Як зимовий час допомагає тримати удар по енергетиці ℗

В умовах постійних відключень електроенергії по всій Україні, що спричинених російськими ракетними ударами, відчувається певна вигода від переведення годинників на зимовий – стандартний – час для нашої географічної зони.

Нагадаємо, переведення стрілок у нас відбулося в останню неділю жовтня, 30-го числа. Стрілки переводили на одну годину назад. Якщо комп’ютери та інші гаджети, пов’язані з інтернетом, переводять час автоматично, то питання як виставити час на механічному годиннику або кварцовому, або ж в автомобільних системах, потребують деяких додаткових знань.

Хай там як, потреба крутити стрілки традиційно пояснюється коротким світловим днем та потребою оптимізувати світловий режим для роботи в цей період. Збільшення порівняно світлішої частини доби потрібне для того, щоб люди мали змогу довше працювати вдень, менше використовувати штучне освітлення та, відповідно, краще ощадити електроенергію. Погодьтеся, доречний підхід на тлі регулярних та екстрених блекаутів (роз’єднання енергосистеми).

Наразі меншість країн світу – 78 із 239 – ще використовують літній та зимовий час. Зате насамперед це наші західні сусіди та найближчі союзники – держави Євросоюзу, США, Велика Британія, Канада, Австралія тощо. Тобто перекидання стрілок у жовтні й березні – це ще й політичний вибір.

В Україні традиція переведення годинників на літній (та повернення на природний, зимовий) час започатковано в період СРСР, із 1981 року. Росія відмовилася від цього у 2014-му, вже після агресії проти України. До неї підтягнулася й Білорусь.

Тепер, у 2022-му, окупаційні “адміністрації” на захоплених російськими військами територіях Запорізької та Херсонської областей зігнорували переведення годинників Києвом і формально погодилися жити “за московським часом”. Тож у зимовий період різниця для колаборантів і решти України становить одну годину.Те саме правило ще з 2014 року встановили угруповання “ДНР/ЛНР”. Звісно, така розсинхронізація триває лише до деокупації.

Україна також планувала відмовитись, у березні 2021-го таке рішення навіть ухвалили в першому читанні. Але тоді керівництво України відмовилося від різкого кроку – і через війну, яку веде Росія, і щоб бути ближче до ЄС.

Тож наразі все йде за звичним планом, і наступне переведення стрілок – перехід на літній час – відбудеться 26 березня 2023 року о 03:00. Годинники слід буде перевести на годину вперед, спати доведеться менше.

Випробування до березня

Якраз до березня 2023 року прогнозують найбільші випробування для української системи – відповідно, саме в цей період економії сприяє зимовий час.

Днями генеральний директор компанії-постачальника енергоресурсів YASNO Сергій Коваленко розповідав, що Україні, ймовірно, доведеться жити в умовах постійних відключень електрики як мінімум до кінця березня.

При цьому спеціалісти бачать три сценарії:

  • Базовий сценарій: якщо нових атак на енергомережу не буде, поточний дефіцит потужності може бути рівномірно розподілений по всій країні. Це значить, що відключення будуть скрізь, але менш тривалими.
  • Позитивний сценарій: нових ракетних “прильотів” не відбувається, тривають ремонти і повернення до попереднього рівня генерації. За таких умов енергетики можуть обійтися взагалі від відключень.
  • Негативний сценарній: мережу ще більше пошкодять внаслідок ракетних ударів, доведеться частіше задіювати екстрені відключення, світла може не бути ще довший час.

У будь-якому разі, слід тримати стрій та забезпечувати стійкість собі, родині та країні. Зима вже триває, ми подолаємо її виклики і зустрінемо світлий літній час.

Матеріал публікується на правах реклами ℗

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]