ЄС уперше офіційно звинуватить Росію у застосуванні хімічної зброї в Україні, – ЗМІ

Рада Європейського союзу підготувала новий санкційний регламент, у якому Росію вперше офіційно звинувачують у застосуванні сльозогінного газу CS на фронті в Україні – як методу ведення війни.

Про це з посиланням на пояснювальну частину документа інформує “Система” – розслідувальний проєкт телеканалу “Настоящее время”, передає “Радіо Свобода” у вівторок, 6 травня.

Так, чиновники ЄС посилаються на доповіді Організації із заборони хімічної зброї, опубліковані на прохання української сторони у листопаді 2024-го і в лютому 2025 року.

У цих звітах вивчаються випадки застосування газу біля сіл Мар’ївка й Іллінка на Дніпропетровщині у 2024 році.

Експерти наводять докази присутності слідів газу CS після російських атак: аналізи ґрунту й води, інтерв’ю з військовими, а також фото корпусів ручних гранат РГ-Во (від російського “ручная граната – вещество отравляющее”). Це гранати російського виробництва; 2024 року російський пропагандистський канал RT показав, як військові РФ використовують такі гранати.

В обґрунтуванні санкцій ЄС сказано таке:

“З урахуванням серйозності ситуації, за відсутності достовірного пояснення від Росії у зв’язку з її широко задокументованим застосуванням засобів сльозогінної дії, а також для зміцнення глобальної заборони на використання хімічної зброї, Європейський союз закликає ОЗХЗ до своєчасної атрибуції встановленого застосування таких речовин як методу ведення війни”.

До санкційного списку Євросоюзу увійдуть:

  • війська радіаційного, хімічного й біологічного захисту Міноборони Росії,
  • 27-й і 33-й наукові центри, пов’язані з розробкою і застосуванням хімічних агентів.

Що відомо про сльозогінний газ CS “Сирень”

CS – це сльозогінний газ, також відомий як “Сирень”. Він викликає сильне подразнення очей, шкіри і дихальних шляхів: людина задихається і втрачає орієнтацію.
Формально CS вважається нелетальним засобом придушення заворушень і є на озброєнні поліції у багатьох країнах. Використання таких речовин як зброї заборонене статтею 1 Конвенції про заборону хімічної зброї, зазначають чиновники Євросоюзу.

За даними українського Міноборони, капсули з таким газом знаходять не лише у гранатах, а й усередині дронів «Шахед».
Раніше санкції через застосування Росією хімічної зброї у війні з Україною запроваджували США: тоді вони були пов’язані з використанням більш токсичної форми сльозогінного газу – хлорпікрину. Євросоюз у 2025 році накладав обмеження на використання Росією товарів подвійного призначення, які могли б бути використані для виробництва цієї речовини.

Скиди з отруйними речовинами на фронті: що кажуть у ЗСУ

Як розповідав у інтерв’ю “Новинарні” у вересні 2024 року командир 704-го полку РХБЗ полковник Віктор Явтушенко, за період широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України ворог разом зі звичайною зброєю використовує спеціальні боєприпаси, споряджені небезпечними хімічними речовинами.

Лише протягом липня-серпня 2024 року групи РХБ розвідки зафіксували та задокументували 834 випадки застосування росіянами боєприпасів із вмістом небезпечних хімічних сполук.

За весь час воєнних дій, станом на 1 квітня 2025 року (із лютого 2023 року) Командуванням Сил підтримки ЗСУ зафіксовано 7730 випадки використання ворогом небезпечних хімічних речовин.

“Переважно росіяни використовують хлорацетофенон. Формально він не є хімічною зброєю. Це – бойова отруйна речовина подразнювальної дії. У Конвенції про хімічну зброю хлорацетофенон визначається як хімічний засіб боротьби з заворушеннями. Це хімікат, здатний швидко викликати в організмі людини подразнення органів чуття або фізичні розлади, які зникають через короткий час після закінчення дії. Але використання цих газів під час воєнних дій неприпустимо. Це порушення Конвенції про хімічну зброю, міжнародного договору щодо хімічної зброї в рамках Організації Об’єднаних Націй. Але ж ми бачимо, з яким ворогом воюємо: росіяни порушують конвенції, міжнародні договори, Статут ООН”, – каже Явтушенко.

Ключовою позицією є те, з його слів, що ворог, крім порушення Конвенції, чітко усвідомлює ефективність цих застосувань.

“Тому що сам засіб для боротьби з вуличними заворушеннями направлений на те, щоб протестувальники розійшлись, припинивши свої дії. А у випадку застосування небезпечних хімічних речовин на фронті військовослужбовець залишається на позиції – продовжує перебувати в хімічно небезпечному середовищі. Це є свідомими діями противника на порушення та ураження наших військ через застосування небезпечних хімічних речовин”, – розповів Явтушенко.

Як протистояти хімічній зброї

На запитання про те, як протистояти хімічній зброї та вберегти себе, Віктор Явтушенко відповідає так:

“Дуже важко зрозуміти, бо вони (росіяни – “Н”) застосовують ці гранати комплексно. Наприклад, прилітає одразу кілька дронів, які можуть скинути спочатку димову гранату, а потім гранату з отруйною речовиною.  Як зрозуміти, що відбувся скид? Наприклад, речовина CS (сіес) викликає печіння в очах та легенях. Воно дуже подібне до використання балончика зі сльозоточивим газом. Ознаки такі самі, тільки дія сильніша в кілька разів. Для того, щоб себе вберегти, якраз і треба використовувати протигаз.

Із підручних засобів можуть допомогти маска й окуляри, які щільно прилягають до обличчя. Наприклад, балістичні окуляри. Маска, звичайно, рятує гірше, ніж протигаз, але з її допомогою військовослужбовець зможе зменшити вплив небезпечних хімічних речовин, не залишаючи позицію”.

Читайте також:
Російські війська 5389 разів використовували хімічну зброю проти ЗСУ, з них 434 – у грудні 2024-го

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна