СПЕЦТЕМА:
COVID-19 covid-19
Діагностовані випадки:
2230977 +835
Летальні випадки:
52123 +70
Одужали:
2155261 +2292
Дані МОЗ України. Проведено ПЛР-тестів: 10717176 (+26280). Оновлено: 08:15 23.06.2021

Коронавірус і закриття кордонів: що робити і як повернутися в Україну. Пояснення МЗС

 

Країни Європи та решти світу вдаються до надзвичайних обмежувальних заходів для протидії пандемії COVID-19, від якої наразі не існує вакцини. Серед них – тимчасові обмеження на перетин кордонів. Відповідні рішення ухвалив і уряд України.

Міністерство закордонних справ України заявляє, що робить усе можливе для допомоги громадянам України за кордоном та роз’яснює, що потрібно знати про надзвичайні заходи.

У зв’язку з цим МЗС дає відповіді на поширені запитання і необхідні контакти.

Коли Україна закриває кордони на в’їзд?

З початку доби понеділка, 16 березня 2020 року (з 0:00) і до початку доби 3 квітня припиняється в’їзд іноземців та осіб без громадянства на територію України – окрім тих іноземців, що мають право на проживання в Україні.

Заборона на в’їзд може бути скасована чи продовжена залежно від ситуації з поширенням коронавірусу в світі.

Чи зможуть повернутися на Батьківщину громадяни України?

Так, усі громадяни України мають право на перетин кордону для повернення на територію України. При цьому частина прикордонних пунктів буде закрита.

Однак, хоча в’їзд для громадян України не закриватиметься, регулярне пасажирське сполучення буде припинене (тож після 17 березня повернутися можна буде лише спецрейсами та на приватних авто – “Н”).

ОНОВЛЕНО
Як повідомили в МЗС, Україна сформувала точки-хаби, з яких українці гарантовано зможуть дістатися до України безкоштовно або за пільговими цінами.

Список хабів буде оновлюватися, але станом на вечір 17 березня до нього увійшли:

 • Стамбул (літак)
 • Дубаї (літак)
 • Абу Дабі (літак)
 • Прага (літак до Польщі, після – потяг)
 • Берлін (потяг і літак)
 • Варшава (потяг)
 • Перемишль (потяг)
 • Відень (потяг та літак)
 • Братислава (до Польщі, після потяг)
 • Рига (потяг)
 • Вільнюс (потяг)

Як додали в МЗС, найближчим часом будуть організовані спецрейси в Україну за пільговою ціною. Вони будуть здійснюватися з міст із найбільшим скупченням громадян.

“Коли і звідки відправлятимуться рейси – громадян повідомлятимуть посольства. Крім того, ця інформація буде на офіційних сайтах Міністерства закордонних справ та Міністерства інфраструктури”, – повідомили у відомстві.

Заборона діє тільки на в’їзд чи також на виїзд з України?

Станом на зараз Україна не встановлювала обмежень на виїзд. Але зважайте на те, що інша країна, до якої ви прямуєте (або транзитна країна), може мати обмеження на в’їзд.

Оперативну інформацію щодо заходів, які вживаються іноземними державами з протидії поширенню COVID-19, можна знайти на сайті МЗС.

Чи є категорії іноземців, які все ж зможуть потрапити в Україну?

За загальним правилом, вʼїзд заборонений іноземним громадянам або особам без громадянства, які не мають права на постійне або тимчасове проживання в Україні.

Ті іноземці, які мають право на постійне або тимчасове проживання в Україні, можуть перетинати кордон так само, як і громадяни України.

Також в’їзд дозволено для людей, які є подружжям або дітьми громадян України, працівниками іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, акредитованих в Україні, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їхніх сімей.

Іноземці, що є членами екіпажів суден, автомобілів, літаків, зможуть заходити на територію України, але мають пройти додаткові обстеження.

Крім того, можливі виняткові дозволи для певних груп іноземців – наприклад, якщо буде необхідно прибуття в Україну лікарів або інших фахівців. Рішення про їх допуск ухвалюватиме МЗС разом з Державною прикордонною службою.

Коли припиняються пасажирські рейси з інших держав до України?

Україна тимчасово закриває міжнародне регулярне пасажирське авіасполучення від початку доби 17 березня до 3 квітня.

У цей час будуть закриті пункти пропуску через державний кордон України також для залізничного та автобусного сполучення.

Читайте також:
Деякі авіакомпанії помилково скасували рейси в Україну за добу до заборони

Що робити українцям, які опинилися за кордоном у відпустці чи відрядженні і мали повертатися додому в наступні два тижні?

Є кілька шляхів повернення, якщо вам не вдалося це до 17 березня.

Зареєструйтеся в системі ДРУГ (Добровільна Реєстрація Українських Громадян при подорожах за кордон). Це спеціальна система Міністерства закордонних справ України, в яку ви вносите свої дані і повідомляєте МЗС та всім закордонним дипломатичним установам про своє перебування у певній країні. Наприклад, списки для повернення громадян України додому в разі термінової необхідності у період обмежень будуть формуватися, зокрема, з використанням даних цієї системи.

Зверніться до посольства або консульства у вашій країні перебування за телефоном гарячої лінії на офіційній сторінці, електронною поштою, чи на їхніх сторінках у соцмережах.

Іноді через занадто високу кількість користувачів система може “зависати”, а гарячі лінії виявляються занадто “гарячими”. МЗС перепрошує і просить із розумінням ставитися до цих ситуацій.

Скільки коштує дзвінок на гарячу лінію МЗС України з-за кордону?

За домовленістю між МЗС України та українськими мобільними операторами дзвінки з мобільних телефонів у роумінгу на гарячу лінію МЗС безкоштовні.

Чи є шанс на повернення в Україну тих, хто не встиг до 17 березня?

Усім, хто не встигне повернутись до України до 17 березня з об’єктивних причин (неможливість придбати квитки на рейси, поважні особисті обставини тощо), Міністерство закордонних справ України рекомендує звернутися до українських консульств.

МЗС докладе всіх зусиль, щоб допомогти тим, хто потребує, терміново повернутися в Україну до завершення періоду обмежень. Актуальна інформація буде надаватися на регулярній основі через усі офіційні канали комунікації, а також через закордонні дипломатичні установи.

Як працюватимуть пункти пропуску?

Згідно з рішенням Уряду, продовжують працювати 123 пункти пропуску.

107 пунктів пропуску до 3 квітня припиняють свою роботу.

Повний перелік закритих пунктів пропуску, а також пунктів пропуску, в яких припинено пішохідне сполучення, можна знайти на сайті Кабінету Міністрів України.

Чи повинні люди, які в’їжджатимуть на територію України, пройти додаткові обстеження?

У тих пунктах пропуску на кордонах, які продовжують працювати, працюють спеціально створені санітарні відділи.

По поверненню з країн, де, відповідно до даних ВООЗ, склалася несприятлива епідситуація у зв’язку з поширенням коронавірусу, всі громадяни проходитимуть температурний скринінг і вживатимуться відповідні заходи – людину направлятимуть на самоізоляцію вдома протягом 14 днів, за необхідності – в медичний заклад.

Що робити, якщо ви перебуваєте за кордоном і не можете зв’язатись із консульством через перевантаженість гарячої лінії?

Зайдіть на сторінку посольства чи консульства України у вашій країні перебування. На ній ви знайдете адресу електронної пошти та посилання на сторінки у соцмережах.

Ви можете написати своє звернення на цю адресу чи в повідомлення цих сторінок. Навіть на вихідних, ввечері чи вночі. Для цілодобового реагування в умовах особливого режиму роботи видане спеціальне розпорядження МЗС.

Хоч і з чергою, але телефон гарячої лінії також продовжує працювати: +38 (044) 238-16-57.

Ми перепрошуємо, якщо одразу не можемо відповісти вам, або наші можливості не відповідають вашим очікуванням. Але запевняємо, що Міністерство закордонних справ України робить усе, що в наших силах, щоби надати вам необхідну допомогу.

Чи змінюється режим роботи посольств та консульств?

МЗС України в умовах стрімкого поширення коронавірусної інфекції по всьому світу повідомляє, що закордонні дипломатичні установи тимчасово, на один тиждень переходять на особливий режим, який передбачає дистанційну форму роботи зі зверненнями громадян та посилене опрацювання запитів громадян.

Особлива форма роботи передбачає, що дипломатичні установи за кордоном продовжать здійснювати свої функції у дистанційному режимі, крім форс-мажорних випадків, де потрібні негайні консульські дії та функції, особливо пов’язані з пандемією.

Закордонні дипломатичні установи в цей період будуть опрацьовувати звернення щодо оформлення:

 • посвідчень особи на повернення в Україну для тих, хто повертатиметься в наступні тижні;
 • оформлення набуття громадянства України дітям, народженим у країні перебування, для оформлення їм посвідчення особи на повернення в Україну в разі реальної необхідності такого невідкладного повернення;
 • у виняткових випадках – для забезпечення інтересів України у сфері зовнішньої та внутрішньої політики, а також у випадках, які мають гуманітарний характер, за рішенням керівника дипустанови будуть оформлюватися візи для в’їзду в Україну.

Особливий режим, який передбачає дистанційну форму роботи зі зверненнями громадян та посилене опрацювання запитів громадян, триватиме з неділі, 15 березня, до п’ятниці, 20 березня 2020 року включно.

Які звернення тимчасово НЕ будуть оброблятися через надзвичайну ситуацію?

Звернення громадян до консульських установ, які тимчасово не будуть оброблятись через надзвичайну ситуацію:

 • оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон;
 • посвідчень особи на повернення в Україну, за винятком втрати/відсутності паспортних документів, реальної необхідності громадянина повернутися в Україну; у інших критичних для громадян України випадках за рішенням керівника дипутанови;
 • прийняття на консульський облік;
 • питання нотаріату (крім форс-мажорних випадків, наприклад завірення документів про смерть, необхідних для транспортування померлих, заяв про виїзд дітей тощо), РАЦС, витребування, легалізації документів;
 • питання громадянства, за винятком оформлення набуття громадянства України за народженням дітям, народженим у країні перебування, та у зв’язку з оформленням їм посвідчення особи на повернення в Україну у разі реальної необхідності повернутися в Україну;
 • оформлення віз для в’їзду в Україну чи транзитного проїзду через її територію, за винятком випадків необхідності забезпечення інтересів України у сфері зовнішньої та внутрішньої політики, а також у випадках, які мають гуманітарний характер, за рішенням керівника ЗДУ;
 • засвідчення офіційних документів апостилем та в порядку консульської легалізації (для представництв МЗС на території України);
 • відвідування затриманих/заарештованих тощо;
 • запити на виїзні консульські обслуговування.

Після повернення до штатної роботи всі запити будуть оброблені.

Що робити, якщо ви в цьому переліку не знайшли відповіді на питання, що вас турбує?

Звертайтеся до дипломатичної установи у вашій країні, на гарячу лінію МЗС України за номером +38 (044) 238-16-57 або напишіть електронний лист на цю пошту: cons_or@mfa.gov.ua.

Інформація оперативного штабу МЗС України щодо коронавірусу та ситуації з громадянами України за кордоном поширюється у Twitter, Facebook, Telegram.

Читайте також:
Голлівудська актриса Ольга Куриленко захворіла на коронавірус

Як уберегти себе та своїх рідних?

 • Уникайте контакту з людьми із симптомами застуди чи ГРВІ. Мінімальна дистанція – 1,5 метра.
 • Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям. Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму допомагають у цьому.
 • Мийте часто руки з милом упродовж як мінімум 20 секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%.
 • Уникайте дотиків до свого обличчя. Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.
 • Термічно обробляйте продукти. Не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця.
 • Дезінфікуйте поверхні та упаковку, яких торкаєтеся.
 • Скасовуйте події, що передбачають великі скупчення людей.
 • Працюйте з дому за будь-якої можливості.
 • Вчасно звертайтеся до лікаря. У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

Більше інформації про коронавірус – на сайті covid19.com.ua та в телеграм-каналі МОЗ України.

Читайте також:
За кордоном на коронавірус захворів український дипломат. Консульства працюватимуть дистанційно

Коронавірус: Кличко оголосив про посилення обмежувальних заходів у Києві. ВІДЕО

Якщо ви знайшли помилку чи одрук, будь ласка, виділіть фрагмент тексту й натисніть Ctrl+Enter.

82
 

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні".

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції. Become a Patron!

Ми виправдовуємо довіру!

  ...

...  

〉〉  Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter.

 

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з вартими уваги статтями "Новинарні".

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: