Роман Павлюк
магістр у галузі телекомунікацій і радіосистем, віцепрезидента із цифрової стратегії в компанії “Інтелліас”; вивчав питання радіації і радіоактивності в НУ “Львівська політехніка”
Про ядерний удар (FB)
Почну з того, що я не буду оцінювати ймовірність або неймовірність прильоту «ядерки» по нашій території. Хоча вважаю таке малоймовірним, але можливим. Я вам розкажу, як себе захистити, що покласти у тривожний рюкзак і як діяти, якщо все ж таки то сталося.
На відміну від «що робити у випадку війни», людей із досвідом ядерної атаки серед тих, хто живе на планеті Земля, немає. А тому я спробую зібрати свій досвід із занять по ЦО, фізики, зокрема ядерної, та інших відкритих джерел, яким я довіряю.
Не буду тут багато писати, але наведу лише кілька важливих пунктів:
1. Радіація не дорівнює “отрута”. Радіація не дорівнює “однозначна смерть”. Радіація і випромінювання з’явилися одразу ж при виникненні Всесвіту, і живі організми, в т.ч. ми з вами, навчилися з нею жити швидше, ніж із бактеріями й вірусами. Наше тіло абсолютно нормально витримує помірні дози радіації та може справитися і з високими.
2. Захистися від радіації можна, іноді навіть досить простими способами.
3. На жаль, у нас немає органів чуття, які відчували б всі типи випромінювання. Наші очі можуть бачити лише світлове випромінювання (так, це теж певним чином радіація), а шкіра може відчувати інфрачервоний спектр.
4. Найбільшу небезпеку становить так званий радіоактивний пил, що містить ізотопи елементів, які розпадаються і відповідно «фонять», тобто випускають альфа, бета та гамма-випромінювання.
По Україні може бути застосована лише тактична ядерна зброя. Це заряди малої потужності, 0,5-50 кілотонн (потужність бомби, що скинули на Хіросіму, становила 25 кт).
Куди, як і коли будуть наноситися удари — це ми зараз обговорювати не будемо. Будемо припускати, що удар буде завданий десь недалеко від вас.
Варіанти ядерного вибуху
Є такі зони ядерного вибуху:
У ядерного вибуху є наступні так звані уражуючі фактори:
Саме радіоактивний дощ відповідальний за більшу частину жертв атаки на Хіросіму.
Від кожного фактору є свої методи захисту. І ви будете здивовані, але ці методи захисту випробували практично на атомних полігонах у 1950-60-х, поки ті експерименти не визнали негуманними і лавочку не прикрили.
Отже, теорію ми трохи освоїли.
Почнемо з того, що зберемо тривожний ядерний рюкзачок. Зважте, що це все на додаток до стандартного “рюкзака“, про збір якого я тут розказувати не буду.
Усе подане нижче з розрахунку на людину, якщо не вказане інше. Також усі речі треба запакувати або в поліетиленові пакети, або тримати в оригінальній запечатаній упаковці. Це важливо!
На пункті про детектор зупинимося детальніше. З одного боку, не треба шукати дорогущі по 500-700 доларів детектори з окремим вимірюванням альфа, бета і гамма. Вам це ні до чого. З іншого боку, детектори випромінювання за 40-50 доларів з “Алі експресу” — це гівно. Нормальний детектор радіації з трубкою Гейгера коштує 100-170 доларів. Так, чимало, але від нього залежатиме ваше виживання.
Імовірність вижити під час ядерних ударів вища, ніж померти, як би дивно то не звучало. А ще гідний детектор не підсмажиться від EMI, точніше, може підсмажитися, але частково: контур трубка Гейгера-лампа підсилення-пищалка працюватиме, і цього вже достатньо. Чим інтенсивніше тріщить-пищить — тим гірше.
Ідеально, якщо детектор має ще й функцію дозиметра, тобто показує не лише поточний радіаційний фон, а й може рахувати накопичену вами дозу.
Після оповіщення про ядерну небезпеку (а 99% імовірності, що про неї сповістять), хапаємо ядерний і тривожний рюкзаки і ліземо у найглибший підвал чи діру, в яку можемо залізти. Якщо це вас застало на вулиці — лізете у найближчу шпарину, яму, підвал і так далі.
Вимикаємо телефон, виймаємо всі метали і електроніку з кишень. Лягаємо на підлогу, обличчям вниз, очі затуляємо долонями.
У глибокому підвалі, наприклад, на -2, -3 поверсі і далі, ядерний удар можна пережити навіть в епіцентрі, якщо підрив буде повітряний. Тому говорити, що епіцентр — це 100% смерть, все ж не варто. І ховатися треба завжди, навіть якщо ви раптом знаєте, що у ваш район точно летить «ядерка».
Удар, вибух… Чекаємо, коли все відшумить і стихне, тобто пройде ударна хвиля, і починаємо евакуацію.
Якщо вас не завалило і при вас ядерний рюкзак, тоді діємо далі по плану:
Вмикаємо детектор, міряємо фон. Все, що вище 100 мкР/год — це вже недобре. Але в нашій ситуації це прийнятно, можливо, буде і вище.
І пам’ятайте: спочатку – одягаємо захист, а потім – дозиметри і все інше.
Тепер два варіанти подій. Якщо у вас є запас води-їжі, ви в надійному укритті, але не маєте дозиметра та засобів захисту, що описані вище, раджу залишатися там же наступні 12-24 години, адже ви не знаєте, де більш небезпечно — у середині чи назовні. І далі вже виходимо і йдемо до евакуації.
Якщо дозиметр-детектор працює, засоби захисту є — через годину можемо починати вихід із зони ураження.
Беремо зі собою рюкзак, попередньо загорнувши його в сміттєвий пакет, і виходимо на поверхню. Далі визначаємо, де був епіцентр, і рухаємося від нього.
Як вичислити? Тут однозначного механізму нема. Скоріш за все, там, де буде виднітися основна маса пожеж — там і був епіцентр. Також за характером руйнувань можна подивитися, звідки прийшла ударна хвиля.
Далі все, як на практичних заняттях із географії в школі: карта, компас і вперед.
Ідея така: відійти якнайдалі від епіцентру, кілометрів 10-15 щонайменше, і вже там чекати на евакуацію. Або рухатися далі, по можливості.
Рухаємося так:
Якщо зайшли в зону, де детектор показав зашкалюючий рівень — вертаємося тим же шляхом назад у точку, де рівень спаде, і починаємо шукати новий прохід.
Пам’ятайте про пріоритети: ваша особиста безпека, безпека сім’ї, безпека інших.
Майже вся вода, особливо ближче до епіцентру, буде заражена, а тому вода у пластикових пляшках буде найбільш цінним ресурсом. Спрага буде найбільшим болем, особливо через велику кількість пожеж і поранених опіками. Ділитися водою з кимось чи ні — ваша справа.
Пити воду з відкритих джерел — категорично на можна.
Шукати воду в батареях чи зливних бачках — це залишимо для сценаріїв постапокаліптичних фільмів.
Дозиметр-детектор періодично протираємо змивкою, адже на ньому збирається пилюка і він може почати “підбріхувати”.
Серветки після протирання, так само як використані дощовики, рукавиці і маски – викидаємо.
Дотримуємося принципу:
а) чисте і брудне — окремо,
б) чисте може стати брудним, але ніколи не навпаки.
І врешті ключові цілі:
1. Вижити. Ваша задача залишитися живим(-ою) з мінімальною шкодою для здоров’я.
2. Протриматися 2 дні. Після того всі рівні радіації прийдуть у контрольовану норму.
3. Покинути зону небезпеки і дістатися до пунктів евакуації, які обов’язково будуть організовані нашим МНС та нашими союзниками.
Окей, а що якщо я десь у дорозі/на роботі/в парку, і тут все почалося, а я не маю того рюкзака при собі?
Отже, тут є дві абсолютно дві базові задачі:
1. Пережити сам удар: ховаємося у будь-яку шпарину, як я писав вище.
2. Захистити органи дихання: носіть зі собою запечатану маску FFP2/3, а краще навіть дві. Вона важить 10 грамів, їх можна розкласти по кишенях усіх курток. Бо вдихання радіоактивного пилу — це найбільше шкода для організму, бо після осідання в легенях вона труїтиме вас все життя. А далі шукайте воду і прямуйте від епіцентру в бік евакуації.
І наостанок. Наша задача — вижити. Будь-якою ціною. Щоб не сталося. Якщо вам ця інструкція смішна і недоречна — напевно, що коли проводять в літаку передпольотний інструктаж, вам теж дуже смішно.
Ми ж вірили, що росія нас не здолає. І вона не може! Так само давайте вірити в те, що ніякі «ядерки» нас не знищать!
Практичних експертів із виживання при ядерному вибуху нема. І дуже сподіваюся, що й не буде.
Лайк, репост, донат на ЗСУ!
Читайте також:
США знищать Чорноморський флот чи російські бази в окупованому Криму в разі ядерного удару РФ, – генерал Годжес
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!