В Україні потрібно розвинути програму підтримки для переходу з військової служби до цивільного життя, під час якого військові та вже звільнені зі служби отримуватимуть якісні й актуальні послуги від держави.
Про це розповіли на презентації дослідження “Перехід від військової служби до цивільного життя: контексти, досвіди, рішення”, яке реалізував правозахисний центр для військовослужбовців “Принцип”.
Подію відвідали понад 150 гостей, серед яких були військові та ветерани, медіа, іноземні партнери та представники органів влади.
На заході відбулась панельна дискусія, у якій взяли участь міністр освіти і науки Оксен Лісовий, заступниця міністра у справах ветеранів Юлія Кірілова, заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, начальник Центрального управління цивільно-військового співробітництва ГШ ЗСУ Олександр Кутков, начальник управління з питань реалізації соціальних гарантій Головного управління соціальної підтримки МОУ Ярослав Калініченко, модерував обговорення військовослужбовець і співзасновник “Принципу” Масі Найєм.
Окрім соціальної підтримки при звільненні важливим завданням переходу в Україні є управління людським капіталом в Силах безпеки та оборони, зазначають у “Принципі”. Держава має вчасно фіксувати досвід і збирати дані, щоб якісно комплектувати запас.
“В Україні переважна більшість звільнених зі служби потрапить в резерв, тобто не припинить свою військову кар’єру назавжди. З чинним станом обліку людей в армії ми не готові до найближчого переходу. Ці дані впливають на те, наскільки людина зможе ефективно реалізувати свою кар’єру у війську надалі, що прямо впливає на нашу обороноздатність”, — зазначила голова “Принципу” та співавторка дослідження Любов Галан.
Аналітики “Принципу” розповіли, що перехід починається ще на етапі служби й звершується вже після звільнення. Тривалість такого переходу залежить від виду служби, її тривалості, участі у бойових діях та причини звільнення. Він може тривати від 6 місяців до 1 року – до звільнення, і від 6 місяців до 1 року – після звільнення. Автори звіту наголошують, що учасниками переходу є не лише ветерани (ті, хто мають бойовий досвід), а усі військовослужбовці.
На думку аналітиків, надавати такий супровід під час переходу повинні відповідальні підрозділи військових частин, зокрема, служби супроводу, соцпрацівники ТЦК та СП, а також органи місцевого самоврядування, надавачі послуг сфери зайнятості, системи охорони здоров’я, соцзахисту та інші.
“Принцип” провів 28 глибинних інтерв’ю та опитав 631 особу шляхом анкетування. Три головні потреби під час переходу, які назвали військові:
У рамках дослідження аналітики “Принципу” підготували рекомендації для держави. Вони стосуються, зокрема, змін у законодавстві щодо розробки й організації переходу та визначення відповідальних за це органів влади. Крім цього, фахівці запропонували конкретні практичні кроки, над якими держава може вже розпочати роботу:
Читайте також:
Спецшколи надаватимуть реабілітаційні послуги військовим і ветеранам: Зеленський підписав закон
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!