Чмут пояснив, чим цінні для ВМСУ нові катери “Ірпінь” та “Рені”

Тарас Чмут,
директор Фонду “Повернись живим”, сержант морської піхоти, учасник АТО, співзасновник Мілітарного

(FB)

Минулого тижня відбулася подія, яка, до повномасштабного вторгнення, була б чи не головною “морською” новиною місяця. Але зараз, це все стає буденністю та забувається у скоротічності новин, подій, смертей…

Другого травня відбулася церемонія введення до складу ВМС України двох нових катерів, що раніше входили до складу ВМС Естонії ! Колишні катери Р-01 “Roland” та P-02 “Risto” стали Р-182 “Ірпінь” та Р-183 “Рені”. Це були чи не наймолодші катери у складі нечисленних ВМС Естонії…

Обидва корпуси побудовані місцевою компанією Baltic Workboats AS (BWB), з селища Насва, що на острові Сааремаа на заході країни та належать до проєкту Patrol 18WP. Контракт на їх будівництво підписано Державним центром оборонних інвестицій МО Естонії в квітні 2020 року. Загальна вартість обох корпусів склала 3,9 млн € (1,95 млн або ~59 млн грн за один по курсу НБУ на момент придбання).

Даний проєкт не був новим для компанії, адже в кінці 2019 року вони отримали контракт на 50 млн € на будівництво 14-ти таких катерів для поліції Оману! Характерною та запатентованою особливістю проєкту є “водорізні” обводи корпуси “Wave-Piercing Bow”, що підвищують морехідні властивості катерів, через що їх варто сприймати саме як “морські” плавзасоби а не річкові.

У складі ВМС Естонії катери планувалися під виконання завдань із захисту військових кораблів НАТО та країн-партнерів, охорони прибережних вод та портової інфраструктури, забезпечення бойової підготовки.

Обидва корпуси спущені на воду та передані замовнику 10 грудня 2020 року, після чого пройшли випробування, дооснащення зброєю та увійшли до складу ВМС Естонії в жовтні 2021 року.

Довжина – 17,25 м, ширина – 5,42 м, осадка – 1,6 м. ГЕУ двовальна, у складі двох дизелів Volvo D13 потужністю по 745 кВт та редукторною трансмісією ZF 665. Швидкість повного ходу до 30 вузлів, дальність ходу до 260 миль. Екіпаж – 6 осіб. Катери оснащені інтегрованим комплексом навігації, зв’язку та управління.

Озброєння типове для подібних платформ і складається з 12,7-мм дистанційнокерованого модуля FN Herstal Sea DeFNder та можливості розміщення двох 7,62/12,7-мм кулеметів у кормовій частині побортно за надбудовою (втім, їх наразі не помічено).

Також, важливо згадати протикульове (протиуламкове) бронювання надбудови. У наших умовах, за досвідом застосування американських патрульних катерів, це важливо для збереження живучості та екіпажу у випадку ударів FPV чи “Ланцетів”.

У складі ВМС України катери забезпечуватимуть патрулювання, протикатерну та протидиверсійну оборону морських баз, портової інфраструктури, висвітлення надводної обстановки в районі “зернового коридору” тощо.

Це чудові та технологічні платформи, хоч і малі, які гарно впишуться у наші ВМС та доповнять їх. Дякуємо дружньому керівництву Естонії за систематичну підтримку нашої країни!

З цікаво, у грудні 2021 року Україна замовила в цього ж суднобудівника рятувальний катер для Морської пошуково-рятувальної служби, але дещо збільшеного проєкту Patrol 24 WP вартістю у понад 5 млн €!

Читайте також:
В Україні збудували нове лоцманське судно: працюватиме в порту Рені

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна