В Україні вперше розслідують екоцид: в СБУ кажуть про радіаційну загрозу

 

Працівники Служби безпеки під час слідчих дій на території підприємства «АрселорМіттал Кривий Ріг» виявили перевищення норм радіоактивного випромінювання. Слідчі дії відбувалися у рамках кримінального провадження, зареєстрованого за ознаками екоциду – “рідкісної” 441-ї статті Кримінального кодексу України.

Як інформує “Новинарня“, про це повідомив начальник слідчого відділу Управління СБУ у Дніпропетровській області Ігор Єна на брифінгу в понеділок, 22 липня.

“Під час здійснення відповідних замірів, ми виявили радіацію, що перевищує санітарні межі для вказаного підприємства”, – сказав він.

За його інформацією, заміри показали рівень радіації 4,4 мікрозіверта, що в десятки разів перевищує норму.

“Правоохоронці виявили на підприємстві прилад, який випромінював у п’ять разів більшу дозу радіації ніж передбачено нормативними документами. Проведеним слідчим експериментом використання подібного обладнання на іншому промислову підприємстві зафіксовано штатний рівень радіаційного випромінювання для виробництва”, – інформує пресцентр СБУ.

Єна розповів, що працівники СБУ отримали інформацію, що під час налагодження машини безперервного лиття сталі були допущені істотні порушення вимог радіаційної безпеки.

За його словами, на підставі отриманої інформації було отримано ухвалу суду і о 9 годині 20 липня слідчий підрозділ прибув до підприємства. О 9 год 20 хв. співробітники СБУ зайшли на територію заводу, чекали прибуття адвокатів. Після їх прибуття о 10 годині 30 хвилин відбувся інструктаж працівників СБУ з техніки безпеки. Потім представники СБУ назвали перелік документів, який їм потрібен. О 12 год 30 хвилин співробітники СБУ приступили разом з фахівцями до здійснення огляду машини.

“За інформацією, наданою під час обшуку, машина перебуває у неробочому стані, однак у відкритих інтернет-джерелах саме підприємство повідомляє про запуск цієї машини і є відповідний відеозапис. Крім того, на самій машині було виявлено сліди її експлуатації”, – зауважив начальник слідчого відділу УСБУ у Дніпропетровській області.

Він додав, що під час обшуків співробітники підприємства перешкоджали повноцінному огляду та не давали можливості оглянути технічну складову іонізатора.

“Співробітники виявили внесені не передбачені конструкцією зміни. Звичайним металом було покрите джерело випромінювання, щоб фон став до норми“, – говорить Єна.

За його словами, до 15 години 20 липня слідчим надали лише окремі фрагменти документації, а видача всієї необхідної документації тривала до 1 години ночі.

Разом з тим на комбінаті заявляють, що усі його виробничі потужності працюють «відповідно до затверджених екологічних нормативів, без перевищення обсягу викидів забруднюючих речовин». Там також зауважують, що «екоцид» – досить рідкісна стаття Кримінального кодексу України.

«Наскільки нам відомо, до теперішнього часу жодне гірничо-металургійне підприємство в Україні ще не звинувачували за статтею 441, у «масовому знищенні рослинного або тваринного світу, отруєнні атмосфери або водних ресурсів, а також здійсненні інших дій, здатних викликати екологічну катастрофу». Хоча наше підприємство принципово не відрізняється від інших у галузі за технологіями виробництва залізорудного концентрату, чавуну та сталі, а також за ступенем впливу на навколишнє середовище», – йдеться в коментарі.

Згідно з повідомленням на сайті компанії, «АрселорМіттал» є світовим лідером з виробництва сталі.

Раніше Президент Володимир Зеленський, перебуваючи з робочою поїздкою на Дніпропетровщині, провів у Кривому Розі нараду, присвячену проблемам природоохоронної діяльності та екологічної ситуації в місті. Під час цієї наради він, зокрема, запропонував «АрселорМіттал» «фінансово вибачитися» перед хворими людьми.

Т.в.о. голови СБУ Іван Баканов додав, що ніякого тиску з боку його відомства на підприємство «АрселорМіттал Кривий Ріг» не здійснюється.

«Це точно не тиск на підприємство, ми просто перевіряємо ті факти, про які нам повідомили», – сказав Баканов.

Баканов уточнив, що в Кривому Розі був не один заявник стосовно порушень на підприємстві, це була група людей, які повідомили про завищений фон радіації на підприємстві. Він зауважив, що спершу ці особи повідомляли керівництву підприємства про це, але отримали у відповідь: «мовчіть, чи будете звільнені».

Читайте також:
Обвинуваченого в держзраді Єфремова суд випустив із СІЗО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна