Іран та Саудівська Аравія погодилися відновити дипломатичні відносини через сім років після їх розриву.
Таке несподіване оголошення було зроблено після чотирьох днів переговорів між офіційними особами обох сторін у Китаї, пише “Укрінформ“.
Попередні спроби примирення двох країн були невдалими, але в п’ятницю, 10 березня, дві країни заявили, що відкриють посольства протягом двох місяців. Вони також відновлять відносини у сфері торгівлі та безпеки.
Дипломатична суперечка між двома провідними державами Близького Сходу тривала з 2016 року. Тоді в саудівському Ер-Ріяді було страчено видатного мусульманського священнослужителя шейха Німра ан-Німра. В Ірані він був засуджений за злочини, пов’язані з тероризмом.
Страта ан-Німра призвела до демонстрацій іранських протестувальників біля посольства Саудівської Аравії в Тегерані. Після цього Саудівська Аравія розірвала дипломатичні відносини з Іраном.
Відтоді Іран та Саудівська Аравія були суперниками в регіоні та намагалися стримувати прагнення одне одного до лідерства. Зокрема, Іран підтримує повстанців-хуситів у Ємені, які повалили уряд, підтримуваний Саудівською Аравією.
До напруженості у відносинах між двома державами також доклалися обстріли нафтових об’єктів Саудівської Аравії 2019 року, в яких королівство звинуватило підтримувані Іраном угруповання хуситів.
Сполучені Штати Америки сприйняли заяву про відновлення дипломатичних зв’язків між Іраном та Саудівською Аравією з обережністю. Координатор Ради нацбезпеки США Джон Кірбі заявив, що адміністрація підтримує “будь-які зусилля з деескалації напруженості в регіоні”. Але додав: “Ще невідомо, чи збирається Іран виконувати свої зобов’язання”.
Глава ООН Антоніу Гутерріш подякував Китаю за посередництво в угоді.
Європейський Союз привітав угоду між двома державами і висловив сподівання на її якнайшвидше втілення. “Оскільки Саудівська Аравія та Іран відіграють центральну роль у забезпеченні безпеки регіону, відновлення їхніх двосторонніх відносин може сприяти стабілізації регіону в цілому.
ЄС залишається готовим взаємодіяти з усіма гравцями в регіоні на основі поступового та інклюзивного підходу і в умовах повної прозорості”,– зазначається в заяві речника Європейської служби зовнішніх дій.
Читайте також:
Іран звинуватив у причетності до терактів у Тегерані США та Саудівську Аравію
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!