Президент підписав указ про санкції проти Медведчука та повернення нафтопроводу

 

Президент Володимир Зеленський підписав указ про введення в дію рішення Ради нацбезпеки, схвалене напередодні, щодо застосування санкцій проти Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко та ще шести фізичних і 19 юридичних осіб. Іншим указом затверджено рішення РНБО про вжиття “невідкладних заходів” для повернення нафтопродуктопроводу, контрольованого Медведчуком, у власність України.

Як передає “Новинарня“, указ №64/2021 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 лютого 2021 року “Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” датовано тим самим днем, 19 лютого.

“Відповідно до статті 107 Конституції України  п о с т а н о в л я ю:
1. Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 лютого 2021 року “Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” (додається).
2. Контроль за виконанням рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію цим Указом, покласти на Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.
3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування”, – сказано в тексті документа.

Санкції проти кума Путіна Медведчука, наближених до нього осіб, інших осіб та компаній запроваджено на три роки.

Вони, зокрема, передбачають:

 • блокування активів,
 • обмеження торговельних операцій,
 • зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань,
 • заборону на виведення капіталу з країни,
 • анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами.

Санкції запровадили проти восьми фізичних осіб:

 • Костянтин Вацьковський (Росія),
 • Віталій Донченко (Росія),
 • Наталія Лавренюк (Україна),
 • Сергій Лісогор (Росія),
 • Олександр Маслюк (Росія),
 • Оксана Марченко (Україна),
 • Віктор Медведчук (Україна),
 • Михайло Попов (Росія).

19 юридичних осіб, щодо яких застосовано обмеження;

 1. EVIRER LTD (зареєстрована в ОАЕ)
 2. GOLD NATURAL GROUP LIMITED (Британські Віргінські острови)
 3. KLODIUS INVESTMENTS LTD (Британські Віргінські острови)
 4. SANDGATE COMMERCE LTD (Британські Віргінські острови)
 5. WHPA AVIA LTD (Британські Віргінські острови)
 6. Акціонерне товариство «НЗНП Менеджмент» (Росія)
 7. Акціонерне товариство «Новошахтинський завод нафтопродуктів» (Росія)
 8. Акціонерне товариство «Фармацевт плюс» (Росія)
 9. Приватна компанія з обмеженою відповідальністю «Sportmaster Operations Pte. Ltd» (Сингапур)
 10. Товариство з обмеженою відповідальністю «Дон Експорт» (Росія)
 11. Товариство з обмеженою відповідальністю «ИСС-Софт» (Росія)
 12. Товариство з обмеженою відповідальністю «ІндаСофт» (Росія)
 13. Товариство з обмеженою відповідальністю «Роузвуд Шиппінг» (Росія)
 14. Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Донські Вуглі» (Росія)
 15. Товариство з обмеженою відповідальністю «БІОТЕК» (Росія)
 16. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гемодженікс» (Росія)
 17. Товариство з обмеженою відповідальністю «Медобладнання» (Росія)
 18. Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОСОЛ-СИНТЕЗ ТРЕЙДІНГ» (Росія)
 19. Федеральний державний автономний учбовий заклад вищої освіти «Севастопольський державний університет» Міністерства науки і вищої освіти Російської Федерації (окупований Крим)

Рішення Ради національної безпеки і оборони України вказує також Кабінету Міністрів разом зі Службою безпеки України та Національним банком – забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій); Міністерству закордонних справ України – поінформувати компетентні органи Європейського Союзу, США та інших держав про застосування санкцій і порушити перед ними питання про запровадження аналогічних обмежувальних заходів.

Також на сайті глави держави оприлюднено указ №66/2021 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 лютого 2021 року “Про вжиття заходів для захисту майнових інтересів держави”.

У документі йдеться (дослівно):

“Розглянувши стан виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року “Про стан виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року” та додаткові заходи для гарантованого забезпечення вітчизняних споживачів енергоносіями”, уведеного в дію Указом Президента України від 28 травня 2015 року № 298, в частині визначення центрального органу виконавчої влади, відповідального за збереження та експлуатацію частини нафтопродуктопроводів Самара – Західний напрямок і Грозний – Армавір – Трудова, що проходять через територію України, загальною довжиною 1433 км, та ураховуючи положення частини першої статті 7 Закону України “Про трубопровідний транспорт”, згідно з якими магістральний трубопровідний транспорт, що має важливе народногосподарське та оборонне значення, є державною власністю України, Рада національної безпеки і оборони України  в и р і ш и л а:

1. Визнати, що бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо виконання підпункту “б” підпункту 1 пункту 1 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року “Про стан виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року” та додаткові заходи для гарантованого забезпечення вітчизняних споживачів енергоносіями”, уведеного в дію Указом Президента України від 28 травня 2015 року № 298, щодо визначення центрального органу виконавчої влади, відповідального за збереження та експлуатацію частини нафтопродуктопроводів Самара – Західний напрямок і Грозний – Армавір – Трудова, що проходять через територію України, загальною довжиною 1433 км, призвела до втрати державного контролю над цими об’єктами.

2. Кабінетові Міністрів України разом зі Службою безпеки України:

1) провести перевірку для встановлення причини невиконання підпункту “б” підпункту 1 пункту 1 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року “Про стан виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року” та додаткові заходи для гарантованого забезпечення вітчизняних споживачів енергоносіями”, уведеного в дію Указом Президента України від 28 травня 2015 року № 298, за результатами вжити відповідних заходів реагування;

2) ужити заходів щодо проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час передавання в експлуатацію, використання, відчуження частини нафтопродуктопроводів Самара – Західний напрямок
і Грозний – Армавір – Трудова, що проходять через територію України, та за результатами перевірки вжити відповідних заходів реагування;

3) провести перевірку дотримання вимог митного законодавства під час транзиту та транспортування продуктів зазначеними у підпункті 2 цього пункту нафтопродуктопроводами.

3. Кабінетові Міністрів України забезпечити безумовне виконання підпункту “б” підпункту 1 пункту 1 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року “Про стан виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року “Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року” та додаткові заходи для гарантованого забезпечення вітчизняних споживачів енергоносіями”, уведеного в дію Указом Президента України від 28 травня 2015 року № 298.

4. Рекомендувати Офісу Генерального прокурора спільно з Національним антикорупційним бюро України забезпечувати захист інтересів держави стосовно прав власності на частини нафтопродуктопроводів”.

Читайте також:
Рішенням РНБО “трубопровід Медведчука” повертають державі, – ЗМІ

Як відомо, українські відрізки трубопроводів “Самара-Західний напрямок” та “Грозний – Армавір – Трудова” після проголошення незалежності на підставі правонаступництва мали перейти у власність держави Україна. Станом на 1 листопада 1992 року вартість майна була оцінена у 8,18 млн доларів. Проте посадові особи “дочки” російської компанії “Транснафтопродукт” – “Прикарпатзахідтранс”, пов’язаної з Віктором Медведчуком  – трубопроводи у власність України не передали.

У 2011 році Господарський суд Рівненської області визнав право власності за державою Україна та витребував частину нафтропроводу. Це рішення у 2014-2015 роках підтвердили Апеляційний і Вищий госпсуд.
Однак 21 квітня 2015 року суддя Госпсуду Рівненської області Ярослава Гудзенко скасувала це рішення за заявою “Прикарпатзахідтранс” про перегляд за нововиявленими обставинами.

На думку НАБУ, судове рішення суду приймалося на підставі доказів, які безумовно не могли бути прийняті судом як нові. Відтоді Бюро розслідує обставини передачі права власності на трубу суб’єктам господарювання Російської Федерації та причетності чинних посадових осіб до вказаних суб’єктів господарювання.
НАБУ та САП повідомили про підозру експертці, через висновки якої частина нафтопродуктопроводу “Самара – Західний напрямок” перейшла до “Прикарпатзахідтрансу”.

У 2015 році російська “Транснефть” заявила про продаж компанії “Прикарпатзахідтранс”. Серед її власників вказано німця Анатолія Шефера, який пов’язаний з оточенням Віктора Медведчука, а також компанію “Інтернешнл трейдінг партнерс АГ”. Третім власником є “Нафтобітумний завод”, який у 2019 році придбав контрольний пакет акцій в статутному капіталі “Прикарпатзахідтрансу” (компанією володіє білорус Микола Воробей).

Читайте також:
ЗМІ назвали п’ять обмежень, які застосують до Медведчука й Марченко після санкцій РНБО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна