На заході України власникам домашніх CЕС не виплачують “зелений” тариф

 

У Тернопільській та Івано-Франківській областях власники домашніх СЕС ще від жовтня 2019 року безкоштовно постачають електроенергію в енергомережу. У Львівській області так званий “зелений” тариф не виплачують з грудня.

Про це у вівторок, 28 січня, пише Liga.net.

У місцевих постачальників універсальних послуг нібито немає грошей, аби розрахуватися із власниками домашніх СЕС.

“Нині обленерго розсилають додаткову угоду, де вказане, що гроші за “зеленим” тарифом виплатять тільки після того, як “Укренерго” з ними розрахується. За грудень зі мною ще не розрахувалися”,– розповів мешканець міста Буськ на Львівщині Артур Гроссман, який разом із сім’ю володіє невеликою сонячною електростанцією на 30 кВт.

23 січня голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус уже повідомляв, що деякі власники домашніх сонячних електростанцій в Україні не отримують виплати від обленерго за “зеленим” тарифом.

За його словами, ця тенденція не зачепила великих зелених електростанцій.

“Великі промислові (станції), рівень оплати: жовтень – 100%; листопад – 80%; грудень – 30%; січень – 40%; Дрібні домашні (станції), рівень оплати в Тернопільській області: жовтень – 0%; листопад – 0%; грудень – 0% січень – 0%”, – зазначив Герус.

Голова комітету Ради звинуватив у цьому держкомпанію “Укренерго”. Обленерго нібито не виплачують “зелений” тариф домогосподарствам через заборгованість цього системного оператора перед ними в межах процедури компенсації підтримки відновлюваної енергетики.

“За вересень розрахунки з ПУП “Укренерго” зробило лише на 58%. Розрахунку з ПУП за таку послугу, починаючи з жовтня 2019 року, “Укренерго” не робило взагалі”, – йдеться у депутатському запиті Геруса до “Укренерго”, який він опублікував на своїй сторінці в фейсбуці.

Видання зазначає, що проблеми спостерігаються в областях, де енергетикою завідують компанії, пов’язані з Ігорем і Григорієм Суркісами. “Львів- і “Прикарпаттяобленерго” володіють брати Ігор та Григорій Суркіси і неформальна група “Приват” Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, але у братів Суркісів там оперативне управління.

Контрольний пакет акцій “Тернопільобленерго” належить державі, міноритарії – компанії Ігоря Коломойського і Костянтина Григоришина. До управління до недавнього часу також мали стосунок й брати Суркіси.

“Укренерго” визнало, що заборгувало гроші, але причиною проблеми назвало регуляторні правила енергосистеми.

Згідно з даними компанії, в межах своїх зобов’язань оператор енергоринку повинен виплатити обленерго 774 млн грн, хоча в його тарифі на передачу закладене на цю послугу лише 137 млн ​​грн. Сукупний борг перед ПУП “Укренерго” оцінило в 289 млн грн – на 10 млн грн менше, ніж борг обленерго перед цією держкомпанією.

Читайте також:
“Зелена” енергетика в Україні: виробники стурбовані, влада “не розуміє”

“Ми змогли виплатити 485 млн, що і так втричі більше, ніж було передбачено в тарифі на передачу електроенергії. За умов браку коштів у держкомпанії (майже 2,5 млрд грн), ми заплатили 354% з того джерела, яке ми мали”, – заявив в.о. керівника “Укренерго” Всеволод Ковальчук на пресконференції 23 січня.

Зазначається, що проблема, яка нині є в трьох областях країни, може поширитись на інші регіони. Бо частка домашніх СЕС в енергосистемі постійно зростає, а разом з нею – і обсяги виплат.

Згідно з даними Держенергоефективності, наприкінці 2019 року сукупна потужність домашніх СЕС в країні становила 400 МВт. Це на 61% більше, ніж 2018-го, і на 81,3% – ніж 2017-го. Невдовзі домашні електростанції можуть зіткнутися з тією ж проблемою, що і “зелений” бізнес, який відчуває нестачу виплат вже давно

За словами в.о. голови “Укренерго” Всеволода Ковальчука, цю проблему виплати компенсації домашнім СЕС має вирішити Національна комісія, що здійснює державне регулювання у галузях енергетики та комунальних послуг, визначивши для держкомпанії джерело компенсацій. Водночас перегляд тарифу комісією запланований лише на квітень 2020 року.

Читайте також:
У 2019 році в “зелену” енергетику України інвестували 3,7 мільярда євро

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна