Верховна Рада у четвер, 23 вересня, зі скандалами, блокуваннями трибуни і під вигуки “диктатура!” ухвалила в другому читанні і в цілому законопроєкт №5599 “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)” – так званий “антиолігархічний”.
“За” проголосували 279 народних депутатів: 229 від “Слуги народу”, 18 від групи “За майбутнє”, 15 від групи “Довіра”, 11 від “Голосу” (об’єднання “Справедливість”) та 6 позафракційних.
Перед тим парламентська більшість змінила процедуру розгляду законопроєкту в другому читанні, так що розгляд відбувався не по правках, а “структурно” – шляхом згрупування певних правок у “пакети”.
На голосування виносили тільки ті правки, які профільний комітет назвав такими, що мають “вирішальне, зумовлююче значення по відношенню до інших правок“.
Нардепи від “Європейської солідарності” супроводжували голосування вигуками “Ганьба!” та скандуванням “Диктатура!”, “Лукашенко!” та ін.
Перед тим депутати від опозиційних фракцій, зокрема “ЄС” на чолі з Петром Порошенком, на певний час заблокували трибуну Верховної Ради.
Раніше представник президента в Конституційному Суді, нардеп від “Слуги народу” Федір Веніславський пояснив, що оскільки даний законопроєкт визначений президентом як першочерговий, його “потрібно розглянути за скороченою процедурою”.
За таке рішення проголосували 253 парламентарії. Після цього опозиційні депутати, зокрема від фракції “Європейська солідарність” та “ОПЗЖ”, заблокували трибуну і звинуватили головуючого в порушенні регламенту.
Головуючим на цьому засіданні був перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук, позаяк голова парламенту Дмитро Разумков останніми днями перебуває на самоізоляції через COVID-19. Як стверджують деякі опозиціонери, влада форсувала розгляд “антиолігархічного” проєкту якраз скориставшись відсутністю його противника – Разумкова.
Раніше, 10 вересня, Дмитро Разумков направив законопроект №5599 для висновку в Європейську комісію “За демократію через право” (Венеціанську комісію), однак “Слуга народу” не стала чекати оцінок “венеціанки”.
Фракції “Європейської солідарності” та ВО “Батьківщина” порушили питання про відсторонення Стефанчука від ведення засідання через порушення регламенту.
Спершу відповідну заяву, за підписами Артура Герасимова та Ярослава Железняка, в президію подали “ЄС” та “Голос”. Проте, за словами Стефанчука, до нього “підійшли від “Голосу” й заявили, що не уповноважували Железняка” на такий підпис. Після цього до цієї заяви приєдналася “Батьківщина”, оскільки, відповідно до регламенту, питання про відсторонення головуючого мають порушити щонайменше дві фракції.
Втім, ініціативу відсторонити Стефанчука підтримав тільки 61 народний депутат, тож він залишився головуючим і надалі.
“Головуючий поставив на голосування, що “олігархічний” законопроєкт від Банкової, яка сьогодні очолює олігархат, має бути сьогодні розглянутий у порядку денному. І опозиція з цим погодилася. Єдине за що зараз борються опозиційні фракції, зокрема “Європейська Солідарність” – це за демократію, за те, щоб парламент залишався парламентом, а не філією РНБО чи Банкової”, – заявила співголова фракції “ЄС” Ірина Геращенко.
“Опозиція вважає, що опікуватися питаннями деолігархізації мають антимонопольні органи, що було вказано у відповідних поправках, які наразі “слуги” не дають можливості представити опозиційним депутатам”, — наголосила Геращенко.
Як заявив журналістам у кулуарах голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, “Слуга народу” не змогла домовитися з опозиційними фракціями, щоб ті зняли свої правки до другого читання. Тому, за його словами, буде застосована ст. 119 регламенту ВР, щоб “прискорити розгляд по статтях”.
Раніше, після наради керівників депутатських фракцій, 288 народних депутатів проголосували за те, щоб продовжити пленарне засідання 23 вересня до завершення розгляду в другому читанні законопроєкту №5599 “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)”.
“Парламент планує працювати тривалий час”, – прокоментував Стефанчук.
Він також поінформував, що розгляд так званого “антиахметівського” законопроєкту №5600 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень” буде перенесено на наступний день, оскільки “ще тривають дискусії щодо процедури його розгляду”.
При цьому о 16:00 має розпочатися інше – позачергове засідання парламенту, скликане на вимогу народних депутатів. На його порядку денному стоять чотири проєкти змін до Податкового кодексу, що стосуються оподаткування доходів фізичних осіб-підприємців, зокрема скасування запровадження касових апаратів.
Читайте також:
Біля Ради сталася штовханина між учасниками акції “SaveФОП” та поліцією
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 2 червня вніс до Верховної Ради законопроєкт “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)”.
Згідно з документом, достатніми для включення Радою національної безпеки і оборони особи до реєстру олігархів є будь-які три з чотирьох умов: значний вплив на ЗМІ, участь у політичному житті, бенефіціарне володіння компанією-монополістом і статки понад 1 млн прожиткових мінімумів (близько $83 млн за поточним курсом).
Рішення РНБО буде підставою для включення олігархів до реєстру. РНБО формуватиме і вестиме реєстр, а також забезпечуватиме відкритий цілодобовий доступ до нього. Відомості до реєстру вноситимуть не пізніше трьох днів з дня набрання чинності відповідним рішенням РНБО.
1 липня 275 народних депутатів на позачерговому пленарному засіданні парламенту проголосували за законопроєкт про деолігархізацію в першому читанні.
Читайте також:
Комітет Ради рекомендував ухвалити в другому читанні законопроєкт про олігархів.
Один нардеп виступив “проти”
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!