, у тому числі через направлення запитів в інші частини, де військовий проходив службу раніше”, – цитувала “Армія Інформ” тодішнього заступника міністра оборони України, бригадного генерала юстиції Сергія Мельника.

Але не всі ж військові частини такі активні в цій справі. Тому адвокат Дар’я Панфілова радить:

“Не чекайте, а подавайте рапорт і по максимуму докладайте документи,

які можуть підтвердити той факт, що ви підпадаєте під умови, вказані в постанові, – копію паспорта, військово-облікового документу, копію довідок про безпосередню участь у бойових діях, довідку про несудимість, довідку про те, що відсутні дисциплінарні стягнення”.

Адвокатка розповідає, що вже отримує скарги від військових, які не потрапили до сформованих їхньою частиною списків: “Маємо вже такі кейси. Люди повторно подавали рапорт, наполягали, і зараз військова частина розглядає. Якщо тебе у списку немає, то має бути офіційна відповідь – чому”.

За словми Дар’ї Панфілової, найчастіше причина відмов пов’язана з недостатньою кількістю днів на бойових, а також з наявністю дисциплінарних стягнень.

“Наприклад, була накладена догана на військового, про яку він навіть не знав, вона не була доведена до його відома”, – зазначає юристка.

Крім того, каже, трапляються суб’єктивні зауваження щодо віку: “Деякі частини кажуть хлопцям: тобі зараз 26 чи 27 років, тож виплати тобі не передбачені. Ні, якщо він прийшов служити до 25 років, то має отримати виплати, якщо відповідає решті умов, вказаних у постанові”.

З огляду на це Панфілова передбачає в подальшому низку судових спорів.

То коли ж можуть отримати свій мільйон воїни, які в допризовному віці стали на захист країни у перші роки війни?

Відповіді на це питання наразі немає. Ніхто не знає, коли. Ніяких натяків не містить і постанова №153.

У документі вказано, що експериментальний проєкт розраховано на два роки, але цей термін вжито лише стосовно нових 18-24-річних спеціалістів, які від лютого 2025 року підписали чи підпишуть контракт, а щодо діючих військовослужбовців механізм виплат не розроблено, підкреслює Панфілова.

“Спущені вказівки від міністерств – підготувати списки всіх, хто має право на виплату, але як буде це все реалізовуватися і в які строки – невідомо. Думаю, все залежатиме від бюджету і від того, скільки буде закладено коштів (на виплати військовим – “Н”), – говорить адвокат.

Наразі немає жодних відомостей про те, що якась із бойових бригад, котрі подали списки своїх “старих молодих”, отримала погодження виплат.

Читайте також:
Служитиме в 72-й бригаді Чорних запорожців: перша дівчина долучилася до лав ЗСУ за контрактом “18-24”


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.