У школах Луганщини розширюється викладання української мови

 

Переселенці потроху повертаються до своїх домівок у Луганській області. Такий висновок зробила Ольга Лішик, заступник голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації з питань соціальної та гуманітарної сфери, під час скайп-включення на брифінгу УКМЦ.

За словами Ольги Лішик, 1 вересня навчальний рік розпочався у всіх школах Луганської області. На сьогодні на Луганщині (підконтрольна територія) налічується 299 загальноосвітніх шкіл, у них навчаються 52 373 учні.
30 шкіл розташовані в районах поблизу лінії зіткнення – Попаснянському, Станично-Луганському та Новоайдарському, там навчається 5737 дітей.

“Всі ці діти пішли до школи. Можу сказати, що люди повертаються до своїх домівок – у цих районах дітей стало більше”, – розповіла пані Лішик.

Вона зазначила, що в Луганській області зараз близько 7 тисяч дітей-переселенців. Усі вони влаштовані у дитсадочки та школи.

Заступник голови ВЦА розповіла, що перед початком навчального року освітяни області були серйозно стурбовані активізацією бойових дій, особливо обстрілами Щастя, керівництво області закликало забезпечити дотримання режиму тиші на початку навчального року.

“Для нас була дуже важлива безпека – ми розуміли, що діти йдуть у школу в надзвичайних умовах, – наголосила Ольга Лішик. – 1 вересня режим тиші справді дотримували, тому усі школи розпочали роботу”.

За її словами, освітяни врахували специфіку ситуації в області: влітку за підтримки міжнародних організацій провели тренінги з мінної безпеки для вчителів, надалі вони розповідатимуть ці правила учням. До кожної школи прикріплений поліцейський, є контактні номери дільничних поліцейських, які опікуються цими школами». Також продумали план дій на випадок надзвичайних ситуацій.

Ольга Лішик розповіла, що на сьогодні фактично у всій Луганській області є можливість навчатися українською мовою.

“Викладання російською і українською мовою 50/50 зберігається у трьох містах – Лисичанську, Сєвєродонецьку і Рубіжному, хоча вже багато батьків звертаються, щоб діти навчалися в українських класах”, – зазначила заступник голови області.

У Новоайдарському районі громадські ради, влада і викладачі вирішили розширити кількість українських класів – школи із 50/50 російською та українською мовою викладання зробили україномовними, російськомовні перевели на викладання російською та українською 50/50.

У цих районах зіткнулися із проблемою нестачі підручників, але у Міносвіти оперативно відреагували на запит. “Міністерством вже на 80% сформовано перелік підручників, яких не вистачає. Коли доберуть решту 20%, їх відправлять на місця”, – сказала Лішик.

Заступник голови Луганської ВЦА розповіла також, що в області створили перші шість опорних шкіл (посилених шкіл для кількох населених пунктів). На сьогодні вже закінчилися тендери на закупівлю 14 автобусів, у вересні їх передадуть школам. Закупили також обладнання для класів природничих наук, готують проектно-кошторисну документацію для впровадження у цих школах енергоефективних технологій. Вони пристосовані і для інклюзивного навчання.

Розпочали роботу і 24 заклади професійно-технічної освіти, а також два вищі навчальні заклади – Національний аграрний університет і Луганський інститут МВС. Останні, щоправда, зараз розташовані за межами області, наразі розпочали перемовини із Міністерством освіти і ректорами про їх повернення.

“Для нас це дуже важливо, тому що наявність молоді і кваліфікованих кадрів – це гарантія стабільного розвитку регіону”, – зазначила Ольга Лішик.

Вона додала, що цього року на навчання до переміщених вузів вступили 5839 студентів – набагато більше, ніж у минулому році. Водночас, через нову системою розподілу бюджетних місць ці заклади втратили 50% бюджетних місць.

“Ми написали листи до Міністерства освіти і науки, до Комітету Верховної Ради з питань освіти і науки щодо перегляду цього підходу, тому що ця система через декілька років забере з Луганської і Донецької області увесь потенціал – молодь поїде вчитися в інші регіони і там залишиться”, – пояснила Ольга Лішик.

Читайте також:
Бойовики “ЛНР” обстріляли школу в Станиці Луганській

Луганська і Львівська області обміняються вчителями

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна