Облік даних, навігація при звільненні та якісні послуги: яким має бути перехід з військової служби в цивільне життя

В Україні потрібно розвинути програму підтримки для переходу з військової служби до цивільного життя, під час якого військові та вже звільнені зі служби отримуватимуть якісні й актуальні послуги від держави.

Про це розповіли на презентації дослідження “Перехід від військової служби до цивільного життя: контексти, досвіди, рішення”, яке реалізував правозахисний центр для військовослужбовців “Принцип”

Подію відвідали понад 150 гостей, серед яких були військові та ветерани, медіа, іноземні партнери та представники органів влади.

На заході відбулась панельна дискусія, у якій взяли участь міністр освіти і науки Оксен Лісовий, заступниця міністра у справах ветеранів Юлія Кірілова, заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, начальник Центрального управління цивільно-військового співробітництва ГШ ЗСУ Олександр Кутков, начальник управління з питань реалізації соціальних гарантій Головного управління соціальної підтримки МОУ Ярослав Калініченко, модерував обговорення військовослужбовець і співзасновник “Принципу” Масі Найєм.

Окрім соціальної підтримки при звільненні важливим завданням переходу в Україні є управління людським капіталом в Силах безпеки та оборони, зазначають у “Принципі”. Держава має вчасно фіксувати досвід і збирати дані, щоб якісно комплектувати запас. 

“В Україні переважна більшість звільнених зі служби потрапить в резерв, тобто не припинить свою військову кар’єру назавжди. З чинним станом обліку людей в армії ми не готові до найближчого переходу. Ці дані впливають на те, наскільки людина зможе ефективно реалізувати свою кар’єру у війську надалі, що прямо впливає на нашу обороноздатність”, — зазначила голова “Принципу” та співавторка дослідження Любов Галан. 

Яку підтримку та кому мають надавати під час переходу? 

Аналітики “Принципу” розповіли, що перехід починається ще на етапі служби й звершується вже після звільнення. Тривалість такого переходу залежить від виду служби, її тривалості, участі у бойових діях та причини звільнення. Він може тривати від 6 місяців до 1 року – до звільнення, і від 6 місяців до 1 року – після звільнення. Автори звіту наголошують, що учасниками переходу є не лише ветерани (ті, хто мають бойовий досвід), а усі військовослужбовці.

Під час переходу держава має:

  • зафіксувати весь досвід служби людини;
  • поінформувати, де та як отримати всі послуги у сферах медицини, праці, освіти, карʼєри тощо;
  • надати соціальне забезпечення, кар’єрну підтримку, індивідуальний супровід;
  • поінформувати людей, якщо їх зарахували до резерву.

На думку аналітиків, надавати такий супровід під час переходу повинні відповідальні підрозділи військових частин, зокрема, служби супроводу, соцпрацівники ТЦК та СП, а також органи місцевого самоврядування, надавачі послуг сфери зайнятості, системи охорони здоров’я, соцзахисту та інші.

Потреби, які військові мають при звільненні зі служби: опитування

“Принцип” провів 28 глибинних інтерв’ю та опитав 631 особу шляхом анкетування. Три головні потреби під час переходу, які назвали військові:

  • 53-63% – лікування та реабілітація;
  • 47%-53% – психологічна допомога;
  • 42%-44% – тимчасова фінансова підтримка протягом певного періоду.

У рамках дослідження аналітики “Принципу” підготували рекомендації для держави. Вони стосуються, зокрема, змін у законодавстві щодо розробки й організації переходу та визначення відповідальних за це органів влади. Крім цього, фахівці запропонували конкретні практичні кроки, над якими держава може вже розпочати роботу: 

  • провести пілотний проєкт переходу на 6 місяців на базі декількох військових частин та на основі результатів розробити методички для роботи відповідальних за перехід структур;
  • переглянути програми підтримки, щоб вони відповідали актуальним потребам військових (виплати, пільги, соціальні послуги, супровід, інформування тощо);
  • навчити та підготувати персонал військових частин, ТЦК та СП і цивільних державних надавачів послуг, які будуть залучені в програму переходу, а також налагодити взаємодію між ними всіма;
  • налагодити вчасне і якісне інформування та навігацію для учасників переходу на різних його етапах;
  • проаналізувати та покращити облік кадрів у війську та удосконалити можливості цифрових систем для такого обліку та взаємодії різних систем між собою. 

Читайте також:
Спецшколи надаватимуть реабілітаційні послуги військовим і ветеранам: Зеленський підписав закон

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна