Пральна машина як “тотемний девайс” російської оборонки ℗

Пральна машина ще з березня 2022 року постійно супроводжує повномасштабне російське вторгнення. При відступі з Київської області окупанти насамперед тягнули з собою на вантажівках крадені в домівках пралки. Таку поцуплену побутову техніку знаходили в їхніх окопах, на спалених позиціях орків серед полів тощо. Якісна пральна машина з України, з хорошими характеристиками – наприклад, https://y.ua/stiralnye-mashiny/sushka: – на першому етапі війни була справжнім “тотемним девайсом” для “другої армії світу” та зробила цю армію посміховиськом.

Трохи згодом, ніби підтверджуючи цю “тенденцію”, в Росії полковника генштабу ЗС РФ відправили під домашній арешт через… хабар у вигляді пральної машинки. Військовий посадовець вимагав такий хабар, погрожуючи перевіркою у військкоматі. І отримав саме пралку. “Совпадєніє?”

На наступному етапі, коли російські озброєння почали вичерпуватися, а потреба в дронах і ракетах лише зросла, у ЗМІ виникла ще одна “побутово-технічна” тема: про те, що оборонна промисловість Росії потребує пральних машин і холодильників для того, щоб діставати із них електроніку для своєї військової техніки.

“Санкції змушують росіян використовувати деталі побутової техніки у виробництві зброї для вбивства. У нас є повідомлення від українців, що коли вони знаходять російську військову техніку на землі, вона заповнена напівпровідниками, які вони дістали з пральних машин та холодильників”, – заявляла міністр торгівлі США Джина Раймондо.

Провідні виробники побутової техніки пішли з ринку РФ. Натомість, за даними видання Bloomberg, Росія взялася масово скуповувати європейську побутову техніку через сусідні євразійські країни. Так, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну було зафіксовано “раптовий і несподіваний” сплеск попиту на пральні машини, холодильники та електричні молоковідсмоктувачі з Європи у Вірменії та Казахстані.

За даними Євростату,

  • за перші вісім місяців 2022 року Казахстан купив у Європі холодильників на 21 мільйон доларів, що втричі перевищило закупівлю за аналогічний період попереднього року;
  • Вірменія за цей час імпортувала більше пральних машин з Євросоюзу, ніж за останні два роки разом узяті.

У Росії приховують статистику щодо перекупу цієї техніки у партнерів по ОДКП. Водночас європейські чиновники, знайомі з цифрами, стурбовані тим, що деякі товари та їхні компоненти росіяни можуть використовувати у військових цілях.

“Сьогодні Росія, перебуваючи в умовах дуже жорстких санкційних обмежень, намагається знайти хоч якийсь вихід для того, щоб продовжувати клепати ці криві і косі ракети, які вони випускають по Україні”, – пояснював політолог Артем Бронжуков.

“Офіційні особи в Європі вже публічно заявили, що бачили деталі холодильників і пральних машин у російському військовому обладнанні, такому, як танки, після її вторгнення в Україну”, – писав про це Bloomberg.

Утім, “байки” про те, що росіяни видобувають мікрочіпи з пралок, щоб робити військові безпілотники, ракети й танки – це здебільшого тролінг, а насправді в Росії йдуть іншими шляхами. Про це в інтерв’ю АрміяInform нещодавно розповів начальник інформаційно-аналітичного відділу Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння і військової техніки ЗСУ полковник Олександра Заруба.

“Сьогодні неможливо уявити наше життя без продукції, де застосовуються мікроелектроніка. Обсяг світового ринку напівпровідникових пристроїв у 2021 році склав $555 млрд та зріс на 26,2% у порівнянні з попереднім роком. Багато з цих пристроїв є товарами подвійного призначення. Тобто вони можуть використовуватися і в цивільній, і в військовій галузях, – каже Заруба. Проте він і зазнає: – Випаювати кустарно чи у промисловому масштабі мікросхеми з якогось побутового приладдя просто нереально. При такому процесі відбувається повторна термічна обробка відповідних мікрочіпів. Не виключені механічні пошкодження, і вони будуть виходити з ладу”.

За його словами, росіяни шукають шляхи альтернативної поставки саме мікросхем, а не пралок для мікросхем, які справді можуть мати подвійне призначення. Для такого трафіку використовують передусім Китай та інші “нейтральні” країни, які торгують з РФ. А збільшення експорту побутового приладдя в Росію відбувається не для того, щоб випаювати звідти чипи, а тому, що відомі виробники і торговельні компанії просто залишили російський ринок.

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна