У Чехії спалахнув скандал навколо імовірної переплати за снаряди для України. Сенатор Лукаш Вагенкнехт на засіданні комітету з нагляду за державними коштами заявив, що ціни на боєприпаси в рамках чеської ініціативи із закупівлі 1 мільйона снарядів для України були завищені майже на чверть, через це було закуплено приблизно на 20 тисяч боєприпасів менше.
Про це пише українське видання в Чехії “Про Україну”.
Ідеться про те, що сенатор від Піратської партії, яка входить в урядову коаліцію, Лукаш Вагенкнехт ще в середині серпня заявив: ціни, за якими чеський постачальник продає боєприпаси іншим державам у рамках чеської ініціативи для озброєння України, тобто за кошти урядів держав-учасниць, значно вищі, ніж ціни, за які цей постачальник купує снаряди у виробника.
Вагенкнехт доводить це на прикладі поставки 180 тисяч одиниць 155-міліметрових снарядів. За них Німеччина заплатила посереднику – чеській групі CSG – 3200 євро за штуку.
Згідно з документами, на яких базувався сенатор і які опублікував сайт Security Magazín, турецький виробник цих боєприпасів Makine in Kimya Endüstrisi в той же час пропонував CSG та безпосередньо Україні снаряди за 2700 доларів, тобто приблизно за 2500 євро.
“Відбулося невиправдане підвищення ціни на поставку 100 тисяч одиниць боєприпасів на суму 1,48 мільярда чеських крон, або на 22,4% у відсотковому вираженні. Для другої частини поставок нових боєприпасів в обсязі 80 тисяч штук існує ризик можливого завищення ціни на суму 504,6 мільйона чеських крон”, – зазначив у своєму звіті сенатор Вагенкнехт.
Ті самі звинувачення повторив впливовий німецький економічний щоденник Handelsblatt. За його твердженням, чеська компанія Excalibur Army зі зброярської групи Czechoslovak Group (CSG) придбала близько 90 тисяч снарядів у турецького партнера по 2500 євро (приблизно 62 тисячі чеських крон) за штуку, а продала їх чеському Агентству міжурядової оборонної співпраці, яке координує ініціативу, по 3200 євро (близько 80 тисяч крон). Таким чином, завищення ціни мало б становити суму понад 1,5 мільярда крон лише на цій закупівлі.
Журналіст українського видання “Наші гроші” Юрій Ніколов також пише, що “раніше ми закуповували у виробників міни калібру 120 мм максимум по 550 євро. А завдяки втручанню чехів ціна злетіла до 795 євро за штуку. Також Україна втратила можливості для збільшення потоку боєприпасів”.
“Чи знали це в Україні? Безумовно. Володимир Зеленський ще весною жалівся про зростання цін снарядів. Влітку на закритому засіданні профільного комітету Верховної Ради теж заслухали цю історію. Але ніхто з України цю тему не пушив далі. Бо зрештою ми ж почали отримувати снаряди… Однак пішло гірше. Виявилось, що зф снарядів по новій ціні – лише частина нові. А частина – тупо старе зі складів. Що відобразилось на якості”, – пише також Ніколов.
За його висновком, “чехи “прикурюють” щонайменше 20% на поставках снарядів Україні. І цього разу це не наша корупція”.
У звіті Вагенкнехта водночас зазначено, що навесні цього року Міністерство оборони України закупило невизначену кількість артилерійських снарядів у “того ж чеського постачальника” CSG по 2300 євро за штуку — навіть дешевше, ніж їх пропонував турецький виробник.
Джерело видання SZ Byznys у збройній промисловості, яке не побажало назвати своє ім’я, зазначило, що це могли бути поставки на основі контрактів, укладених минулого року.
“Порівняння з 2024 роком нерелевантне, ціна комплектуючих боєприпасів все одно зростає”, — зазначило джерело.
Висновки Вагенкнехта відкинули в міністерстві оборони Чехії – там заявили, що сенатор опублікував голослівну інформацію, вирвану з контексту.
У МО ЧР наголошують, що насправді Чеська Республіка не має повноважень самостійно приймати рішення в цьому процесі – вона є лише посередником у пропозиціях країнам-донорам, і ті вже вирішують, чи прийнятна та актуальна цінова пропозиція. Прозорість забезпечує міжвідомча спостережна комісія.
“Чехія подає пропозиції лише країнам-партнерам. Якби вони запідозрили завищення тарифів або будь-які сумнівні дії, вони, безсумнівно, не співпрацювали б”, – заявили в міністерстві.
“Чеська ініціатива може отримати боєприпаси завдяки контактам із країнами, які з геополітичних міркувань не хочуть асоціюватися з поставками в Україну, – зазначили також у відомстві. – Щодо націнки приватних компаній можна лише сказати, що вона відповідає реаліям ринку і точно не відхиляється від усталеної практики. Те, що попередні поставки були завищені приблизно на 1,4 мільярда, є абсолютно неправдивою інформацією”.
“Сенатор, безсумнівно, має право на свою думку і на критику. Але в рамках своєї політичної відповідальності він повинен ставити на перше місце інтереси атакованої України, а не власну політичну вигоду. Якби його дійсно хвилювала суть питання, він би почекав на роз’яснення від міноборони”, – додали у відомстві, висловивши готовність усе додатково пояснити на закритій нараді.
Після оприлюднення документів на сайті Security Magazine із заявою виступила і Сzechoslovak Group (CSG). Компанія заперечила, що різниця між двома цінами була націнкою, яку стягує CSG. Відповідно до заяви, перший опублікований документ є “очевидно орієнтовною інформаційною пропозицією”, а також ціною на складі виробника без урахування витрат на упаковку, транспортування, страхування, охорону та ремонт і модернізацію частини гранат.
“Твердження про те, що націнка постачальника становить 500 євро, абсолютно неправдиві та сфабриковані. Звичайно, прибуток при доставці є, але він принципово нижчий і повністю в межах того, що можна охарактеризувати як розумний прибуток”, – сказав речник CSG Андрей Чіртек.
Відреагував на скандал і прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала. Він виклав у твіттері відеозвернення, в якому теж заперечив закупівлю снарядів для України за завищеними цінами.
Muniční iniciativa se v poslední době stala terčem útoků a pokusů o znevěrohodnění. Ti, kteří se o to snaží, neříkají pravdu, manipulují a bohužel tím jen napomáhají Rusku. Ve videu vysvětluji, jak iniciativa funguje a proč jsou to všechno, co tito “kritici” tvrdí, úplné… pic.twitter.com/CMLkHuzhre
— Petr Fiala (@P_Fiala) August 27, 2024
“Ці боєприпаси в межах ініціативи продаються і постачаються за актуальними на міжнародному ринку цінами, і їх визначають пропозиція і попит — ніхто більше в них не втручається і не може втрутитися, — наголосив глава уряду Чеської Республіки. — Це підтверджують наші міжнародні партнери, які прийняли ціни в межах нашої ініціативи і в низці заяв підтверджують, що вони відповідають цінам на ринку”.
За словами Фіали, “снарядна ініціатива” останнім часом стала ціллю нападок і спроб викликати до неї недовіру. Ті, хто цього домагається, маніпулюють і тим самим, на жаль, лише допомагають Росії, сказав прем’єр.
Нагадаємо, наприкінці травня Фіала повідомляв, що перша партія снарядів у рамках чеської ініціативи надходить в Україну.
Читайте також:
Чехія хоче запустити другий проєкт із закупівлі снарядів для України на 2025 рік
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!