Сибіга підсумував переговори в Стамбулі: яка риторика глави МЗС

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга підсумував переговори між представниками Росії та України у Стамбулі.

Про це глава МЗС повідомив на своїй сторінці у ФБ увечері в п’ятницю, 16 травня.

“Якщо відсунути вбік всі російські нісенітниці, псевдоісторичні заяви, провокації та інше, в сухому залишку маємо таке: 1000 наших людей — вдалося домовитися про повернення. Це 1000 щасливих сімей. Вже навіть лише заради цього все це мало сенс”, – наголошує він.

Він підкреслив, що ця делегація РФ не мала достатніх повноважень обговорювати припинення вогню.

“І це погано, що Путін прислав людей такого низького рівня. Але ми продовжимо наполягати на безумовному та тривалому, повному припиненні вогню. Це основа для успіху будь-яких подальших рішень та кроків”

За словами Андрія Сибіги, на Росію необхідно продовжувати тиснути, адже рішення в РФ приймає лише очільник країни Володимир Путін.

“Для того, щоб Росія теж почала роботи реальні кроки до миру, потрібно продовжувати та збільшувати тиск. Сила цього тиску обернено пропорційна готовності росіян до конструктиву. Будемо надалі переконувати наших партнерів у цьому”, — повідомив Сибіга.

“План Путіна представити зустріч у Стамбулі як продовження березня 2022 року зазнав поразки. Бо це вже абсолютно нова динаміка, нова точка відліку. Зараз інші умови та реалії. І ключовим є фактор США та мирних зусиль Президента Дональда Трампа. Україна продовжить триматися своєї лінії та досягати своїх результатів. Повертати людей, додаватися тиші, безпеки та миру”, — наголосив Андрій Сибіга.

Читайте також:
“Ми воювали зі Швецією 21 рік. Скільки ви готові воювати?”: Мединський у Стамбулі погрожував захопити Сумщину і Харківщину

Переговори в Стамбулі 16 травня 2025

Як писала “Новинарня“, 16 травня у Стамбулі було заплановано дві зустрічі за участі делегацій чотирьох країн: перша зустріч – між делегаціями України, США і Туреччини – розпочалася о 10:45 і тривала трохи більш ніж годину.

Друга зустріч – між делегаціями України, Росії і Туреччини – розпочалася із запізненням на понад годину, бо делегація РФ на неї не поспішала (о 12:30, коли зустріч мала вже стартувати, вона лише виїхала зі свого готелю). Хоча напередодні, в четвер, керівник російської делегації Володимир Мединський заявив, що росіяни у п’ятницю “чекатимуть українську делегацію з 10:00”.

Як повідомили українським медіа джерела в нашій делегації, переговорники від України спілкувалися з російською делегацією через перекладача.

Делегацію США на переговорах з Україною і Туреччиною очолював державний секретар Марко Рубіо. Напередодні він зауважив, що Росія відправила на переговори команду “нижчого рівня” і заявив, що не буде присутній на зустрічах за її участю.

Як повідомила речниця Держдепартаменту Теммі Брюс, США на переговорах із Росією представлятиме директор апарату з питань політичного планування державного секретаря Майкл Ентон. Він мав окремо зустрітися з головою російської делегації Мединським ще до початку других переговорів (за участі України й Росії).

Спершу планувалося, що США візьмуть участь і в цих переговорах, проте в останній момент російська делегація почала вимагати, щоб представників США не було на переговорах з українською стороною. Про це Суспільному повідомило джерело в українській делегації. Українці розцінили цю вимогу як спробу зірвати мирний процес. “Бо якби росіяни приїхали реально вирішувати питання, робити кроки до миру, то вони мали б бути зацікавленими, щоб американці були в кімнаті, щоб це побачити”.

Передісторія 

Україна і Коаліція охочих в Києві висунули вимогу до Кремля – пристати на режим повного припинення вогню з 12 травня, інакше проти Росії будуть запроваджені потужні санкції.

Натомість Путін не пристав на перемир’я, а покликав Україну на переговори в Стамбул 15 травня (подібно до того, як це було навесні 2022 року – на програшному етапі війни для України).

У відповідь президент України Володимир Зеленський покликав до Туреччини на перемовини самого Путіна. Той не відповідав.

У зверненні 14 травня Зеленський заявив, що очікує від Росії повідомлення про те, хто представлятиме їхню сторону на переговорах у Туреччині, й тоді визначить кроки України.

Також Зеленський повідомляв, що у четвер матиме заплановану зустріч з турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом в Анкарі, однак якщо очільник Кремля погодиться прилетіти у Стамбул, то він та Ердоган прилетять до нього.

Керівник офісу президента Андрій Єрмак заявив, що якщо Путін відмовиться приїхати у Туреччину, це стане останнім сигналом про небажання Росії закінчувати війну.

Пізно ввечері 14 травня, впритул до переговорів, Путін затвердив дуже низьке представництво на перемовинах – делегацію РФ очолив радник Путіна Микола Мединський, який їздив на переговори до Стамбула і навесні 2022-го. Сам очільник Кремля на перемовини не приїхав.

Українську делегацію очолив міністр оборони Рустем Умєров. Загалом, відповідно до указу президента, до складу делегації увійшли 12 осіб: перший заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця, перший заступник голови СБУ Олександр Поклад, перший заступник голови Служби зовнішньої розвідки Олег Луговський, заступник начальника Генштабу ЗСУ Олексій Шевченко, заступник начальника ГУР МОУ Вадим Скібіцький, заступник начальника штабу Командування Повітряних сил ЗСУ Євген Шинкарьов, заступник начальника штабу Командування Військово-Морських сил ЗСУ Олександр Дьяков, начальник управління міжнародного та операційного права Центрального юридичного управління ГШ ЗСУ Олексій Маловацький, старший офіцер Головного оперативного управління ГШ ЗСУ Олександр Шеріхов, офіцер протоколу Апарату забезпечення службової діяльності Головнокомандувача ЗСУ Георгій Кузьмичов та радник керівника офісу президента Олександр Бевз.

Читайте також:
“Саме Путін стоїть на заваді миру”, – Стармер після неприїзду президента РФ у Стамбул

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна