Моніторинговий звіт про злочини Росії проти українських дітей, унікальна книга з голосами дітей та виставка – так благодійний фонд “Голоси дітей“ підсумував річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну в контексті захисту прав дитини.
Про це “Новинарні” повідомили в фонді 22 лютого.
Моніторинговий звіт відбиває страшну реальність: за рік повномасштабного вторгнення Росія скоїла тисячі злочинів проти українських дітей і порушила низку міжнародно-правових норм. На сьогодні органи прокуратури здійснюють досудове розслідування у 2607 кримінальних провадженнях про злочини, скоєні проти дітей. Прокуратура України виявила 54 катівні, у частині з яких утримували дітей. Офіс Генерального прокурора встановив 12 фактів сексуального насильства з боку росіян щодо дітей.
За даними ОГП, станом на ранок 22 лютого 2023 року більше ніж 1387 дітей постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ: 461 дитина загинула та понад 926 отримали поранення різного ступеню тяжкості.
Ці цифри не остаточні. Триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.
Почуття, допитливість, уява, відкриття, сім’я, природа, ігри, дім, мандрівки, мрії — за такими розділами побудована книжка “Війна голосами дітей. Цитати майже звичайного дитинства”. У книжці близько сотні дитячих висловів і робіт до них ілюстраторів, художників, фотографів та самих дітей.
За допомогою QR-коду можна почути, як дитина розповідає власну історію. В окремій кімнаті звучить голос дитини з окупації.
10-річний Назар Романенко, один з авторів книжки “Війна голосами дітей”, покинув Луганську область у перший день вторгнення. “Мені було страшно, я не знав, куди ми їдемо. Дорогою в машині я малював, і мені це допомагало заспокоїтись. Тоді я сказав мамі: «Ми мало прожили, хочеться ще». Тепер ми живемо в чужому будинку, і я мрію про той день, коли зможу повернутися додому”, — поділився він.
Усі кошти від пожертв за книжку скеровуються на психологічну допомогу дітям.
Виставка триватиме до 24 березня за адресою: Київ, вул. Ярославів Вал, 15 (Peremoga Space, 5 поверх). Вхід вільний.
На виставці представлено 20 ілюстрацій, зокрема роботи Нікіти Тітова, Олександра Грехова, Ірини Вале, співачки Джамали та її сина Рахмана.
“Сьогодні всі діти України — це діти війни, — розповіла правозахисниця Олена Розвадовська, голова правління фонду “Голоси дітей”. — Мільйони розлучилися зі звичним оточенням, десятки тисяч чекають на батьків з фронту, тисячі — продовжують жити в небезпечних умовах: у підвалах, сховищах поблизу лінії фронту та на окупованих Росією територіях”.
За словами Андрія Черноусова, члена правління фонду та провідного експерта ХІСД, державні та міжнародні інституції можуть працювати спільно, щоб захистити українських дітей. “Держава має переналаштувати механізми захисту дітей, завершити реформу служби у справах дітей. Зі свого боку міжнародним та організаціям громадянського суспільства важливо працювати над поверненням додому викрадених дітей, документуванням злочинів, скоєних росією, та сприяти притягненню її до відповідальності», — наголосив Черноусов.
Цю думку підтримала Олександра Матвійчук, голова організації “Центр громадянських свобод”, яка у 2022 році отримала Нобелівську премію миру: “Ми документуємо злочини росії для того, щоб рано чи пізно кожна людина, яка вчиняла воєнні злочини, понесла покарання. Але у нас є ще одна мета. Ми розповідаємо ці історії світу для того, щоб це припинити. Бо коли ти не можеш покластися на правові інструменти, ти завжди можеш покластися на солідарну підтримку людей. І я вірю, що спільно ми можемо зробити багато, щоб захистити дітей у цій війні і зробити їхні життя кращими”.
Якщо створити для дитини безпечне середовище, де буде місце для спілкування, зустрічей з друзями, креативу, рефлексії — більшість дітей зможуть відновити емоційну цілісність. Саме тому фонд “Голоси дітей” ще з 2015 року надає психологічну та психосоціальну допомогу дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій.
Читайте також:
У Херсоні в катівні виявили “дитячу камеру”
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!
У центрі Одеси вшанували пам’ять активіста і волонтера Дем’яна Ганула. ФОТО
Підозрюваний у вбивстві Ганула з лютого 2025 року перебував у розшуку за СЗЧ, – Нацполіція
Харків: військовий ТЦК застосував травматичну зброю проти цивільного з кастетом
Помер художник-графік, лауреат Шевченківської премії Василь Чебаник
Курщина: ССО показали наліт на ворожі бліндажі і знищення росіян. ВІДЕО
Зеленський переговорив із представником Ватикану і Вселенським Патріархом: про що йшлося
Поліція затримала підозрюваного у вбивстві активіста Дем’яна Ганула
“Новинарня“ – український ньюзрум. Без фейків. В курсі важливих подій.
Ми пишемо насамперед про війну з російськими окупантами; про Збройні сили та їх розбудову; про армію і військових, силовиків і ветеранів, мобілізованих/демобілізованих, переселенців та їх проблеми; про життя на українському Донбасі й окупованих теренах; безпекові проблеми. Не оминаємо інші варті уваги події в Україні та світі.
У 2025 році “Новинарня” працює за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Зміст наших матеріалів не обов’язково відображає офіційну позицію EED, а є виключною відповідальністю наших авторів.
Контакти
news @ novynarnia.com
contact @ novynarnia.com
Facebook
https://www.facebook.com/Novynarnia
Twitter
https://twitter.com/Novynarnia
Телеграм
https://t.me/Novynarnia
Instagram
https://www.instagram.com/novynarnia/
YouTube
https://www.youtube.com/@Novynarnia
Приєднуйтеся до наших сторінок, коментуйте, оцінюйте, пропонуйте цікаві теми.
Долучайтеся до числа наших патронів на платформі Patreon
При передруку гіперпосилання на “Новинарню” обов’язкове в першому-другому реченні
Головний редактор: Дмитро Лиховій
Запрошуємо до співпраці партнерів, однодумців та рекламодавців
e-mail: contact @ novynarnia.com