Попри війну, починається рерусифікація соцмереж і суспільства. Ці тенденції вбивчі для нашої країни, – Шамайда

Тарас Шамайда
громадський діяч, співкоординатор “Руху добровольців “Простір свободи”, організатор моніторингу щодо становища української мови

(FB)

Усіх, хто надмірно зрадів новині про те, що українська мова “переможно шириться соцмережами”, хочу закликати читати далі заголовків і уважно придивитися до даних, оприлюднених Центром контент-аналізу. А дані свідчать, що ситуація не лише не надто райдужна, але й загрозлива.

Зверніть увагу на ці діаграми.

Якщо в 2022 і 2023 році відбувалося виразне зростання частки української мови у соцмережах, то у 2024-му воно в одних соцмережах це зростання уповільнилося, в інших – зупинилося, а в мережах, якими найактивніше користуються діти та молодь, почався зворотний процес русифікації.

В Інстаграмі зростання частки російської мови за неповний рік з 8 до 13%.

У Тік-Тоці російська зросла з 45 до 53%.

У фейсбуці не змінилася за рік (21%).

І лише в Х і Ютюбі частка російської трохи знизилася (з 20 до 17% та з 54 до 50% відповідно).

Тобто навіть попри війну намічається тенденція до рерусифікації соцмереж. І, звичайно, ця тенденція не сама собою з’явилася, а через цілеспрямовані зусилля Росії та практично повну відсутність системної мовно-інформаційної політики (зокрема щодо соцмереж) з боку Української держави.

Якщо ми не усвідомимо загрози, ми не зможемо її подолати. Коли зараз, у час війни з Росією і відповідних суспільних настроїв та можливостей держави, почалася рерусифікація соцмереж, то в повоєнний час цей процес набуде значно потужнішого характеру, через зниження суспільного імунітету до російських впливів і зростання можливостей росіян впливати на наше інформаційне поле через фінансові, політичні та інші механізми.

Це стосується не лише соцмереж: дослідження свідчать про стрімке зростання спілкування російською мовою, наприклад, у школах.

Ці тенденції (поки лише тенденції) – вбивчі для нашої країни.

Якщо Україна не стане всуціль україномовною (на цьому етапі – на контрольованій території), вона не матиме майбутнього, з багатьох взаємоповязаних причин.

Можна дискутувати, наскільки швидко і якими методами можливо досягти цієї повсюдної україномовності, але показником правильного розвитку подій має бути стійке і значне зростання частки української мови в усіх галузях суспільного життя. Упродовж останнього року, всупереч бадьорим заголовкам, цього зростання практично немає, а в окремих важливих сегментах є падіння і рерусифікація. Важливо ясно усвідомити цей момент і діяти відповідно.

Альтернатива дуже проста: або ми як держава і суспільство усвідомимо загрозу і перейдемо до більш дієвої і наступальної мовної політики, або Україна не матиме майбутнього.

Читайте також:
У підручнику Міносвіти “Українська мова” для 7-го класу намалювали карту України без окупованих територій


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна