Путін=Сталін. Через “Деклярацію” ОУН 1945 року Росія закрила доступ до всього онлайн-архіву українського визвольного руху

 

Російська Федеральна служба з нагляду в галузі зв’язку, інформаційних технологій  і масових комунікацій (Роскомнадзор) надіслала попередження Електронному архіву українського визвольного руху з вимогою видалити документ Організації  українських націоналістів з 1945 року.

До того моменту на території Росії залишатиметься заблокованим є весь сайт Електронного архіву УВР із понад 20 тисячами копій документів з архівів КГБ, а також структур визвольного руху – ОУН та УПА, української діаспори та ін.
Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР).

Як відомо, Україна повністю відкрила доступ до архівів радянського періоду, в тому числі і для іноземців. Електронний архів визвольного руху зокрема є сервісом доступу до матеріалів архіву СБУ, який зберігає чекістські документи, зазначають у ЦДВР.

Деклярація проводу ОУН

“Занепокоєння російського органу цензури викликав опублікований скан брошури «Деклярація проводу Організації українських націоналістів після закінчення Другої світової війни в Європі», написаної в травні 1945 року. У ній керівництво ОУН виклало своє бачення підсумків війни, викривало тоталітарний характер Радянського Союзу в порівнянні його з Третім Рейхом, аналізувало перспективи загострення суперечностей між західними союзниками й СРСР та перспективи їхнього воєнного зіткнення, обґрунтовувало ідею спільного антирадянського фронту поневолених народів і представило план дальшої боротьби з більшовицьким режимом”, – ідеться в повідомленні.

На думку генеральної прокуратури Російської Федерації, “Декларація” “містить заклики до масових заворушень, здійснення екстремістської діяльності, участі в масових (публічних) заходах, які проводяться з порушенням установленого порядку”.

Справді, зазначають в ЦДВР, оунівський документ закликав до масової збройної революційної боротьби проти сталінського режиму:
«в) нам треба берегти і розбудувати максимум, революційних сил до часу вирішального чергового моменту; … д) нам треба бути там, де наростають вогнища революційної боротьби, й їх поширювати; …е) нам треба вирощувати нові революційні кадри, нових людей, що дивилися б з вірою в майбутнє; …ж) нам треба вмілої конспірації, прецизности в підпільній роботі, підпільно-революційного мистецтва, бо тоді напевно успішно пройдемо важкий період боротьби…»

“Однак жодних суперечностей із законодавством сучасної Російської Федерації “Декларація” містити не може, оскільки є історичним документом з 1945 року, виданим організацією, яка не діє на території цієї держави в наш час. Більше того, ні сама Російська Федерація, ні її найвище державне керівництво, ні інші державні органи в документі ніяк не згадуються. Націоналісти закликали на боротьбу лише проти комуністичного режиму і пов’язаного з ним російського імперіалізму, трактуючи й сам російський народ як поневолений більшовиками:

«До поневолених народів СССР ми зачисляємо й російський народ. Імперіалістичні елементи російського народу, що пішли на службу Сталіна і його партійної кліки, стали на ділі ворогами свого народу, тому що підтримують режим, що спричинив і спричинюють багато горя самому російському народові, подібно тому, як імперіалістичні гітлерівські елементи німецького народу довели свій народ до трагічного занепаду».

Попри це, Роскомнадзор заблокував відображення вмісту електронного документа на території РФ. Причому посилається відомство на вимогу російської Генпрокуратури № 27-31-2015/Ид831-15 від 12.03.2015 р., тобто річної давнини”, – підкреслюють у Центрі.

Команда Електронного архіву українського визвольного руху вважає таку реакцію російських контролюючих органів “ознакою того, що сучасна російська влада ототожнює себе з комуністичним тоталітарним режимом Йосипа Сталіна і саме тому забороняє поширення історичних документів антирадянського змісту”.

“Виглядає так, що Росія настільки боїться доступу до архівів КГБ що не тільки засекретили свої до 2044 року і прямо підпорядкувала архіви Путіну, але й закриває доступ для своїх громадян до копій документів розміщених в мережі. Але це сизіфова праця – в ХХІ столітті правду яка вже вийшла на поверхню не сховаєш приписами цензури”, – заявила Ярина Ясиневич, керівниця програм Центру досліджень визвольного руху.

Як відомо, Електронний архів визвольного руху є сервісом відкритого онлайн-доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів.
Проект реалізовується спільно Центром досліджень визвольного руху, Львівським національним університетом імені Івана Франка та Національним музеєм “Тюрма на Лонцького” за участі Архіву СБУ, Українського інституту національної пам’яті та Національного університету “Києво-Могилянська академія”.

Наразі в е-архіві доступні копії 23589 документів.

Читайте також:
“Володар історії”. Після розкриття правди про 28 панфіловців
Путін підпорядкував Росархів лише собі

Українські історики виклали онлайн сотні документів
на тему стосунків із поляками в 1942-1947 рр.

Нова програма історії для шкіл: війни УНР з Росією, радянська окупація, незалежність-1941 і УГГ

Якщо ви знайшли помилку чи одрук, будь ласка, виділіть фрагмент тексту й натисніть Ctrl+Enter.

   

〉〉 Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні".

〉〉 Кожен прихильник "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції. Become a Patron!

Ми виправдовуємо довіру!

  ...

...  

〉〉  Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter.

 

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з вартими уваги статтями "Новинарні".

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: