і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав проголосив Орден блаженного священномученика Омеляна Ковча, встановлений синодом Єпископів УГКЦ, а також його статут.
Про це повідомив Департамент інформації УГКЦ.
Цією високою відзнакою нагороджуватимуть священнослужителів УГКЦ за видатні заслуги у священничому служінні, душпастирській діяльності та сприянні поширенню християнських цінностей.
Згідно зі Статутом, «Орден блаженного священномученика Омеляна Ковча є однією з почесних відзнак Отця і Глави УГКЦ, встановленою для нагородження священнослужителів УГКЦ за видатні заслуги у священничому служінні, за непересічну душпастирську ревність, за активну позицію у справі поширення християнських цінностей у суспільстві, за здобутки в євангелізаційній і місійній діяльності церкви, за самопожертву в благодійництві, за успіхи в екуменічному та міжрелігійному діалозі, а також за інші важливі здобутки, якими нагороджений причинився до успішного здійснення місії церкви в сучасному світі».
Отець Омелян (Еміліан) Ковч – греко-католицький священник, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Народився 20 серпня 1884 р. у селі Космачі на Косівщині.
Як капелан Української галицької армії завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично.
У парафіях, де служив, він одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян, проводив прощі та євхаристійні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації. За активну причетність до суспільно-політичного життя українців був неодноразово переслідуваний польською, радянською і нацистською владами.
Під час німецької окупації Галичини, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, попри заборону цього окупаційною владою. Усього отець Омелян видав понад 600 таких метрик. Також він звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто.
За ці дії 30 грудня 1942 року був заарештований гестапо й кинутий спершу до львівської в’язниці на Лонцького, а в серпні 1943 р. — до концтабору Майданек. Там він таємно продовжував свою священницьку діяльність і до останнього дня життя сповідав та причащав в’язнів концтабору.
У 1944 році “парох Майданека” тяжко захворів і 25 березня помер. Його тіло було спалено в табірному крематорії.
27 червня 2001 року був беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ, визнаний Блаженним Священомучеником.
Також в Україні є відзнака Омеляна Ковча, заснована 2010 року. Почесним головою Комітету із вшанування пам’яті Блаженного священномученика Ковча був кардинал Любомир Гузар.
Відзнаку щорічно вручають видатним особистостям за значний внесок у справі екуменічного діалогу, діалогу культур і народів, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння, соціально-харитативної та благодійної діяльності, за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму, героїчні вчинки.
Раніше лауреатами відзнаки були Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Арон Вайс, спільнота св. Егідія з Рима, Український католицький університет, Марко та Уляна Супруни, Оксана Забужко, Тімоті Снайдер, Аґнєшка Голланд, Олег Сєнцов тощо.
Читайте також:
“Постав ще один символ перемоги добра над злом”: як у Польщі освячували пам’ятник українському блаженному мученику
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!