авторка: Ольга Гембік
фото надані відділом комунікацій Фундації “Незламна Україна”
Цього, 2023-го, року 1560 дітей закінчують “Першу українську школу” в Польщі. Вона почала працювати торік у березні у Варшаві.
200 школярів спочатку навчалися у приміщенні звичайної польської школи в другу зміну – коли польські діти закінчували свої уроки. Напередодні 1 вересня 2022 року школа за допомогою телеграм-бота отримала вже понад 6900 заявок на навчання.
Тоді почали шукати окремі приміщення вже не лише у польській столиці, а й у інших великих містах – Кракові та Вроцлаві.
– Українські загальноосвітні заклади існували в Польщі й до війни, але з початком повномасштабного вторгнення з’явився неабиякий попит, – каже Вікторія Гнап, президентка Фундації “Незламна Україна”, яка є керуючою установою освітнього проєкту. – Воно й зрозуміло – діти й батьки втомилися від онлайн-занять, рівень знань знизився, дітям хотілося живої взаємодії з однолітками, хотілося вчити рідну мову, літературу та історію. У нас же всі вчительки школи – з України, опинилися в Польщі після повномасштабного вторгнення.
Нині у школах мережі працюють 194 вчительки. Вони викладають за українською програмою.
Із польською культурою та історією українські діти також знайомляться. Польська мова в школах Фундації “Незламна Україна” вивчається поглиблено. Навчальні дні узгоджені з польським розкладом – у державні свята Польщі українська школа теж відпочиває.
Ще одне із завдань школи – всебічний позашкільний розвиток дітей. Учні відзначають українські свята, малюють листівки для захисників, роблять окопні свічки й зустрічаються з різними людьми.
Приміром, нещодавно у варшавську школу завітав британський школяр та інфлюенсер Габріель Кларк. У 2022 році він зібрав пожертв на понад 9 млн грн, продавши свій виріб із дерева. Кошти були передані Міжнародній організації Save the Children International, а вони передали гроші на підтримку, власне, “Першої української школи” в Польщі.
Окрім шкіл, працює ще дев’ять додаткових освітніх центрів фундації у Познані, Лодзі, Любліні, Гданську, Катовіце, Щецині, Бидгощі, Жешуві та Білостоку. Тут діють Школи майбутнього першокласника та центри підготовки до тестувань НМТ.
Польське міністерство освіти та науки повідомило, що визнає результати українського тестування, а тому з цими балами можна буде вступати до польського вишу.
Навчання у “Першій українській школі” безплатне для українських біженців. Дітей забезпечують матеріалами для навчання, наплічниками, харчуванням. Школу фінансово підтримує Міжнародний фонд ООН – ЮНІСЕФ й вже згадувана Міжнародна організація Save the Children International.
Матеріал підготовлений за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine
Читайте також:
“У Бахмуті й Авдіївці ще багато дітей. Вони ховаються”. Як польський фонд UA Future допомагає жителям прифронтових міст і сіл
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!