Рада прийняла закон про імпічмент президента

доповнено

Верховна Рада України прийняла в цілому президентський законопроєкт “Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)“.

Як повідомляє “Новинарня“, за його прийняття на засіданні парламенту у вівторок, 10 вересня, проголосували 245 народних депутатів. Із них лише один – позафракційний (голова ВР Дмитро Разумков), решта – фракція “Слуга народу”.

Проти законопроєкту проголосували 73 депутати, утрималось 55, а 31 депутат не голосував.

Прийнятий закон передбачає, що Верховна Рада може усунути президента України з поста в порядку імпічменту виключно в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.

“Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради, підписи яких не відкликаються. … Верховна Рада більшістю голосів народних депутатів України від її конституційного складу приймає рішення щодо ініціювання імпічменту та включення його до порядку денного сесії Верховної Ради як невідкладного”, – йдеться в документі.

У разі включення до порядку денного питання про ініціювання імпічменту, Верховна Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування факту та обставин вчинення президентом державної зради або іншого злочину. До комісії також входять спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Президент, своєю чергою, може користуватися в процедурі імпічменту послугами захисників.

Пленарне засідання парламенту, на якому розглядаються висновки і пропозиції комісії, має бути відкритим, за винятком випадків, коли озвучується інформація, яка становить державну таємницю.

Після того, як комісія оприлюднить свої висновки, у Верховній Раді мають зареєструвати проєкт постанови про звинувачення президента. Голосування за цей документ відбувається таємно за допомогою бюлетенів, у яких вказані усі пункти звинувачень на адресу президента.

“Таємне голосування щодо проєкту постанови Верховної Ради України про звинувачення Президента України, включеного до бюлетеня для таємного голосування, проводиться окремо щодо кожного пункту звинувачення. Постанова Верховної Ради України про звинувачення Президента України вважається прийнятою в цілому з тими пунктами звинувачення, за які […] проголосувало не менш як дві третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради”, – сказано в законопроєкті.

Далі постанову скеровують до Верховного і Конституційного судів, які мають надати свої висновки. І лише після того, як ці суди встановлять, що усіх процедур було дотримано, реєструється проєкт постанови про усунення президента з посади. Голосування за цей проєкт також є таємним, а постанова вважається прийнятою, якщо за неї проголосувало мінімум три чверті депутатів від конституційного складу парламенту (за чинною Конституцією – мінімум 338 депутатів).

У разі неприйняття Верховною Радою постанови про імпічмент головуючий від імені парламенту приносить голові держави вибачення.

Відставка президента за власним бажанням є підставою для припинення процедури імпічменту на будь-якій стадії, а також для закриття відповідних проваджень у Конституційному і Верховному судах.

Прикметно, Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков запропонував парламенту одразу ж після першого читання проголосувати за цей законопроєкт в цілому як закон, якщо нема заперечень в залі.

Низка народних депутатів заявила, що в них є заперечення.

Однак після цього голова профільного комітету Руслан Клочко сказав, що ці пропозиції були враховані на комітеті, тому необхідно голосувати в цілому.

Народний депутат України Іван Крулько наголосив, що, відповідно до Регламенту ВР, в разі якщо є хоч одне заперечення залу, то законопроект не ухвалюється в цілому.

Також Крулько зауважив, що ухвалений закон лише повторює норми Регламенту ВР, не додає нічого до існуючого законодавства і ніколи не буде реалізований.

Депутат зі “Слуги народу” Святослав Юраш у коментарі журналістам визнав, що закон прийняли з порушенням закону про Регламент, однак “минулі 28 років” усю бездіяльність Ради виправдовували “дотриманням цього Регламенту”.

Нагадаємо, вперше законопроєкт про імпічмент Зеленський подав до Верховної Ради VIII скликання, однак депутати його не розглянули.

Тому президент вніс документ вже на розгляд Верховної Ради IX скликання.

Читайте також:
Суд вирішив не штрафувати пікетників за імпічмент Зеленському

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна