“Бачити, як горить р…сня – найбільша нагорода для інженера”. Як працює волонтерська Дронарня

У Києві виготовляють унікальні ударні дрони для ЗСУ, використовуючи… акумулятори електронних цигарок  


автор: Марина Ткачук
відео автора 

Київський інженер Максим Шеремет уже восьмий місяць практично живе у лабораторії-Дронарні, яку ж сам і створив. Він та десятки інших інженерів-волонтерів, починаючи з березня, виготовляють для українських воїнів безпілотники різного тактичного застосування.

Дрони-розвідники, скидачі, апарати літакового спрямування, системи скидання боєприпасів для покупних коптерів, перетворення цивільних дронів на бойові – усе це роблять хлопці (подекуди й зовсім юні) у технічній лабораторії Максима, яка діє у партнерстві з ГО “Жіночий ветеранський рух”.

Відео:

“Якщо раніше в розвідку доводилося відправляти людей і ризикувати їхнім життям, то тепер цю місію може виконувати дрон. Тому ми розуміємо важливість цієї справи: це очі армії”, – каже Катерина Приймак, в.о. голови громадської організації.

“Ми виготовили за цей час більше півтори тисячі систем скиду на покупні дрони та понад 700 БПЛА різного тактичного застосування пройшло через нашу лабораторію, – розповідає Максим Шеремет. – Але якщо говорити про вектор розвитку, то лабораторія спрямована передусім на великі бойові дрони, які можуть нести корисне навантаження вагою 8-16 кілограмів на відстань від 8 до 10 кілометрів”.

Максим Шеремет (праворуч) і Віктор Таран

“Шифровані канали зв’язку, дубльоване керування (коли ти працюєш на одній частоті і по тобі почали працювати, йде перемикання на іншу частоту), універсальність системи скиду, модернізовані тепловізійні модулі – це все та багато іншого дозволяє нашим “пташкам” українського виробництва конкурувати на міжнародному рівні. А найголовніше – це статус учасника бойових дій, той факт, що саме цей продукт застосовується в реальних боях і має практичну реалізацію. Крім того, деякі наші серійні вироби не мають жодного статусу втраченого”, – пишається Шеремет.

Максим Шеремет

Особлива гордість лабораторії –  дрони типу “Бандерик”, великий і малий.

“Малий Бандерик” – це фактично перший серійний бойовий дальноліт із тепловізійним модулем на одно осьовому підвісі. Такий дрон працює і вночі, і вдень, має рухливу камеру. Ще й може зависати у повітрі – до 45 хвилин.

Ударний дрон “Великий Бандерик” здатний піднімати до 8 кг і летіти до 8 кілометрів з корисним навантаженням. Він у десятки, подекуди в сотні разів дешевший, аніж іноземні аналоги.

Скажімо, повний комплект “Великого Бандерика” коштує 15 тисяч доларів – а аналоги іноземних виробників можуть потягнути і на мільйон.

Окремої уваги заслуговують системи скиду, які хлопці в Дронарні навчилися прилаштовувати на звичайні цивільні дрони. В такій системі вони використовують акумулятори від електронних одноразових цигарок, що дозволяє здешевити саму систему в рази.

Виготовлення одного безпілотного апарата може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Замовлень у лабораторії – понад тисяча в “листі очікування”. Щоправда, від держави жодного замовлення ще не було. Тому дрони для наших воїнів виготовляють на приватні інвестиції, волонтерські кошти.

Засновник дронарні Максим Шеремет, аспірант Київського політеху, до війни працював на державний концерн “Укроборонпром”. Там він керував проєктом “Берегиня” – разом із командою вони створили перший бойовий розвідувальний дрон для української армії. Тепер Максим об’єднав навколо себе небайдужих інженерів – досвідчених та початківців, аби допомогти армії. “Я завжди казав і казатиму: мозок – це найкраща зброя. Тому мої хлопці допомагають нашій країні власним розумом”, – розповідає Шеремет.

Кожну “пташку” перед відправленням на фронт команда інженерів перевіряє у декілька етапів. У тому числі й на спеціальному полігоні.

Максим Шеремет

“Ми завжди проводимо опитування бійців щодо наших “пташок”, тримаємо з ними контакт, – зазначає Максим. – Але найбільша нагорода для мене як інженера – це відео та фото того, як горить дохла русня”.

Читайте також:
Війна дронів: як працює аеророзвідка Маріупольської бригади

Проєкт “Зберегти Україну” реалізується за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.