Україну розбурхав новий “касетний скандал”. Невідомий раніше Telegram-канал “Трубу прорвало” оприлюднив серію записів нібито з кабінету директора Державного бюро розслідувань Романа Труби.
“Новинарня” передає історію та зміст записів, які зібрали та проаналізували журналісти “Нового времени”.
Звідки з’явилися аудіофайли
У вівторок, 19 листопада, у мережі Telegram було створено канал під назвою “Трубу прорвало”. Увечері того ж дня в ньому були опубліковані десять аудіофайлів, на яких нібито зафіксовано переговори Романа Труби, директора Державного бюро розслідувань.
Частина з них — телефонні розмови ймовірного «Труби», решта — бесіди нібито в його кабінеті з іншими особами.
Хто створив канал і збирав аудіозаписи — невідомо. Його автори називають себе «командою людей, які отримали від надійного джерела сотні годин різноманітних цікавих записів вищого керівництва України».
“Кілька тижнів ми працювали над ними і починаємо ділитись з вами, — стверджують творці каналу Трубу прорвало. — Ми хочемо жити у правовій державі. Ми серйозно вважаємо, що з цієї історії і президент, і громадяни мають зробити відповідні висновки».
У середу, 20 листопада, головний редактор видання “Цензор.нет” Юрій Бутусов заявив, що його джерела підтверджують автентичність записів.
Станом на 15:00 середи невідомий раніше канал мав близько 10 тис. підписників. У ньому також анонсували оприлюднення наступної порції аудіозаписів, пов’язаних з розслідуванням справ часів Революції гідності.
Генеральний директор агентства “Інтерфакс-Україна” Олександр Мартиненко в коментарі журналістам заявив, що публікація цих аудіозаписів може бути частиною епізоду «суперництва» українських силових структур.
На думку Мартиненка, матеріали були записані «на телефон в кишені».
«Поки що про якісь прослуховування, звичайно, говорити важко. Тому що поки ми мали частину якоїсь „криворізької розмови“ (розмова нардепів від Слуги народу з главою поліції Кривого Рогу, — ред.) І, відповідно, ось цей з Трубою. Я намагався, чесно, його послухати, там така погана якість — взагалі не зрозуміло, хто з ким про що говорить. Явно писали, з моєї точки зору, просто на телефон, який лежав у чиїйсь кишені. Тобто це аматорство зовсім вже», — сказав Мартиненко.
Про що стало відомо із записів
Кожен з оприлюднених аудіофайлів автори Telegram-каналу “Трубу прорвало” супроводжують поясненнями, у яких вказано дату розмови, її учасників і додатковий контекст бесіди.
Перевірити ці дані та підтвердити їх достовірність — як і приналежність голосів реальним особам — на даний момент не є можливим.
Однак з урахуванням резонансу, викликаного публікацією аудіозаписів, журналісти узагальнили зміст цих розмов.
Відносини офісу президента та керівництва ДБР
На аудіозаписах зафіксовано кілька розмов, які ймовірний Роман Труба нібито провів з главою ОП Андрієм Богданом. Одна з таких бесід стосується розслідувань щодо п’ятого президента України Петра Порошенка — обговорюються його виклики на допит і необхідність «юридичного результату справи».
Голос, схожий на голос директора ДБР, звертається до ймовірного Богдана «на ти», а також неодноразово посилається на його вимоги в інших бесідах, називаючи главу ОП «Андрієм Йосиповичем», «Андрієм», «Ближайшим» і абревіатурою «Б.А.Й.» (Богдан Андрій Йосипович — прим.ред.).
На одному з епізодів «Труба» озвучує повідомлення, нібито отримане ним від Богдана, у якому останній просить «не чіпати Приватбанк та НБУ» на час візиту МВФ (у вересні 2019 року).
Крім того, одна із записаних розмов — це нібито розмова в кабінеті Труби між главою ДБР і заступником глави ОП Андрієм Смирновим.
«Роман Михайлович, я прошу вибачення, що тебе смикаю. Мені спускають великі завдання», — починає цю бесіду голос, схожий на Смирнова.
А в розмові від 19 вересня (як стверджують автори каналу — з піар-консультантом та прес-секретарем ДБР) ймовірний Роман Труба розповів про подробиці своєї участі у зустрічі президента Зеленського з силовиками. Він зазначив, що гарантовано залишиться при посаді до 31 грудня, після чого має продемонструвати результат по низці гучних розслідувань. Серед них згадуються «Укроборонпром, КМДА, Фонд гарантування вкладів, будівництво порту Одеса, Аграрний фонд, бурштин, ліс, Грибовицьке сміттєзвалище, митниця, екологічна сфера та «екс”[-президент Порошенко]».
Справа Порошенка
Ймовірний Роман Труба на декількох аудіозаписах підкреслює, що справа «екса» (Петра Порошенка) — одне з пріоритетних завдань, поставлених перед ним Офісом президента. В одному з телефонних розмов (нібито з Богданом) він також розповідає про механізм викликів на допит Порошенка і додає: «Андрію Йосиповичу, я тобі обіцяю, що я все зроблю. Це справа для нас пріоритетна».
Справа Уляни Супрун
У кількох розмовах ймовірний «Труба» звітує про те, як готується підозра на адресу екс-очільниці Міністерства охорони здоров’я Уляни Супрун. У розмові від 19 червня він також згадує, що йде звітувати по даній справі «до Олександровича» (ймовірно — до президента Володимира Зеленського).
Справа Жеваго
Один з епізодів стосується розслідування навколо підприємств Костянтина Жеваго, якого 9 жовтня ДБР оголосило в розшук.
На оприлюднених аудіозаписах, дізнавшись від слідчого про заплановані та вже розпочаті обшуки на підприємствах бізнесмена, «Труба» дає команду їх зупинити. Незабаром після цього він у телефонному режимі намагається узгодити з невідомим співрозмовником проведення цих обшуків. «Там ми ще раніше запланували кілька незначних обшуків. Там просто задіяні і міліція, і інші, може я б їх тихенько провів? Просто щоб вони не піднімали кіпіш потім. Ставлю тебе просто до відома, — каже голос, який приписують Романові Трубі. — Все, ми тоді робимо», — завершує він розмову.
Справа Дніпропетровської міськради
В одній із розмов «Труба» згадує, що якийсь «Руслан» (автори каналу стверджують, що мова йде про Руслана Рябошапку) нібито передав йому інформацію про необхідність зупинити обшуки в Дніпропетровській міськраді. Після цього його співрозмовник, імовірно керівник патронатної служби Олександр Удовиченко, уточнює факт проведення таких обшуків.
Реакція офіційних осіб
Ще один епізод стосується розслідування закупівель спальних мішків для Мінборони. Власник компанії-виробника Михайло Немировський нібито обговорював з директором ДБР можливість «залагодити» справу зі сприятливим для його компанії результатом.
Роман Труба назвав аудіозаписи «фейком» та заявив, що не планує подавати через них у відставку.
«Я розумію, що щодо мене і щодо новоствореного правоохоронного органу можуть бути провокації і можуть бути фейки», — підкреслив очільник ДБР.
«Вони мене не зламали. Я знав, що вони можливі. Я не буду коментувати жодних фейків і провокацій», — додав він.
У свою чергу, очільник ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що ДБР відкрило кримінальне провадження за фактом законності проведення аудіозаписів, оприлюднених в різних Telegram-каналах.
«Давайте проаналізуємо, наскільки ці записи є автентичними. Є кримінальне провадження, яке пов’язане з дослідженням законності проведення таких записів», — заявив Рябошапка на спільному брифінгу з Трубою 20 листопада.
Читайте також:
Голова ДБР Труба знайшов у себе в кабінеті “прослушку”. ФОТО
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!