“Україно свята, мати героїв”: у Бахмачі пройшла смолоскипна хода на честь крутянців. ФОТОРЕПОРТАЖ

 

У місті Бахмач Чернігівської області громадські активісти провели смолоскипну ходу на вшанування героїв Бахмача і Крут.

Як передає “Новинарня“, ввечері у п’ятницю, 29 січня, маніфестація пройшла центральними вулицями Бахмача – від площі Героїв Майдану до площі Хмельницького.

Заздалегідь анонсований захід зібрав понад 100 учасників – представників молодіжних організацій Бахмача, Ніжина, Прилук, Конотопа, Києва.

У ході також взяла участь група реконструкторів у строях вояків Армії УНР, які брали участь у Бахмацькій операції 25-27 січня 1918 року – напівчота війська Центральної Ради залоги Бахмацького залізничного вузла (керівник – Андрій Ковальов).

На площі Богдана Хмельницького маніфестанти влаштували вогнище зі смолоскипів та проголосили “Молитву українського націоналіста” (“Україно свята, мати героїв, зійди до серця мого…”).

Фоторепортаж (Ростислав Мартинюк для “Новинарні“):

Раніше цього дня ті самі активісти, представники духовенства та інші взяли участь у вшануванні Героїв Крут у полі біля однойменної залізничної станції.

Читайте також:
“У засніженім полі під Крутами”: до роковин легендарного бою львівський ліцей записав потужну пісню й відео

Пам’ять Героїв Крут: їхня могила збереглася не на Аскольдовій могилі, а на Лук’янівському кладовищі

Як відомо, наприкінці січня 1918 року відбувалися запеклі бої українських військ із російсько-більшовицькими окупантами в районі Бахмача на Чернігівщині.
24-27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач. Українські війська змушені були залишити місто й відступити до станції Крути.
На підкріплення українських частин до станції Крути було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу імені Богдана Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів та 20 старшин). До юнаків школи приєдналась перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Значна частина студентів та гімназистів не мала достатньої військової підготовки, були погано озброєні та екіпіровані. До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналося ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва з Ніжина.
Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 року перебувало від 420 до 520 українських воякiв і юнакiв та студентiв, якi мали на озброєнні до 16 кулеметів, бронепотяг під командою сотника М. Ярцева і бойовий потяг сотника С. Лощенка.
Бій 29 січня з переважаючими російськими військами під командуванням Муравйова, загальною чисельністю близько 4800 осіб, тривав близько шести годин.
Після бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до ешелонів. 27 студентів та гімназистів — одна чота – під час відступу потрапили в полон, наступного дня вони були розстріляні або замордовані.
Розстріл студентів під Крутами був одним із перших випадків розправи над полоненими у роки російсько-української війни, яка розпочалася в грудні 1917-го і тривала з перервами до листопада 1921 року. Він показав, що росіяни ведуть цю війну за іншими правилами, адже на фронтах Першої світової воюючі сторони дотримувались міжнародних Женевських конвенцій щодо полонених, за якими останнім гарантувалося життя.
За сучасними підрахунками, втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Втрати бiльшовицьких вiйськ пiд Крутами були значними – до 300 воякiв убитими.
Відступаючи, крутянці підірвали мости і залізничне полотно і цим затримали більшовицький наступ. Затримавши ворога на чотири дні, вони дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що де-факто означав міжнародне визнання української незалежності.
Тіла загиблих студентів і гімназистів з-під Крут були перевезені до Києва, де 19 березня 1918 року урочисто поховані на Аскольдовій могилі та, ймовірно, на Новому Братському кладовищі.
Бій під Крутами став однією з найбільш героїчних сторінок Перших визвольних змагань ХХ століття, а подвиг героїв-крутянців – символом жертовного служіння Незалежній Україні.

Читайте також:
“Під загрозою розстрілу не зрадив присязі”:
архів СБУ оприлюднив справу учасника бою під Крутами Семена Могили

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна