УІНП призупиняє легалізацію польських меморіальних об’єктів в Україні

 

Український інститут національної пам’яті призупиняє процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України.
Таке рішення було ухвалено через відсутність реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі, йдеться в заяві УІНП, яку отримала “Новинарня“.

В Інституті нагадують, що 26 квітня на кладовищі села Грушовичі Перемишльського повіту Підкарпатського воєводства Польщі було знищено братську могилу вояків УПА і вчинено наругу над Державним Гербом України – тризубом.

“Свої злочинні дії організатори назвали «публічною акцією» і «першим легальним демонтажем нелегального пам’ятника». Ліквідація могили була анонсована у польських ЗМІ, а сам «демонтаж» польські журналісти висвітлювали безпосередньо на цвинтарі. Варварському нищенню могили не перешкоджала поліція, а війт села навіть схвально відгукнувся про вчинений злочин”, – зазначається в заяві.

За даними УІНП, руйнування братської могили вояків УПА в Грушовичах є вже 15-м  актом наруги над місцями пам’яті українського народу в Польщі, починаючи з 2014 року.

“Ці випадки залишаються без розгляду польськими правоохоронними органами. Польська влада не відновлює знищених пам’ятників.
Водночас за той самий період в Україні було вчинено 4 акти наруги над польськими місцями пам’яті, і кожного разу українська влада у найкоротші терміни відновлювала меморіальні об’єкти у їх первинному вигляді, а за фактами вандалізму порушувались кримінальні справи”, – наголошують в УІНП.

У відомстві визнають, що в 1990-х роках норми національного законодавства щодо місць пам’яті як в Польщі, так і в Україні лише формувалися, тому чимало споруджених у той час пам’ятників і пам’ятних знаків опинились поза правовим полем.

“Протягом останніх двох років Інститут працював над створенням механізмів узаконення польських пам’ятників і пам’ятних знаків, встановлених в Україні без будь-яких погоджень із центральними чи місцевими органами влади в період з 1991-го по 2017 рік.
Ми прагнули досягти порозуміння з польською стороною в питанні збереження місць пам’яті обох народів: Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій разом з Радою охорони пам’яті боротьби і мучеництва обговорювалися конкретні кроки щодо вирішення проблеми”, – зазначають в УІНП.

В Інституті наголошують: “Натомість відсутність належної реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі змушує нас призупинити процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України.

Відтак щонайменше 105 польських пам’ятників і пам’ятних знаків, збудованих на території України в період з 1991 по 2017 рік, залишаються нелегальними.

Інститут також ініціює перед Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам’яті зупинення надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

І звертається до представників органів місцевого самоврядування з проханням припинити розгляд будь-яких звернень польських державних інституцій, окремих осіб чи громадських організацій щодо надання дозволів на встановлення нових польських пам’ятників та пам’ятних знаків чи реставрацію вже наявних.

Інститут національної пам’яті закликає польську сторону роз’яснити позицію офіційної Варшави з таких питань:

“1. Оскільки знищення українського військового поховання в Грушовичах анонсувалось у польських ЗМІ, а злочинні дії не були попереджені, чи слід вважати відсутність реакції органів державної влади та правоохоронних органів Республіки Польща офіційною позицією Польської держави?

2. Чи означає позиція, озвучена війтом гміни Стубно, що решта українських пам’ятників, які польська сторона вважає за нелегальні, також будуть знищені? Чи вірно ми розуміємо позицію польської сторони, що й Україна, вслід за Польщею, може не зважати на нищення польських пам’ятників на своїй території?”

УІНП “готовий до поновлення співпраці з польськими партнерами відразу після відкритого та прозорого розслідування всіх фактів нищення українських місць пам’яті, що мали місце протягом 2014-2017 рр., притягнення до відповідальності винуватих осіб та відновлення і легалізації знищених українських пам’ятників коштом польської сторони”, – наголошується в заяві.

“70 років тому польський комуністичний режим вдався до жахливого злочину, який увійшов в історію як акція «Вісла». З власних домівок виселені близько 150 тисяч українців, яких розселили далеко від дому, щоб вони асимілювались і зникли як національна спільнота.
На жаль, 70-ті роковини трагедії минають не під знаком примирення та історичного діалогу, а стають черговим приводом для нищення слідів проживання нашого народу на теренах південно-східної Польщі”, – констатують в УІНП.

Як повідомляла “Новинарня“, у жовтні УІНП видав різку заяву до польської влади з приводу системного нищення могил вояків УПА.
Було встановлено, що руйнування деяких українських пам’ятників у Польщі оплачував православний олігарх Малофєєв.

Читайте також:
Провокатори знову сплюндрували польський меморіал у Гуті Пеняцькій. ФОТО

Після того масовим явищем стали акти вандалізму щодо польських меморіалів в Україні. Зокрема, в січні вандали сплюндрували польський меморіал у Биківні під Києвом, а 11-12 березня невідомі оксвернили польські могили в селі Підкамінь у Бродівському районі та пам’ятник розстріляним у 1941 році польським професорам на Вулецьких пагорбах у Львові.
Двічі зазнавав руйнувань та осквернення меморіал у Гуті Пеняцькій, який затим відновлювала львівська обласна влада.

Радник міністра внутрішніх справ, депутат від “Народного фронту” Антон Геращенко переконаний, що російські структури наймають громадян України, аби ті коїли вандалізм щодо пам’ятників полякам.
Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна