Ольга Решетилова
правозахисниця, співкоординаторка Медійної ініціативи за права людини
(FB)
Я ніколи про це публічно не розповідала, але у 2022 році ми в ГО “Медійна ініціатива за права людини” відмовилися від дуже престижної нагороди. Відмовилися, бо нам її хотіли вручити спільно з росіянами. Не найгіршими росіянами, якщо їх взагалі можна якось ранжувати.
Але позиція команди МІПЛ була чітка і непохитна – справа навіть не у самих росіянах (хоча, звісно, і в них теж; до речі, у 2022 році їм нічого не замуляло і навіть в голову не прийшло відмовитись від нагороди на користь українців).
Найбільше нас вкурвлювало ось це бажання колективного Заходу нас примирити, посадити за один стіл і знайти підтвердження своїй вірі у те, що хороша Росія існує.
Цю нагороду вручають декілька західних країн, у тому числі США і Велика Британія. І наша відмова їх абсолютно не влаштовувала, особливо американців. Бо, по-перше, рішення вже було прийнято і росіянам теж повідомили, що вони лауреати. По-друге, це суперечило їхній політиці пошуку точок дотику з Росією.
І ось тоді ми відчули на собі всю силу американської дипломатії. Мені телефонували з Держдепу, від донорів, ми мали розмови з чиновниками різних рівнів. Я мала годинну розмову з дуже відомим і досвідченим послом, якого направили мене переконати. Вся розмова зводилася до тези “але ж рано чи пізно вам треба буде з кимось в Росії говорити”.
Зрештою посол сказав: “Ну, ми ж не можемо просто нагородити самих росіян”. Я засміялася і запитала, чи він розуміє, як це звучить. Він, здається, усвідомив, перепросив і більше ми ніколи до цієї теми не поверталися.
Я не буду писати про всі мої контраргументи, ви про них і так знаєте. Нагороду отримали тільки росіяни, майже таємно. Організатори мотивували це тим, що публічний розголос може бути небезпечним від росіян. Наша позиція зрештою нам теж принесла бонуси, принаймні відкрила нові адвокаційні можливості. Ну, і тепер нас завжди запитують, якщо раптом кудись кличуть росіян, чи ми не проти.
Читайте також:
Висновки з першого виступу звільнених російських політв’язнів на Заході: Україні буде складніше відстоювати свою позицію, – Золкіна
Але пост не про це. А про американську зовнішню політику. Американські дипломати справді щиро вірять у те, що геополітичні інтереси США значно ширші за російсько-українську війну. Їм потрібна стабільність у регіоні, і більше за Росію їх лякає посилення Китаю. Їм потрібні не-путіни, щоб устаканити ситуацію принаймні на найближчі роки. І найменше вони хочуть розпаду Росії. Як сказав один американський чиновник, “можеш собі уявити 50 кадирових на чолі кожного з уламків РФ, і кожен з власною атомною боєголовкою?”
Можливо, ми справді надто ангажовані, щоб побачити всю картину. Але з перспективи своєї майже 400-літньої боротьби ми точно знаємо, що допоки існує Росія, ні стабільності, ні миру тут не буде. І чим більше шукати примирення з росіянами, тим до гірших наслідків це призведе.
І справа зовсім не в Путіні. Як би нам усім цього не хотілось.
P.S. До речі, в продовження цієї політики буквально нещодавно один з донорів від Держдепу віддав грант у розмірі 2 млн доларів на роботу з темою українських військовополонених і цивільних утримуваних російській організації.
Читайте також велике інтерв’ю “Новинарні“:
Ольга Решетилова: Ми в такому контексті Нобелівську премію не взяли б
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!