“Яку альтернативу демобілізації можна ввести? Довгострокова оплачувана відпустка”. Пропозиції на розгляд від військового 72-ї бригади

Микола Ворошнов “Канада”
військовослужбовець 72 ОМБр ЗСУ ім. Чорних Запорожців

(FB)

Демобілізація неможлива. Думки вголос.

На цьому етапі війни, в умовах сьогоднішнього фронту – звільнити в запас хлопців, які вже просто нажерлися цієї війни, неможливо.

Цю аксіому розуміють і військові в окопах, і “піджаки в кабінетах”, і бояться цього слова диванні експерти.

Яку альтернативу демобілізації можна ввести?

Довгострокова оплачувана відпустка (зарплата, без “бойових”). Від 3 до 6 місяців (можливо, 2-4 місяці). Для тих, хто провів 18+ місяців у боях, а не на мукачівських блокпостах.

Причому якщо пішов у таку відпустку, то самостійно можна повернутися щонайменше за три місяці, раніше – не можна (сиди вдома, відпочивай). А максимально – шість місяців безперервної відпустки.

Шість місяців – більш ніж достатньо, щоб повноцінно залагодити всі домашні справи, насолодитися родиною і навіть трохи набриднути дружині/чоловіку)))

За цей строк можна навіть скучити за війнонькою.

Дехто не повернеться і загубиться в черговому СЗЧ, але абсолютна більшість повернеться у військо повноцінно відпочилими і готовими до бою.

Треба чітко проробити алгоритм нарахування “бойових місяців”, де коефіцієнт 1,0 – то була б безпосередня лінія бойового зіткнення, а блокпости у Львівській області рахувалися б за коефіцієнтом 0,1.

І по черзі, в межах можливого, відпускати хлопців у такі відпустки. Але починати з окопів, а не зі штабів (у фронтових штабах теж зайо***ться не на жарт, але це не йде в порівняння з тими, хто в окопах).

Довго чекати своєї черги на відпустку, можна й не дочекатися…. Так, десь так, але це бодай якась ціль, бодай якийсь часовий маркер.

Так усі ж відразу захочуть [піти в довгострокову відпустку], а всіх одразу відпустити неможливо, скажете ви. Так, всі захочуть (а може, й не всі). Черговість таких відпусток хай уже хлопці на місцях вирішують. Ну, і залежить від стану підрозділу… До прикладу, в 72-й бригаді зараз толком нема кого й відпускати, бо трохи пошматована бригада.

Але в усьому цьому є один великий нюанс – ким замінити, ким підмінити? Знову впираємося в мобілізаційний ресурс. Всі чудово розуміють, що з продовженням війни зниження мобілізаційного віку – неминуче. Від 22 років – думаю, що ми прийдемо саме до цієї планки.

Отже, як я це бачу:
● відпустка від 3 до 6 місяців
● збереження зарплати (20 тис. грн)
● неможливість повернутися раніше 3 місяців
● такі відпустки можуть надаватися тим, хто провів на лінії бойового зіткнення 18+ місяців (можливо, менше, все залежить від мобілізаційного ресурсу)
● всім, від солдатів і до офіцерів

Між собою, в підрозділі, ми обговорюємо саме таку альтернативу, і я ще ні від кого не чув, що це дурна ідея. А як би її правильно реалізувати в ресурсно-юридичному аспекті – то хай пропрацюють професіонали.

Читайте також:
“Крадіжок” мобілізованих з навчальних центрів більше не буде: у Генштабі запевнили, що добровольці служитимуть саме в тій частині, яку обрали


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна