Україна не буде членом ЄС, якщо не врегулює історичні питання з Польщею, – Туск

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск висловив “однозначно негативну” оцінку заяві міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби щодо операції “Вісла” і заявив, що Україна не стане членом ЄС без згоди Варшави. А щоб її отримати – потрібно відповідати стандартам, в тому числі культурно-політичним.

Про це у п’ятницю, 30 серпня, повідомило агентство PAP, цитує “Європейська правда”.

Відповідаючи на запитання про слова віцепрем’єр-міністра, глави Міністерства оборони Владислава Косіняка-Камиша, який у липні заявив, що Україна не може бути прийнята до Європейського Союзу, поки Варшава і Київ не вирішать питання Волинської трагедії, Туск сказав, що він мав рацію, але водночас “не відкрив Америку”.

“Україна не буде членом Європейського Союзу без згоди Польщі. Україна повинна відповідати стандартам, а вони різноманітні – це не лише питання кордону, торгівлі, правових та економічних стандартів. Це також питання, я б сказав, культурно-політичних стандартів”, – зазначив він.

За словами польського прем’єра, ЄС не був би створений без примирення між німцями та французами чи німцями та поляками. “Українці повинні розуміти, що вступ до Союзу означає входження у сферу стандартів, які стосуються політичної та історичної культури”, – підкреслив він.

Водночас Туск анонсував, що буде “все чіткіше і чіткіше” пояснювати, особливо під час польського головування в Раді ЄС (у першій половині 2025 року), що в інтересах Києва є врегулювання польсько-українських відносин.

“Отже, ця історія повинна бути похована, якщо ми хочемо будувати хороше майбутнє”, – підсумував він.

Туск зазначив, що він дуже хотів би, щоб “те, що є спірним, коли йдеться про польсько-українські відносини”, не було алібі для тих, хто має “проросійські тенденції”, – хоча вони є “маргінальними” в Польщі.

Потім він визнав, що має “однозначно негативну оцінку того, що сказав український міністр” Дмитро Кулеба. Україна, додав він, у будь-якому випадку повинна буде “виправдати польські очікування з точки зору не стільки поховання історії, скільки облаштування наших відносин на основі правди про цю історію”.

“Адже я знаю, що ця правда не є чорно-білою, що з польського боку є лише ангели, а з українського – злочини, але тим більше важлива правда, ексгумація і достовірна оцінка того, що відбувалося під час і після Другої світової війни – це ті елементи, які необхідні для налагодження добрих польсько-українських відносин”, – сказав він.

Що передувало

29 серпня під час заходу Campus Polska Przyszłości міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі поставили запитання, коли Україна відновить проведення ексгумації тіл поляків, загиблих під час Волинської трагедії 1943 року. Кулеба у відповідь згадав про операцію “Вісла”.

“Ви знаєте, що таке операція “Вісла”, і знаєте, що всі ці українці були примусово виселені з українських територій, щоб жити, зокрема, в Ольштині”, – сказав він.

Ця заява викликала обурення деяких польських політиків, які інтерпретували слова Кулеби як територіальні претензії, заявили в українському МЗС.

“Висловлюємо жаль, що деякі сили, які не зацікавлені в дружніх українсько-польських відносинах, намагаються помістити слова міністра в контекст нібито територіальних претензій, яких глава українського зовнішньополітичного відомства ніколи не висловлював і не міг висловити”, – відреагували на це в МЗС.

В українському зовнішньополітичному відомстві пояснили, що  “відповідаючи на запитання учасниці молодіжного форуму в Ольштині, міністр закордонних справ України говорив про тисячі українців, які внаслідок злочину комуністичного режиму – операції “Вісла” – були примусово переселені з тих районів Польщі, де вони проживали згуртованою громадою”.

“Саме в цьому дусі слід розуміти його слова про “українські території” (в англійському оригіналі “Ukrainian territories”) – тобто території Польщі, де українці історично проживали компактною громадою”, пояснили в українському МЗС.

Читайте також:
Польське міноборони заявило, що без вирішення “волинського питання” не буде вступу України в ЄС

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна