Статистика смертної кари у світі: найбільше страт із 2015 року, але найменше країн, які практикують таке покарання

Кількість страт у світ зросла до найвищого показника за майже десятиліття. Погіршилася ситуація в Ірані, Китаї та США.

Про це йдеться у щорічному звіті про глобальне застосування смертної кари міжнародної правозахисної організації Amnesty International, переданому “Новинарні” 29 травня.

За цими даними, у 2023 році кількість страт зросла до найвищого рівня майже за десятиліття, зокрема різко зросла на Близькому Сході.

Загалом у 2023 році відбулося 1153 страти. Ця цифра не включає тисячі страт, які, як вважають, були здійснені в Китаї.

Це свідчить про збільшення кількості страт більш ніж на 30% порівняно з 2022 роком. І водночас це найвищий показник, зафіксований Amnesty International з 2015 року, коли було відомо про 1634 страти.

Незважаючи на це збільшення, кількість країн, які виконували смертні вироки, досягла найнижчого показника, зареєстрованого Amnesty International.

“Величезний сплеск зареєстрованих страт стався насамперед через Іран. Іранська влада продемонструвала повну зневагу до людського життя та збільшила кількість страт за злочини, пов’язані з наркотиками, ще більше підкреслюючи дискримінаційний вплив смертної кари на найбільш маргіналізовані та збіднілі громади Ірану”, – відзначила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.

“Незважаючи на невдачі, за якими спостерігали цього року, особливо на Близькому Сході, країни, які все ще виконують страти, стають все більш ізольованими. Наша кампанія проти цього огидного покарання працює. Ми будемо продовжувати, доки не покінчимо зі смертною карою”, – додала Аньєс Калламар.

До п’ятірки країн із найбільшою кількістю страчених у 2023 році увійшли Китай, Іран, Саудівська Аравія, Сомалі та США.

Лише на Іран припадає 74% усіх зареєстрованих страт, тоді як на Саудівську Аравію – 15%.

У 2023 році кількість смертних вироків у всьому світі зросла на 20%, а загальна кількість смертних вироків досягла 2428.

У Сомалі та США у 2023 році кількість страт зросла.

Незважаючи на негативну статистику певних країн, станом на сьогодні 112 країн повністю скасували смертну кару, а загалом 144 країни скасували смертну кару законодавчо чи на практиці.

Страти були зафіксовані в 16 країнах – це найменше число, зафіксоване Amnesty International за весь час. Жодної страти не було зафіксовано в Білорусі, Японії, М’янмі та Південному Судані – тоді як у цих країнах смертні вироки виконувалися у 2022 році.

В Азії Пакистан скасував смертну кару за злочини, пов’язані з наркотиками. Обов’язкову смертну кару скасували в Малайзії. Влада Шрі-Ланки підтвердила, що президент не мав наміру підписувати ордери на страту, зменшивши побоювання щодо відновлення страт.

Хоча жодна країна не скасувала смертну кару в Африці на південь від Сахари. Законопроєкти про скасування покарання на смерть залишаються на розгляді в Кенії, Ліберії та Зімбабве. У Гані парламент проголосував за два законопроєкти, які вилучили смертну кару з чинного законодавства, але до кінця 2023 року вони ще не стали законом.

“Притаманна дискримінація та свавілля, якими характеризується застосування смертної кари, лише посилили порушення прав людини в наших системах кримінального правосуддя. Невелика меншість країн, які наполягають на використанні смертної кари, повинні йти в ногу з часом і скасувати покарання раз і назавжди, – заявила Аньєс Калламар. – Смертна кара знову буде розглянута на Генеральній асамблеї ООН цього року. Amnesty International закликає всі уряди об’єднатися і закликати ООН припинити застосування смертної кари, демонструючи відданість правам людини”.

Читайте також:
Лукашенко запровадив смертну кару за державну зраду


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна