Частка працівників ІТ-галузі, які регулярно підтримують Сили оборони України, цього року знизилася з 81% до 75%, при цьому середній донат майже не змінився і становить $188 на місяць.
Про це йдеться в дослідженні нішевого видання DOU, опублікованого 5 серпня.
Раз на рік це видання опитує айтівців про фінансову допомогу війську. На запитання цього року опитуванні відповідали 12 974 фахівців — як ті, хто зараз в Україні (11 037), так і ті, хто за кордоном (1937 айтівців).
З’ясовано, що влітку 2024 року 75% опитаних айтівців регулярно донатять на потреби українського війська. Це дещо менше, ніж у попередні роки: торік донатили 81% айтівців, 2022-го — 82%, зауважує видання.
Найактивніше підтримують фінансово айтівці, які нині живуть за кордоном, але планують повернутися: 81% з них регулярно переказують кошти на Сили оборони.
Серед айтівців в Україні донатять 77%.
Як і раніше, найрідше це роблять ті, хто не планує повертатися з-за кордону: донаторами є 62% із них.
“За останній рік суттєво впала частка донаторів серед айтівців, які не планують повертатися з-за кордону (з 69% до 62%) та серед айтівців в Україні (з 82% до 77%). Фахівці, які планують повернутися з-за кордону, переказують кошти на армію, як і раніше (торік донатили 82% з них, тепер — 81%)”, – ідеться у висновках.
Айтівці, які хотіли б емігрувати з України, як і раніше, теж донатять помітно рідше за тих, хто планує залишитися в Україні. Частка донаторів серед тих, хто активно готується емігрувати, становить 63% – проти понад 80% серед тих, хто планує лишатися в Україні.
Проте фінансово підтримувати армію рідше стали як ті, хто планує емігрувати, так і ті, хто не планує.
“Більш досвідчені айтівці донатять частіше: якщо серед джунів (молодших фахівців – “Н”) Сили оборони підтримують фінансово 69%, то серед фахівців рівня Lead+ вже 80%… Помітно знизилися донати від технічних фахівців — з 81% у 2023 році до 77% у 2024 році. Один з найнижчих рівнів допомоги — серед розробників (донатять 74% з них)”, – сказано в публікації.
Чоловіків-айтівців, які підтримують фінансово Сили оборони, стало менше — з 80% до 74%. Серед жінок падіння не таке суттєве: зараз донатять 80% жінок проти 82% рік тому.
Фінансове становище мало впливає на готовність айтівців донатити. Дещо рідше переказують кошти на армію ті, чий дохід не перевищує $1000 (68%), і ті, хто витрачає на життя більше, ніж заробляє (59%). Проте серед тих, хто заробляє понад $1000, наразі немає суттєвої різниці в готовності донатити.
Згідно з даними опитування, розмір щомісячних донатів майже не змінився порівняно з минулим роком: $188 проти $190. Найбільша зміна відбулася в пожертвах фахівців, які не планують повертатися в Україну: їхній медіанний донат знизився з $225 до $183.
Відносні показники дещо зменшилися: якщо торік донатори щомісяця жертвували 8% від зарплати, то цього року — 7%. Ті, хто в Україні, в середньому переказують 8% від зарплати (торік — 10%). Ті, хто за кордоном, але планує повернутися — 5% (торік — 7%).
Найбільші суми переказують фахівці, які планують повернутися в Україні з-за кордону ($233, або 5% доходу), айтівці, які точно не планують їхати з України ($225, 10%), і ті, в кого зараз немає планів переїжджати ($200, 10%)”, – пише видання.
“Зазначимо, що суми донатів у дослідженні приблизні. Ми не просили ІТ-спеціалістів точно порахувати суму допомоги за місяць, тож це їхні оцінки, а не фактичні дані. Переказувати гроші на армію нині — це соціально бажана поведінка, і фахівці можуть занадто оптимістично оцінювати розмір своїх внесків. Проте вони дають загальне уявлення про підтримку ЗСУ з боку української ІТ-спільноти”, – вказує DOU.
Читайте також:
“Люди віддають нашим захисникам замало. Я б запроваджувала соціальні роботи”. Волонтерка Ірина Гук і її такмед для ЗСУ
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!