Громадські активісти в Дніпрі вимагають перейменувати область на Січеславську

 

У Дніпрі відбулося громадське обговорення ініціативи перейменування Дніпропетровської області на Січеславську.

Захід у суботу, 10 лютого, організував обласний осередок Всеукраїнського товариства “Просвіта”, передає “Радіо Свобода”.

За словами організаторів події, нинішня назва області – Дніпропетровська – підпадає під закон про декомунізацію і має бути змінена.

Презентуючи обґрунтування щодо назва області “Січеславська”, доповідачі зазначали, що саме ця назва апелює до козацького минулого: на території області існували п’ять із восьми січей (усі головні козацькі січі – Томаківська, Микитинська, Базавлуцька, Чортомлицька, Підпільненська). Також Дніпропетровська область є єдиною, територія якої повністю була територією запорозьких вольностей.
За часів УНР край мав назву земля Січ з центром у Катеринославі, а у 1918-1919 роках місто носило неофіційну назву Січеслав (Січослав).

Адміністративний поділ УНР

Історик і краєзнавець Микола Чабан презентував раритетні видання сторічної давнини, де місцем друку зазначений Січеслав, серед яких і рідкісний “Кобзар” Тараса Шевченка.

Як зауважували учасники, публічне відродження назви “Січеслав” розпочалося незадовго до розпаду СРСР: національно-демократичні організації області стали використовувати в своїх назвах це слово. Проте 2016 року, в ході декомунізації, прихильникам назви “забракло підтримки”, аби домогтись саме такого перейменування обласного центру.

“Битву за Січеслав ми програли, битву за Січеславську область ми не маємо програти”, – зауважували учасники зібрання.

У громадському обговоренні взяли участь як прихильники впровадження назви Січеславська область, так і опоненти цієї ініціативи. Останні, зокрема, зауважували, що запорозькі козаки “ніколи не називали себе січеславцями”.

Учасники обговорення визнали, що попри те, що назва Січеслав використовується деякими мешканцями, для багатьох ставлення до цього топоніму залишається неоднозначним.

Також, за їхніми словами, може бути проблематичним затвердження назви “Січеславська область” у парламенті, адже за неї мають проголосувати не менш як 300 депутатів.

24 січня активіст та правозахисник з Дніпра Дмитро Рева зареєстрував електрону петицію до президента України щодо перейменування Дніпропетровської області на Січеславську.
Він просить президента ініціювати розгляду Верховною Радою України питання внесення змін в Конституцію про перейменування області.
Для розгляду петиції президентом вона має набрати 25 тисяч голосів. Ініціативу підтримала низка громадських організацій.
Станом на 11 лютого петиція набрала 1992 голоси.

Як повідомляла “Новинарня“, 19 травня 2016 року Верховна Рада відповідоно до вимог закону про декомунізацію перейменувала місто Дніпропетровськ на Дніпро (“за” – 247 депутатів). Було перейменовано також Дніпропетровський район на Дніпровський.
Однак Дніпропетровська область залишилася як така, що внесене до Конституції України. Для її зміни потрібна окрема процедура та конституційна більшість у ВР.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".