Міністерство закордонних справ України перед початком міністерської зустрічі НАТО у Брюсселі опублікувало заяву з нагоди 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму.
У ній наголошується, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО.
Відповідний документ оприлюднено на сайті МЗС 3 грудня.
Ця заява є офіційною позицією щодо можливих гарантій безпеки, які можуть розглядатися як інструмент стримування від агресії РФ. Документ наголошує, що Україна наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства у НАТО.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО” – наголошує МЗС.
Заява українського зовнішньополітичного відомства за два дні до згаданої дати (30-річчя підписання Будапештського меморандуму, яка настане 5 грудня- ред.), і вибір дня публікації не є випадковим – за даними джерел “Європейської правди”, міністр Андрій Сибіга має намір представити цю позицію у рамках міністерської зустрічі НАТО, яка розпочнеться 3 грудня у Брюсселі.
У МЗС нагадали, що Будапештський меморандум мав забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї.
У зовнішньополітичному відомстві констатували, що Будапештський меморандум не зміг запобігти агресії Російської Федерації як держави, що володіє ядерною зброєю, проти України як держави, яка від свого ядерного арсеналу відмовилася.
“Не були проведені навіть передбачені документом консультації, які Україна неодноразово намагалася ініціювати“, – акцентували у МЗС.
МЗС називає Будапештський меморандум “пам’ятником недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень” і наголошує на тому, що “розбудова європейської архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не з їх урахуванням, приречена на провал”.
“Ненадання Україні в 1990-х роках реальних, дієвих гарантій безпеки стало стратегічною помилкою, якою скористалася Москва. Ця помилка має бути виправлена. Україна має отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки, які відповідають її вагомому внеску у глобальне ядерне роззброєння та підтримання міжнародного миру та безпеки”, – ідеться в заяві.
Зовнішньополітичне відомство звертається до “США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї”, із закликом політично підтримати запрошення України до НАТО вже зараз, що стане “дієвою протидією російському шантажу”.
5 грудня 2024 року виповнюється 30 років з часу підписання меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум.
Читайте також:
ПА НАТО закликала докласти зусиль, щоб Україна швидше стала членом Альянсу, і підтримала дозвіл бити вглиб території РФ
Назустріч перемир’ю: Україну розводять на “Будапештський меморандум-2” заради “спадщини Байдена”, – Панич
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!