доповнено
У чотирьох ключових навчальних центрах Збройних сил України розпочалася підготовка за новою програмою, яка передбачає півтора місяця навчання замість одного.
Про це в суботу, 19 жовтня, розповіли на брифінгу заступник начальника Головного управління доктрин і підготовки Генштабу ЗСУ Євген Межевікін та начальник відділу підготовки в навчальних центрах цього управління Василь Румак.
Проєкт пілотний: після його завершення у грудні буде проведено аналіз і порівняння результатів підготовки на різних етапах — із термінами один та півтора місяця. Залежно від результатів цього аналізу, буде надано рекомендації щодо вдосконалення БЗВП.
Як зазначили в Генштабі ЗСУ, проєкт, до якого на даному етапі залучено близько 500 мобілізованих до війська новобранців, реалізується в межах програми “Збереження життя військовослужбовців”, яку ініціював Головнокомандувач Збройних сил Олександр Сирський.
Окрім збільшення тривалості підготовки, планується оновити і вдосконалити саму програму базової військової підготовки відповідно до нагальних потреб війська в умовах війни. Деякі дисципліни, такі як, наприклад, “порядок зберігання зброї” чи “робота механізмів АК-74”, військовослужбовець зможе або вивчити вже безпосередньо під час служби у військовій частині, або взагалі вони йому не особливо-то й потрібні – напротивагу справді важливим навичкам і знанням, які необхідні під час участі в бойових діях.
За словаси полковника Румака, серед іншого, оновлена програма передбачає вивчення основ застосування БПЛА та окопного РЕБ, використання засобів радіоелектронної розвідки, підвищення тактики вогневої підготовки, розвідувально-диверсійної діяльності та навичок виживання на полі бою. Зокрема, в несприятливих погодних умовах, особливо в холодну пору року.
Також додано час на фізичну підготовку – як окрему дисципліну, а не супутній процес навчання (який передбачав, що поки новобранець бігатиме у спорядженні, то якраз і підтягне спортивні показники).
Для найкращих курсантів, за словами полковника Межевікіна, планують запровадити заохочення: наприклад, можливість самостійно обрати підрозділ для подальшої служби.
Інше важливе завдання – вдосконалення інструкторського складу. Нині інструктори часто не мають бойового досвіду, що не дозволяє їм надавати курсантам належну підготовку з урахуванням відповідних знань. Тому, як розповів полковник Румак, планується організувати ротацію інструкторського складу між навчальними центрами й бойовими бригадами. Тобто інструкторів із НЦ відряджатимуть до бойових бригад, аби вони здобули там реальний досвід бойових дій, яким потім зможуть ділитися з новобранцями.
Також у межах заходів, спрямованих на покращення викладацького складу в навчальних центрах, передбачено заміщення офіцерських посад викладачів сержантськими посадами. Це дасть можливість зменшити залежність навчальних центрів від офіцерського складу, підвищити авторитет і престиж сержанта.
Планується також створити в ЗСУ Школу інструкторів – як єдиний навчальний підрозділ, який готуватиме інструкторів для всіх Збройних сил за однаковими стандартами. Також у Школі планують організувати курси підвищення кваліфікації для вже чинних інструкторів.
Окрім іншого, збільшення тривалості базового військового вишколу з місяця до півтора сприятиме більшій продуктивності навчання, адже якщо зараз воно триває по 10 годин на день, то за “подовженого” курсу скоротиться до 8 годин. Це забезпечить більш повноцінний відпочинок й інструкторам, і новобранцям, не доводячи їх до виснаження.
Варто відзначити, що БЗВП – це саме базова підготовка. Вона необхідна кожному мобілізованому, який не має досвіду служби у війську після 2014 року або взагалі ніколи не служив. Проходження цього курсу дає військовослужбовцю знання та навички, необхідні для найнижчої у війську посади стрільця (військово-облікова спеціальність 100).
Для підготовки фахівців на інші спеціальності їм належить пройти ще й відповідну фахову підготовку.
Усі ці заходи й нововведення мають на меті покращити підготовку мобілізованих у військо, щоб максимально зберегти життя військовослужбовців і запобігти ситуаціям, які час від часу набувають резонансу в соцмережах – коли щойно “бусифікований” чоловік уже за тиждень-два може опинитися в зоні бойових дій, не отримавши навіть базових знань і навичок.
Водночас, як наголосив Євген Межевікін, не варто забувати про те, що підготовка військовослужбовця триває з моменту, коли він уперше одягнув військову форму, і до моменту його звільнення з війська. Наскільки ця підготовка і постійне вдосконалення будуть якісними – залежить від командира підрозділу, який повинен забезпечити можливість тренувань, і від самого військовослужбовця.
підготувала Леся Шовкун
Читайте також:
Відтепер усі військові вакансії Lobby X доступні в “Резерві” та “Дії”
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!