автор: Наталія Саєнко
історик, Національний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця”
Все має свій першопочаток. 15 квітня – відправна дата в історії Батурина, адже у цей день 400 років тому польський шляхтич Стахурський отримав привілей на його будівництво.
Це було у 1625 році. Так розпочалася ранньомодерна історія Батурина, що менш ніж за пів століття з невеликого польського форпосту на Путивльському рубежі перетворився на осідок українських гетьманів.
Батуринський замок було зведено на місці запустілого давньоруського городища. Він стояв на мисі високої лівобережної тераси Сейму, і це робило його неприступним з боку річки. На кутах мису розмістили дерев’яні башти. З боку відкритої рівнини викопали рів, а з видобутої землі насипали вал, на гребені якого встановили дубовий частокіл.
Саме замок був укріпленим осердям міста, головною оборонною дільницею, цитаделлю. Друга лінія укріплень, що пролягла на південний захід від замку, була зведена польськими володарями міста десь у середині 1630-х років. Дводільна Батуринська фортеця з укріпленнями мала площу 24,5 га і була однією з найбільших на Лівобережжі.
Здавалося б, усе логічно: поляки заснували місто та й назвали його в честь свого короля – Стефана Баторія. Батурин і Баторій – ніби як спільнокореневі слова, та й було колись – панували поляки і над Чернігівщиною… Це коли вдуматися. Більшості ж ця історія видається ще простішою – сам король Баторій взяв і заснував це місто, не дарма ж воно згодом стало відомою гетьманською столицею!
Читайте також:
“Повернення Величка”: перше в історії повне видання легендарного літопису змусить переписати енциклопедії
Та погляньмо на цю історію ближче.
Угорець, трансільванський князь Стефан Баторій був королем польським і великим князем литовським 10 років, з 1576-го по 1586-й – до своєї смерті. Є версія, що цей король був основоположником українського реєстрового козацтва, для якого формально вважався першим гетьманом.
Проте цю версію спростовує низка істориків. Уславився Баторій своєю боротьбою з Московським царством під час Лівонської війни, в якій йому допомагали і козаки. Але в часи правління Баторія корінні Чернігово-Сіверські землі входили до складу Московської держави! І Москва володіла цими землями понад 100 років – від 1508-го, коли вона “відбила” їх у Литовського князівства, і до 1618-го – коли за Деулінським перемир’ям Чернігівський, Новгород-Сіверський, та Стародубський повіти і Смоленщина повернулися до складу Речі Посполитої.
Ви ж не будуєте собі хату в чужому дворі? Тож і король Баторій також не засновував місто на території іншої держави.
Отримавши собі у 1618 році чималі й практично не заселені простори, польський уряд задумався над створенням на східному прикордонні ефективної системи оборони. З огляду на хронічний брак готівки в державній скарбниці Речі Посполитої, було прийнято рішення надавати тут земельні володіння на ленному праві, в рахунок майбутньої служби.
Створення системи ленного землеволодіння спиралося на три оборонні замки регіону: Чернігів, Новгород-Сіверський та – з 1625 року – Ніжин. Особи, що отримали ленне право на значну кількість волок землі (волока – старовинна міра площі; 1 волока – 21,36 га), будували власний оборонний замочок.
Одним із таких “замочків” і став Батурин. Будівництво його велося кілька років, а з 1629 року Батурин вже сам став колонізаційним центром мікрорегіону: сюди на заклик польської влади прибували поселенці для переселення в урочище Конотоп.
Але повернімось до Баторія. Ще наприкінці 19 століття історик Олександр Лазаревський довів, що легенду про заснування Батурина королем Баторієм запустив у світ польський письменник Веспасіян Коховський (1633–1700), який справив значний вплив на українське історіописання другої половини 17–18 століття.
У першу чергу ця легенда опинилася в місцевих “хронічках”, а потім перейшла до інших, навіть вельми серйозних творів. Коховському повірили на слово не лише козацькі літописці та автор “Історії Русів”, але й Микола Маркевич, Микола Костомаров, Філарет (Гумілевський), інші дослідники.
А що ж Батурин? Під час розкопок було встановлено, що люди жили на його території ще з часів кам’яного віку. За Київської Русі на місці пізнішого польського замку і гетьманської Цитаделі була розташована укріплена садиба якогось феодала, а навкруги стояли садиби мешканців… Батурина? Мабуть, так. А підтвердити це могли б давньоруські літописи, якби хтось із їхніх авторів записав назву того населеного пункту.
Одночасна згадка у польському документі “городища Батурин над Сеймом” і літописного Ніжина дозволяє припустити, що Батурин, як і Ніжин, зберіг свою первісну назву.
До того ж руське діалектне слово “батура” мало значення “дозорна башта”.
А отже, нинішній 400-річний ювілей Батурина – добра нагода наголосити на європейському характері української історії, де перетиналися польська, литовська, козацька, православна і католицька традиції – у їх складній, але плідній взаємодії.
Читайте також:
Відроджений Батурин – як пам’ятник: чому Ющенка називають “батьком” гетьманської столиці. До 70-річчя третього президента
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!