У турецькому Стамбулі завершились переговори між делегаціями України та РФ, в ході яких росіяни висунули низку неприйнятних умов.
Про це повідомляє Sky News, його цитує “Європейська правда” в п’ятницю, 16 травня. Також про це пишуть і Reuters таAxios.
За даними телеканалу, який посилається на джерело в українських дипломатичних колах, Росія висунула вимоги, які є нереалістичними і виходять далеко за межі раніше обговореного.
За словами джерела, серед вимог Росії – виведення українських військ з її власних територій для того, щоб можна було оголосити перемир’я.
Співрозмовник також зазначив, що були й інші “неприйнятні” вимоги.
Крім того, як пише “Суспільне” з посиланням на джерело, обізнане з ходом перемовин, Росія висунула умову виведення українських військ з територій, що не захопила воєнним шляхом, як передумову для режиму тиші.
Читайте також:
У Стамбулі відбулися переговори між Україною, Туреччиною і Росією
Як писала “Новинарня“, 16 травня у Стамбулі було заплановано дві зустрічі за участі делегацій чотирьох країн: перша зустріч – між делегаціями України, США і Туреччини – розпочалася о 10:45 і тривала трохи більш ніж годину.
Друга зустріч – між делегаціями України, Росії і Туреччини – розпочалася із запізненням на понад годину, бо делегація РФ на неї не поспішала (о 12:30, коли зустріч мала вже стартувати, вона лише виїхала зі свого готелю). Хоча напередодні, в четвер, керівник російської делегації Володимир Мединський заявив, що росіяни у п’ятницю “чекатимуть українську делегацію з 10:00”.
Як повідомили українським медіа джерела в нашій делегації, переговорники від України спілкувалися з російською делегацією через перекладача.
Делегацію США на переговорах з Україною і Туреччиною очолював державний секретар Марко Рубіо. Напередодні він зауважив, що Росія відправила на переговори команду “нижчого рівня” і заявив, що не буде присутній на зустрічах за її участю.
Як повідомила речниця Держдепартаменту Теммі Брюс, США на переговорах із Росією представлятиме директор апарату з питань політичного планування державного секретаря Майкл Ентон. Він мав окремо зустрітися з головою російської делегації Мединським ще до початку других переговорів (за участі України й Росії).
Спершу планувалося, що США візьмуть участь і в цих переговорах, проте в останній момент російська делегація почала вимагати, щоб представників США не було на переговорах з українською стороною. Про це Суспільному повідомило джерело в українській делегації. Українці розцінили цю вимогу як спробу зірвати мирний процес. “Бо якби росіяни приїхали реально вирішувати питання, робити кроки до миру, то вони мали б бути зацікавленими, щоб американці були в кімнаті, щоб це побачити”.
Передісторія
Україна і Коаліція охочих в Києві висунули вимогу до Кремля – пристати на режим повного припинення вогню з 12 травня, інакше проти Росії будуть запроваджені потужні санкції.
Натомість Путін не пристав на перемир’я, а покликав Україну на переговори в Стамбул 15 травня (подібно до того, як це було навесні 2022 року – на програшному етапі війни для України).
У відповідь президент України Володимир Зеленський покликав до Туреччини на перемовини самого Путіна. Той не відповідав.
У зверненні 14 травня Зеленський заявив, що очікує від Росії повідомлення про те, хто представлятиме їхню сторону на переговорах у Туреччині, й тоді визначить кроки України.
Також Зеленський повідомляв, що у четвер матиме заплановану зустріч з турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом в Анкарі, однак якщо очільник Кремля погодиться прилетіти у Стамбул, то він та Ердоган прилетять до нього.
Керівник офісу президента Андрій Єрмак заявив, що якщо Путін відмовиться приїхати у Туреччину, це стане останнім сигналом про небажання Росії закінчувати війну.
Пізно ввечері 14 травня, впритул до переговорів, Путін затвердив дуже низьке представництво на перемовинах – делегацію РФ очолив радник Путіна Микола Мединський, який їздив на переговори до Стамбула і навесні 2022-го. Сам очільник Кремля на перемовини не приїхав.
Українську делегацію очолив міністр оборони Рустем Умєров. Загалом, відповідно до указу президента, до складу делегації увійшли 12 осіб: перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця, перший заступник голови СБУ Олександр Поклад, перший заступник голови Служби зовнішньої розвідки Олег Луговський, заступник начальника Генштабу ЗСУ Олексій Шевченко, заступник начальника ГУР МОУ Вадим Скібіцький, заступник начальника штабу Командування Повітряних сил ЗСУ Євген Шинкарьов, заступник начальника штабу Командування Військово-Морських сил ЗСУ Олександр Дьяков, начальник управління міжнародного та операційного права Центрального юридичного управління ГШ ЗСУ Олексій Маловацький, старший офіцер Головного оперативного управління ГШ ЗСУ Олександр Шеріхов, офіцер протоколу Апарату забезпечення службової діяльності Головнокомандувача ЗСУ Георгій Кузьмичов та радник керівника офісу президента Олександр Бевз.
Читайте також:
“Саме Путін стоїть на заваді миру”, – Стармер після неприїзду президента РФ у Стамбул
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!