Рада не скасувала “правки Лозового”

 

Верховна рада відхила законопроект зі змінами до кримінального судочинства, що скасовують дію “правок Лозового”.

Як передає “Новинарня“, відповідний законопроект №7547 не набрав необхідних 226 голосів.

Законопроект набрав 214 голосів. При цьому 15 нардепів з фракції “Радикальної партії” проголосували проти. Двічі нардепи намагалися повернутися до голосування, але необхідних 226 голосів не було.

Представляючи законопроект, нардеп Тетяна Острікова заявила: “Закон 7547 виправляє недоліки ухвалених змін до КПК. Ці зміни були ухвалені фракціями коаліції. Вони вже сьогодні можуть вступити в силу і призвести до колапсу судової і правоохоронної системи“, – сказала вона.

За її словами, якщо не прийняти ці зміни, то відбудеться “затягування розумних строків досудового розслідування і надмірного перевантаження слідчих і судів“.

“Цей законопроект (7547 – ред.) виправляє недоліки щодо трьох основних позицій. А саме: як ви знаєте, відсьогодні слідчі повинні звертатися з клопотаннями про надання дозволу на обшук, арешт майна і про призначення експертизи до суду не за місцем знаходження свого органу досудового розслідування, а до суду в обласний центр”, – сказала вона.

“Так само відсьогодні всі експертизи в усіх кримінальних провадженнях будуть призначатися не постановою слідчого, не за зверненням захисника, а слідчий повинен буде звертатися до слідчого суді“, – додала Острікова.

“Наступною зміною, яку ми пропонуємо, вилучити з тексту КПК положення, які роблять можливим оскарження повідомлення про підозру. Адже, перенесення цієї стадії на таку ранню стадію фактично означає розгляд справи по суті і суперечить засадам кримінального судочинства”, – розповіла нардеп.

Як відомо, виправлений Кримінально-процесуальний кодекс (так звані “правки Лозового”) набирають чинності 15 березня.

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що поправки до КПК створюють три істотні проблеми для правоохоронних органів:

– вводять можливість оскарження підозри;

– роблять необхідним отримувати судові дозволи на проведення всіх експертиз;

– різко обмежують терміни проваджень.

Поправки Лозового зменшують строки слідства з років до місяців, що, на думку їх противників, дозволить уникнути покарання корупціонерам і колишнім членам Партії регіонів. Адже значно збільшиться кількість відмов у початку розслідування, оскільки правоохоронці не братимуть на себе відповідальність розслідувати злочини так швидко.

Крім того, в новому КПК є інші зміни, які по всій країні завалять суди клопотаннями з боку слідчих органів, змушених звертатися за додатковими дозволами для проведення експертиз. А це в свою чергу значно ускладнить роботу слідчих, принесе колосальний матеріальний збиток і позбавить маневреності оперативників і слідчих.

Також правоохоронці стверджують, що хоронити людину можна буде після дозволу суду. Суд має давати  дозволи на проведення експертизи, які раніше міг видавати слідчий за власним рішенням.

Коли людина помирає, на виклик виїжджає швидка медична допомога й слідчо-оперативна група. Після цього лікар констатує смерть, а слідчий відкриває провадження і направляє тіло до моргу з постановою на проведення судово-медичної експертизи. З 15 березня за постановою на проведення експертизи слідчого зобов’яжуть звертатися до суду і чекати рішення не менше 72 годин, пояснює речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко.

«За минулий рік зареєстровано понад 90 тисяч природних смертей. Візуально, якщо на тілі померлого немає очевидних ознак насильницької смерті: кульових, ножових поранень – слідчий не може встановити, чи сталася смерть з природних причин чи ні. Це може встановити тільки судово-медичний експерт, провівши необхідні маніпуляції й дослідження», – наголошує Артем Шевченко.

Саме цей момент може впливати і на поховання людей, адже для цього необхідно мати висновок про причини смерті, пояснює він.

Досвідчені працівники в правоохоронних структурах пояснюють, що якщо людина хворіла, або старша 65 років і якщо немає підстав вважати, що мала місце насильницька смерть, то направлення на судмедекспертизу не потрібне, вистачить лише медичного свідоцтва про смерть (видається лікарем). Якщо людина помирає в громадському місці, то судмедекспертиза має бути проведена.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна