Вимогами щодо транзиту газу з РФ через Україну Словаччина Фіцо остаточно перейшла в табір Коаліції зла, подібно до Угорщини, – Гончар

Михайло Гончар
експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин, президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, головний редактор часопису “Чорноморська безпека”

(FB)

Отже, [прем’єр-міністр Словаччини Роберт] Фіцо пішов ва-банк. За його словами, Братислава у разі потреби, тобто коли Київ не погодиться на продовження транзиту [російського газу], припинить постачання електроенергії в Україну. Це не просто відвертий шантаж – це відкриття “західного фронту” проти України. Він іде на це свідомо. Практично, Словаччина під орудою Фіцо остаточно переходить в табір Коаліції зла, подібно до Угорщини. Але навіть [прем’єр-міністр Угорщини Віктор] Орбан не заходив так далеко у своїй антиукраїнських діях.

Зверніть увагу, що про транзит газу через Україну заговорив і Орбан, який раніше разом з Сійярто неодноразово висловлювався, що більше не потребує його, оскільки отримує газ по незалежному від України маршруту (через “Турецький потік”). А тут раптом згадав.

“Ми зараз пробуємо трюк… що, якби газ, коли він потрапляє на територію України, вже не був би російським, а був би у власності покупців. Таким чином, газ, який потрапляє в Україну, більше не буде російським, а буде угорським… Угорщина не відмовлятиметься від українського транзитного маршруту для газу”, – сказав Орбан.

Як відомо, трюк з російською нафтою, перейменованою на угорську на білорусько-українському кордоні, Орбану вдався кілька місяців тому. А з газом Фіцо не вдається. Чому б не спробувати і з газом йому, Орбану?

Але не поспішайте з висновком. Це не той випадок, коли з Орбаностану поспішають на допомогу Фіцоленду. Приготуйтеся до несподіваного повороту! Тримайте в умі, що газовий плеймейкер сидить не в Будапешті, і не в Братиславі. Він у Москві перебуває.

Орбан виступив на брифінгу в суботу, 21 грудня, а вже в неділю Фіцо був у Москві, хоча його візит взагалі спочатку анонсувався на понеділок, про що повідомляв чомусь сербський президент Вучич. Чому такий поспіх?

Путіну конче необхідне транзитний маршрут через Україну, бо [федеральний канцлер Німеччини Олаф]  Шольц не хоче запускати в експлуатацію вцілілу нитку “Північного потоку-2”, а поляки – поновлювати роботу газопроводу “Ямал–Європа”. А отже, у Путіна є тільки два газових маршрути в ЄС: прямий через Україну (по трубі газопроводу “Прогрес”, або ж “Ямбург–Суджа–Ужгород/Велке Капушани”) та кривий – із Сибіру до Чорного моря, через море другою ниткою “Турецького потоку” на Балкани і звідти малопотужним “Балканським потоком” через Болгарію та Сербію до Угорщини. Звісно, прямий маршрут кращий і дешевший, але його Україна закриває. Лишається тільки одна та й та крива і вузенька газова стежка в Європу через турецький маршрут.

А тому Кремль робить відчайдушні спроби зберегти транзит через Україну. Він вирішив заохотити своїх посіпак й активізувати їх не тільки на газовому фронті. Виставлено “призовий фонд” на суму приблизно 1,2 млрд доларів США. Звідки? У “Газпрому” зараз не те що зайвого мільярда немає, він радий і сумам на порядок меншим.

Поінформоване джерело вказує на те, що “Газпром” “знайшов” мільярд з гаком для Кремля в якості призового фонду для спільників в ЄС і НАТО, адже їх послуги з блокування і розколу цих організацій того варті.

1,2 млрд доларів – це приблизно стільки “Газпром” недоплатив “Нафтогазу” за чинною угодою. Адже, скоротивши обсяги транзиту через Україну з другої половини 2022-го, він зменшив і оплату, хоча це є порушенням договірних умов. Адже в договорі 2019 року зафіксовано принцип “транспортуй чи плати”, і незалежно від того, скільки газу прокачується, “Газпром” має сплачувати за контрактний обсяг у 40 млрд куб. м на рік, тобто майже 1,3 млрд доларів США щорічно. Фактично ж “Газпром” зменшив оплату до рівня приблизно 800 млн доларів США, тобто за 2,5 роки “Нафтогазу” не було доплачено десь 1,2 млрд доларів.

Звісно, “Нафтогаз” подався в арбітраж (у Швейцарії), і з високим ступенем імовірності арбітраж винесе рішення на його користь (очікується десь у квітні-травні). Однак, зрозуміло, що “Газпром” нічого сплачувати не буде. Проте, 1,2 млрд доларів він зекономив через недоплату “Нафтогазу” за послуги згідно з договором. Так само зрозуміло, що цих грошей немає фактично, але “розвести” своїх європейських спільників можна. Натуральна оплата їхніх послуг може бути здійснена газом.

Якимось чином Орбану стало відомо раніше, що у разі вичавлювання із Зеленського згоди на транзит “неросійського” блакитного палива (“азербайджанського”, “угорського”, “словацького” чи газу якогось “міжнародного консорціуму”), “Газпром” за вказівкою Кремля надасть спеціальну знижку на експортований газ, чітко визначений імпортер в Європі матиме відповідну маржу і, реалізувавши ресурс на ринку, отримає кешем обіцяну винагороду.

Так чи інакше, такими “чітко визначеними імпортерами” будуть компанії, що працюють традиційно із “Газпромом” під контролем Орбана в Угорщині (МОЛ) та Фіцо у Словаччині (СПП).

По суті, Кремль організував змагання між Орбаном та Фіцо за призові гроші. Бачачи, що Фіцо явно не в змозі умовити Зеленського, а Орбану трюк з нафтою вдався доволі успішно, у Кремлі вирішили зіштовхнути лобами спраглих за газом з дисконтом своїх європосіпак. Поступатися Орбану Фіцо явно не хоче, тому швидко чкурнув у Москву, де його радо прийняли достроково – в неділю, а не в понеділок.

Отже, боротьба за мільярд триває, в Кремлі потішаються, але вочевидь дедалі більше бачать, що центральноєвропейські посіпаки своєю поведінкою породжують все більш негативну реакцію в Брюсселі та Вашингтоні. Особливо в контексті намірів Трампа, який хоче, щоб Європа купувала американський газ, а не російський.

Візит у Москву ніскільки не наблизив Фіцо до успіху, а ось ризики для нього зросли в Братиславі, де відбулися не тільки протести опозиції, а й з’явився інтерес до нього з боку генеральної прокуратури. Припускаю, що там щось знають більше…

Фіцо вирішив грати далі прямим шантажем зі свого боку, а президента Пеллегріні спрямував на створення “заохочення” для України. Останній заявив, що готовий буде відвідати Україну з візитом, якщо вирішиться питання з транзитом. Ось такий дитячий садок твориться в Братиславі.

Нам важливо зберігати стійкість і не піддаватись тиску з боку “троянських коней” Путіна. І звісно ж, слід звернути увагу Єврокомісії на дії Братіслави та Будапешта, які не просто порушують, а ігнорують політику ЄС, будучи його членами та отримуючи кошти з союзного бюджету, причому в обсягах значно більших за обіцяні мільярди з Москви.

Брюсселю давно пора зрозуміти, що Угорщина Орбана та Словаччина Фіцо перетворені Кремлем в Орбаностан і Фіцоленд – плацдарми російської агресії в Європі зсередини ЄС і НАТО.

P.S. Тяга до альянсів із кривавими диктаторами успадкована словацькими політиками з часів ІІ Світової. На нижчому фото – Йозеф Тісо з Адольфом Гітлером.

Читайте також:
Словаччина може припинити експорт електроенергії в Україну через відмову від транзиту російського газу, – заява Фіцо


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна