Микола Томенко: як законно очистити Лавру від “русского міра” та повернути її українському народу

Микола Томенко
професор Київського Національного університету імені Тараса Шевченка,
доктор політичних наук, кандидат історичних наук,
лідер Громадського руху “Рідна країна”

У часи війни актуалізувалася дискусія про недоцільність та аморальність перебування на території духовної святині українського народу священників, монахів та їх прихильників-охоронців з Української православної церкви де-факто Московського патріархату. Постійні скандали та зашквари церковників ще більш нагнітають ситуацію, а мовчання влади вже не лише створює гнітюче враження, а й викликає справедливе обурення.

Отож, пропоную конструктивний і правовий шлях звільнення Києво-Печерської лаври від перебування там, ще донедавна, ревних прислужників московської церкви війни імені Путіна й Кіріла.

Для інформації.

Правовий прихисток Українській православній церкві Московського патріархату нині базується на Розпорядженні Кабінету Міністрів України “Питання передачі в безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі (чоловічий монастир) Української православної церкви будівель і споруд” від 11 липня 2013 року. Документ підписано тодішнім прем’єр-міністром України Миколою Азаровим, який нині переховується в путінській росії. Згідно з цим рішенням було передано в безоплатне користування 79 будівель і споруд розташованих на вулиці Лаврській, 11 та 15. Серед них, окрім будівель релігійного призначення, є і низка господарських таких, як трансформаторна підстанція, котельня, автоклавна, водонапірна башта, 2 туалети тощо

Після підписання Азаровим вище згаданого Розпорядження було також укладено договір між Національним заповідником “Києво-Печерська лавра” та монастирем УПЦ МП. В 11 розділах договору передбачено принципи та механізми співпраці Заповідника та Монастиря. Цікаво, що вартість всіх 79 історичних, релігійних та господарських об‘єктів Держави визначена сумою лише… 22 мільйони 863 тисячі гривень.

Проте вкрай важливо, що договір містить зобов’язання монастиря УПЦ МП дбати про ці об‘єкти, не допускати порушень національного законодавства у сфері охорони культурної спадщини… і найголовніше – містить термін “обставини непереборної сили” (аварія, катастрофа, епідемія, війна…), під впливом яких допускається звільнення від відповідальності за невиконання угоди.

Як законно зобов’язана діяти українська влада: покрокові пропозиції

  • Призначити нове фахове і патріотичне керівництво Національного заповідника (нинішній керівник роками виконує обов‘язки та всіляко захищає намісника Павла і Ко).
  • Заборонити богослужіння священниками УПЦ МП на території Верхньої Лаври в Успенському соборі і Трапезному храмі (це можливо, навіть, без розриву Договору, оскільки саме Національний заповідник визначає та погоджує часи богослужіння).
  • Створити Урядову комісію із перевірки дотримання законодавства у сфері охорони культурної спадщини на території Нижньої (монастирської) Лаври.
  • СБУ – перевірити постійних і тимчасових мешканців будівель Нижньої (монастирської) Лаври на предмет наявності громадянства України та законності їх перебування на території нашої держави.
  • На підставі недоотримання вимог договору і національного законодавства та враховуючи воєнний стан в Україні скасувати Розпорядження Кабінету Міністрів від 11 липня 2023 року та, відповідно, зупинити дію договору між Національним заповідником і монастирем УПЦ МП.

Як створити духовний український простір на території Національного заповідника після очищення його від “російського світу та московської церкви” завдання для окремої статті.

Читайте також:
СБУ відкрила провадження за фактом оспівування РФ у Київській лаврі


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна