Обсяги постачання зброї в світі – близькі до найвищого рівня з часів завершення Холодної війни, – SIPRI

 

Міжнародні постачання озброєння трималися на одному рівні в період з 2016 до 2020 року порівняно з попереднім п’ятирічним періодом, однак вони все ще залишаються близькими до найвищого рівня з часів завершення Холодної війни.

Про це йдеться в дослідженні Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), передає в понеділок, 15 березня, “Радіо Свобода”.

Три з п’яти найбільших експортерів озброєння – США, Франція та Німеччина – збільшили обсяги постачань у період 2016-2020 років.
Водночас спостерігалося падіння експорту зброї Росією та Китаєм.

Вперше з періоду 2001-2005 років рівень постачань великого озброєння не зріс порівняно з попереднім п’ятирічним періодом.

США залишаються найбільшим експортером зброї. За минулі п’ять років частка постачань озброєнь Сполученими Штатами становила 37% від загальних обсягів постачання зброї у світі. Половину з цього озброєння США передали на Близький Схід.

Росія залишається другим найбільшим експортером зброї у світі. Вона причетна до п’ятої частини всього постачання зброї у світі.
При цьому продажі її озброєнь впали на 22% порівняно з періодом 2011-2015 років. Здебільшого це трапилося через зниження обсягів імпорту Індією.

Старший дослідник SIPRI Петер Веземан вважає, що ще занадто рано говорити, чи сповільнення постачання зброї продовжиться.

“Економічний вплив пандемії COVID-19 може показати, що деякі країни переоцінять свій імпорт озброєнь у наступні роки. Водночас навіть на піку пандемії у 2020 році кілька країн підписали великі контракти на великі озброєння”, – заявив Веземан.

Для прикладу Об’єднані Арабські Емірати нещодавно підписали угоду зі Сполученими Штатами на закупівлю 50 літаків F-35 і 18 озброєних дронів, що стало частиною угоди на 23 мільярди доларів.

Найбільше зростання імпорту озброєнь спостерігається в країнах Близького Сходу (плюс 25 відсотків у період 2016-2020 років порівняно з періодом 2011-2015).

Саудівська Аравія була найбільшим імпортером озброєнь у світі. Вона купила 11 відсотків зброї, яка постачалася у звітний період. Серед інших найбільших імпортерів – Індія, Єгипет, Австралія та Китай.

В Азії та Океанії спостерігався найбільший у світі імпорт великих озброєнь (42% від імпорту всіх великих озброєнь у світі). Топімпортерами в регіоні були Індія, Австралія, Китай, Південна Корея та Пакистан.

Довідково:
База даних SIPRI про постачання озброєнь не включає інформацію про малі озброєння та формується на основі публічних джерел, включно з газетами, спеціалізованими міжнародними журналами, повідомленнями урядів та представників індустрії.
Холодна війна — глобальна геополітична, економічна та ідеологічна конфронтація між Радянським Союзом і його союзниками, з одного боку, та США і країнами Західної Європи і їхніми союзниками — з іншого. Тривала з середини 1940-х до початку 1990-х років, призвела до розпаду СРСР та переросла в сучасне протистояння між Росією та Заходом.

Читайте також:
США залишаються лідерами на світовому ринку озброєнь, – звіт SIPRI

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна