“Мовчання вбиває”. У Києві й регіонах вийшли на протест проти “полювання на активістів”

 

У четвер, 27 вересня, в Києві та деяких інших українських містах відбуваються акції проти насильства щодо громадських активістів.

Акції “Мовчання вбиває”, “Припиніть полювання наиактивістів” проходять, зокрема, у Львові, Тернополі, Харкові, Сєверодонецьку, Кропивницькому, Запоріжжі.

У Києві зібрання “Ніч на Банковій” призначене на 18-ту годині під адміністрацією президента (з боку вулиці Інститутської), організатори анонсували тривалість пікету до третьої години ночі.

Про ідею виступу розповіла в ефірі “Громадського радіо” співорганізаторка Ольга Решетилова, яка представляє “Медійну ініціативу за права людини”.

“Чому під адміністрацією? Ми вже були під Міністерством внутрішніх справ минулого разу, після серії насильства проти активістів. Це було два місяці тому, коли Катю Гандзюк облили кислотою, вбили «Сармата» і ще кілька нападів відбулися… Після того президент та міністр внутрішніх справ так і не висловили своєї позиції. Їхнє мовчання ми зараз сприймаємо як згоду з тим, що відбувається з насиллям проти людей, які мають активну громадянську позицію”, — заявила Решетилова.

Напередодні акції була оприлюднена відкрита заява аюпредставників громадянського суспільства з приводу нападів на громадських активістів і політичних діячів. Її підписали десятки ГО, партій, рухів, окремих осіб.

“Ми, представники громадянського суспільства України, вимушені констатувати, що стан свободи слова, забезпечення свободи мирних зібрань, безпеки громадських активістів та політичних діячів невпинно погіршуються. Україна знову поринає у часи переслідування громадських активістів і бездіяльності держави, що було візитною карткою режимів Кучми та Януковича.
Останні місяці країну захлиснула хвиля спланованих нападів на активістів, і ми спостерігаємо їх тотальне ігнорування з боку органів правопорядку, що починають діяти тільки під тиском громадськості.

Щонайменше 55 нападів на представників третього сектору було скоєно від початку 2017 року та понад 40 нападів за останні 12 місяців, ось лише кілька з них:

– 5 березня у Знам’янці було побито депутата “Сили людей” у Знам’янській міській раді Олега Рубана. Замовника та виконавців нападу не знайдено;

– 16 березня у Кривому Розі було жорстоко побито Сергія Мокрякова, заступника голови ЦКРК ПП “Сила людей” та активного громадського діяча. Замовника та виконавців нападу не знайдено;

– 24 травня в Одесі двоє невідомих здійснили замах на громадського активіста Сергія Стерненка. Раніше, 7 лютого та 1 травня на нього також було скоєно напади. Замовника нападів не знайдено;

– 5 червня в Одесі невідомі напали на місцевого лідера руху “Автомайдан” Віталія Устименка і завдали йому ножові поранення. Замовника та виконавців нападу не знайдено;

– 5 червня в селищі Есхар Харківської області в лісовій смузі було знайдено повішеним місцевого активіста Миколу Бичка. Замовника і виконавця вбивства не знайдено;

– 18 червня у Херсоні двоє невідомих напали на журналіста та активіста Сергія Нікітенка. Замовника та виконавців нападу не знайдено;

– 31 липня в Херсоні невідомий облив кислотою радника міського голови та громадську діячку Катерину Гандзюк. Постраждалу з серйозними опіками доставили в реанімацію. Підозрюваних у нападі затримано не з першої спроби, в якості підозрюваного спочатку затримали людину з алібі, але згодом, під тиском громадськості, підозрюваного звільнили і знайшли справжніх виконавців. Проте замовника досі не знайдено;

– 31 липня в Бердянську вбили громадського активіста і ветерана антитерористичної операції Віталія Олешка, відомого під позивним “Сармат”. Під варту взяли чотирьох підозрюваних у причетності до вбивства. Замовника не встановлено;

– 2 серпня в Одесі невідомий на вантажівці протаранив автомобіль, в якому знаходилися активіст Григорій Козьма і голова Одеської міської організації Народного руху України Михайло Кузаконь. Замовника не знайдено;

– 2 серпня в Кам’янському стався вибух мікроавтобуса, внаслідок чого постраждав місцевий депутат Віталій Чернявський, відомий своєю волонтерською діяльністю у зоні ООС. Його госпіталізували у важкому стані. Замовника та виконавців замаху не знайдено;

– 22 вересня стався напад на Олега Михайлика, голови одеського осередку партії “Сила людей” у результаті якого він отримав вогнепальне поранення. Його госпіталізували у важкому стані;

– 22 вересня у Кушугумі під Запоріжжям після низки погроз стався напад на голову Запорізької організації “ДемАльянсу” Сергія Лукіна.

Громадяни не отримують всебічної інформації про результати розслідувань та не мають гарантій щодо власної безпеки. Доки військовослужбовці на Сході продовжують захищати територіальну цілісність і тримати фронт, війна триває і глибоко в тилу країни. З кожним днем стає небезпечно жити тим, хто через власні принципи та переконання має мужність називати речі своїми іменами, захищає інтереси місцевих громад, бореться з корупційними схемами, заважає політичним договорнякам.

Держава в особі органів правопорядку маючи достатньо ресурсів і можливостей, щоб оперативно, всебічно та об’єктивно розслідувати злочини та інформувати громадян про результати – лише імітує бурхливу діяльність, яка допомагає уникнути покарання злочинцям і збільшує насилля з кожним днем.

Більш того, гарант дотримання прав та свобод людини і громадянина – Президент України – й досі ніяк не відреагував на ці випадки суттєвої загрози безпеці громадян.
Так далі не може тривати в країні, яка пережила Революцію Гідності.
Тому ми, друзі та адвокати активістів, численні напади на яких досі не розкриті, а винні – не покарані, 27 вересня о 18.00 починаємо “Ніч на Банковій” – мирну акцію солідарності.

Ми вимагаємо:

1. Чіткої публічної позиції вищого керівництва держави, проведення позачергового засідання Ради національної безпеки і оборони України у зв’язку зі зростанням інтенсивності нападів всередині країни.

2. Оперативного та ефективного розслідування кримінальних проваджень стосовно нападів на активістів зі звітуванням на кожному етапі перед громадськістю.

3. Зустрічі Генерального прокурора, голови СБУ, міністра МВС, Президента України з регіональними представниками громадського сектору і налагодження комунікації, оприлюднення позицій і проблем в зв’язку з загостренням ситуації і впливу на неї президентських виборів.

4. Створення у Верховній Раді України тимчасової слідчої комісії щодо нападів на громадських активістів у 2017-2018 роках із обов’язковим представництвом паритетної участі в її роботі представників громадянського суспільства.

5. Невідкладного і публічного звіту щодо стану розслідування цих справ з трибуни Верховної Ради України міністра МВС України і внесення цього пункту до порядку денного на найближчому пленарному засіданні.

В разі ігнорування наших вимог, залишаємо за собою право на захист власної безпеки всіма доступними нам засобами. Українці довго терплять, але рішуче роблять висновки за умови бездіяльності влади.

Громадські організації:
Bihus.Info:
– ГО «ТОМ 14»
– ГО «Канцелярська Сотня»
БФ «Восток-SOS»
ГО «Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан»
БФ “Всеукраїнський центр волонтерів People’s Project”
ГО “Центр інформації про права людини”
ГО “Центр розвитку і демократії”
ГО «StateWatch»
ГО «Transparency International Україна»
ГО «Антикорупційний штаб»
ГО «ВГО «ОПІР.ОРГ»
ГО «Ветеранське Братерство»
ГО «Ветеранський Рух України»
ГО «Зірка»
ГО «Криворізький Центр Розслідувань»
ГО «КримSOS»
ГО «Кримська правозахисна група»
ГО «Лабораторія законодавчих ініціатив»
ГО «Медійна ініціатива за права людини»
ГО «Молодіжний націоналістичний конгрес» (МНК)
ГО «Народний Тил»
ГО «Національний центр правозахисту»
ГО «Небайдужі»
ГО «Ред Хаб»
ГО «РУХ ВИЗВОЛЕННЯ»
ГО «С14»
ГО «Слідство.Інфо»
ГО «Спілка ветеранів війни з Росією»
ГО «Спілка військових добровольців»
ГО «Традиція і порядок»
ГО «Український мілітарний центр»
ГО «Фундація Регіональних Ініціатив» (ФРІ)
ГО «Харківський антикорупційний центр»
ГО «Центр громадянських свобод»
ГО «Центр Протидії Корупції»
ГО «Центр ЮЕЙ»
ГО «Чорноморська правозахисна група»
ГР «Хвиля»
Громадський рух «Сильні громади»
Громадський рух ЧЕСНО
ГО «Національні Дружини»
Ініціатива #ДеклараціяНебайдужих
Ініціатива «Громадський Сектор Євромайдану»
Коаліція громадських організацій «Ні – поліцейській державі!»:
– ГО «Молодіжна правозахисна група – Харків» (МПГ-Харків)
– ГО «Правозахисна ініціатива» (ПІ)
– ГО «Тернопільська правозахисна група» (ТПГ)
– ХОФ «Громадська альтернатива»
– ГО «Агенція розвитку громадянського суспільства» (АРГС)
Мистецьке об’єднання «Остання Барикада»
Невидимий Батальйон / Invisible Battalion
Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ)
Українська школа політичних студій
Фундація DEJURE
Центр підтримки Аеророзвідки
ГО «Школа Медіа-Патріотів»
Індивідуальні підписанти:
Андрій Вишневський, правник, екс-заступник Міністра юстиції України
Денис Казанський, громадський активіст
Дмитро Гнап, громадський активіст
Зоя Казанжи, громадська активістка
Кицюк Максим, громадський активіст
Марина Хромих, громадська активістка
Марія Берлінська, військова та громадська діячка
Масі Найєм, партнер юридичної компанії
Олесь Доній, громадський активіст, народний депутат 6 та 7 скликань
Ольга Айвазовська, громадська діячка
Роман Бурко, засновник міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm
Соломія Бобровська, громадська активістка, екс в.о. Голови Одеської ОДА
Політичні партії:
ПП «Альтернатива»
ПП «Батьківщина»
ПП «Громадянська позиція»
ПП «Народний Рух України»
ПП «Національний Корпус»
ПП «Сила Людей»
ПП “ДемАльянс” (Демократичний альянс)
Фракція ПП «Самопоміч» у Верховній Раді
Міжфракційні об’єднання
МФО «Єврооптимісти»
МФО «Правозахисна коаліція»

Читайте також:
“Не матимемо страху”. Гандзюк записала відеозвернення напередодні протесту

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна