“Вовкулака, хорунжий і хрест Богуна”. Нові однострої і знаки розрізнення ЗСУ – повне портфоліо

 

Став відомий дизайн нових предметів однострою та знаків розрізнення Збройних сил України, що пройшли погодження в Генштабі ЗСУ, Міністерстві оборони та 5 липня були остаточно затверджені на рівні президента України – верховного головнокомандувача ЗСУ.

Як писалаНовинарня, про ухвалення напрацювань повідомив координатор групи розробників Віталій Гайдукевич, учасник Фейсбук-групи “Нове військо”.
Учора інший інший учасник цієї групи Петро Балог виклав у коментарях альбом “Нове обличчя українського війська”, зазначивши, що у такому вигляді він і погоджений керівництвом.
“Там ще є варіанти з деякими відзнаками на формі”, – зазначив він.

ОНОВЛЕНО. Додаткові фото нових одностроїв і відзнак оприлюднив Віталій Гайдукевич.

Згідно зі сміливими припущеннями, нові однострої й знаки розрізнення можна організувати вже до 24 серпня – для учасників військового параду в Києві з нагоди 25-річчя Незалежності.

Читайте також:
Форма до параду 24 серпня – експериментальна;
остаточний варіант затвердять 2017 року, – МОУ

“Як з голлівудських бойовиків”. Міноборони подало фотопрезентацію нової форми ЗСУ

ОНОВЛЕНО 2. Напередодні Дня незалежності Юрій Бірюков оприлюднив у соцмережі фото – міністр оборони Степан Полторак в новій формі:

Степан Полторак у новій формі

Погони

Нові погони ЗСУ виглядають так:

Нові знаки розрізнення для чинної системи звань ЗСУ

Нові знаки розрізнення для чинної системи звань ЗСУ

“Нині знаки розрізнення базуються на радянській символіці (із зірками – “Н”), що також максимально споріднена з символікою армії стратегічного супротивника”, – констатують розробники нових символів, пропонуючи новий дизайн погонів та ін.

Новий дизайн базується на “спадковості з українською військовою традицією”.

А ромбовидну зірку для погонів (замість п’ятикутної) було схвалено Комісією з розробки військової символіки ЗСУ ще в 1992 році, зазначено в анотації.

історична схема нових погонів ЗСУ

Деталізація погонів:
схема нових погонів ЗСУ мм
Знаки для головних уборів

Знаки на кашкети:
знаки на кашкети

Беретні знаки:
Беретні знаки нові ЗСУ

Варто зазначити, що найбільше суперечок викликає беретний знак Сил спецоперацій ЗСУ, на якому зображений вовкулака (перевертень). Коментатори пишуть, що багато воїнів ССО не сприймають таку символіку, дехто називає “хворим собакою в кущах”.

Читайте також:
Новостворені Сили спецоперацій ЗСУ кличуть до своїх лав

Кашкети
кашкети

ОНОВЛЕНО. 2 серпня помічник міністра оборони Юрій Бірюков оприлюднив фото нового кашкета ЗСУ в порівнянні зі старим:

Нова фуражка ЗСУ

Берети

Кольори беретів:
нові берети ЗСУ

Берети – ще одна дискусійна тема. Як зазначають розробники, нині чинні кольори беретів у деяких видів військ “наслідують радянську символіку і йдуть всупереч світовим традиціям”.
Проект реформи беретів викликає спротив з боку деяких родів військ (зокрема аеромобільні війська та морська піхота), що “обумовлене тяжінням до хибних традицій”. Тобто десантники хочуть і надалі бути “голубими беретами”, як в СРСР.

Натомість, наголошують автори нової символіки, проект реформи базується на загальносвітових традиціях.

Maroon – колір берета повітряно-десантних військ у таких країнах:  Бельгія, Канада, Данія, Франція, Норвегія, Велика Британія, США, Німеччина, Польща, Бразилія, Швеція, Туреччина, Італія (всього 59 країн світу).

Чорний – колір берета бронетанкових військ у наступних країнах: Велика Британія, Норвегія, Іспанія, Туреччина, Канада, Німеччина, Франція (всього 52 країни світу).

Синьо-зелений – у більшості країн морська піхота носить загальнофлотський колір берета (темно синій). Але в країнах, де морська піхота має риси елітарних підрозділів (Італія, Велика Британія), вона має індивідуальний колір – зелений або синьо-зелений.

Блакитний – колір беретів сил миротворчих операцій під егідою ООН.

кольори беретів ЗСУ нові

Берет стає головним убором усіх категорій ЗСУ.

однострій ССО

Однострої

Повсякденний та парадний однострій Сухопутних військ:
сухопутні війська - повсякденний однострій 1

нова форма ЗСУ - парад 7

сухопутні війська - повсякденний однострій 2

сухопутні війська - повсякденний однострій 3

сухопутні війська - повсякденний однострій 4

сухопутні війська - повсякденний однострій 5

однострій ЗСУ

нова форма ЗСУ - парад 6

Кітель авіації:
авіація ЗСУ кітель

нова форма ЗСУ - парад 2

Кітель ВМСУ:
флот ВМСУ кітель
Церемоніальний історичний однострій почесної варти:
церемоніальний історичний однострій почесної варти

Ґудзики до одностроїв:
гудзикиЕмблеми на комір (петлиці)
емблеми на комір

Загальний підхід розробників

Коментуючи загальну проблему існуючих одностроїв і знаків розрізнення, розробники зазначають: “Українська армія зразка 2014 року за статутами, озброєнням, тактикою та традиціям була нащадком Радянської армії. Два роки російсько-української війни (АТО) багато змінили в тактиці, забезпеченні та озброєнні і, головне, у ставленні суспільства до власної армії. Але питання традицій, зовнішнього вигляду, символіки і нагород – тобто ідеологічної основи війська, залишалося незмінним”.

Відтак група ентузіастів створила “нове обличчя” ЗСУ, взявши найкраще з історії (від війська Київської Русі та Великого Князівства Литовського, козаччини, УНР, Української Держави, ЗУНР та УПА). “Водночас, українська армія може і має спиратися на загальноєвропейські підходи, що стали світовими стандартами”, – йдеться в поясненні.

До творчого колективу увійшли:
Віталій Гайдукевич – координатор групи, журналіст;
Олексій Руденко – заслужений художник України, України, автор малюнку ордена Богдана Хмельницького, символіки більшості силових структур України;
Олександр Лєжнєв – викладач, художник-графік автор малюнка медалі “До 25-річчя Незалежності України”;
Микола Чмир – кандидат історичних наук, член Українського геральдичного товариства, член Комісії державних нагород та геральдики;
ще близько 20 членів робочої групи, фахівців у сфері військової емблематики і прапорництва, науковців-істориків Українського війська та історії європейських армій.

Проект нової системи звань

Чи не найбільш дискусійним моментом є знаки розрізнення (погони) до проекту нової системи звань ЗСУ, що ще не затверджена, але може бути схвалена.

Група Гайдукевича “про всяк випадок” розробила дизайн погонів також для таких звань, як рекрут, капрал, штаб-сержант, майстер-сержант, хорунжий (зараз – молодший лейтенант), бригадний генерал та ін.

Проект нової системи системи звань і знаки розрізнень до них:
проект погонів ЗСУ під нову систему звань

Новації пояснюють так: “Перегляд ролі сержантського складу, що базується на реформі ЗСУ за стандартами НАТО, та відповідне відображення цього у системі звань та знаків розрізнення; певні зміни у системі офіцерських звань (відмова від радянського звання “прапорщик”, відродження звання “хорунжий”, як данина українській традиції та запровадження звання “бригадний генерал” – як відображення бригадної концепції побудови ЗСУ).

Військові нагороди

Окрема тема презентації – військові нагороди.

“Події російсько-української війни (АТО) порушили проблематику військових нагород. На даний момент військові нагороди представлені ЛИШЕ трьома нагрудними знаками та чотирма медалями за вислугу років. Військові ордени та медалі входять до системи державних нагород, якими нагороджує президент.
Оскільки система державних нагород сама по собі є невпорядкованою та недосконалою, це призвело до своєрідного “дефіциту” нагород, а також перекосів у їх врученні”, – зазначають розробники.

Натомість розроблено повністю нову систему відомчих військових нагород, яка включає медалі та новий вид нагород – хрести. Для кожної такої нагороди чітко прописані підстави нагородження.

У новій системі, залежно від рівня нагороди, рішення приймають міністр оборони, начальник Генштабу – головнокомандувач ЗСУ, а також командувачі видів Збройних сил.

“В розробці нагород ми максимально спиралися на існуючі історичні традиції та досвід АТО”, – зазначено в презентації із зауваженням, що йдеться винятково про відомчі – ВІЙСЬКОВІ нагороди.

Зазначено, що найвищі нагороди будуть присуджувати міністр оборони та начальник Генштабу; видові хрести – командувачі видів ЗСУ; медалі – і міністр або НГШ, і командувачі видів ЗСУ.

вищі військові нагороди

хрести видів збройних сил

медалі 1

медалі 2

Повне портфоліо “Нового війська”, пояснення щодо нагород та ін. – див за посиланням.

Читайте також:
“У солдатів АТО зараз в моді ватники, пальта й пуховики”.
Чи реально виконати жорсткий “порядок розміщення знаків розрізнення на формі ЗСУ”?

“Привіт Єлисаветграду”. Порошенко в Биківні закликав завершити декомунізацію
і не повертатися до імперських найменувань

Facebook коментарі

   

підтримати новинарню 2

14 Comments

 1. Сергій

  07/07/2016 12:01 at 12:01

  Схвалюю!
  Слава Україні і її героям!

 2. Valera

  07/07/2016 18:14 at 18:14

  Намудрили, что будет хуже чем сейчас. Опять лейтенант, а где подпоручик и поручик, генерал – поручик Во многих странах на погонах полоска, как отличие что-офицер. Сержантских званий много,запутаться можно. Кресты на фуражках не смотрятся, новый флотский краб на фуре хуже, чем настоящий. А медали придумали страшные с уголковой колодкой,настоящие прямоугольные-красивее, а ветвь за ранение на медальной колодке это правильно. Нужно еще поработать художникам.Слава Українi i її героям!

 3. Дмитрий

  07/07/2016 19:55 at 19:55

  Добра справа йти до кращого, але хто ж цi люди, котрi вирiшували – що, кому носити. Художники, журналiсти, ще хтось… Добре, якщо з них хтось брав безпосередню участь у проведеннi АТО, але не думаю. Жодного вiйськового нема. Це наприклад так, вiйськовi приходять i роблять на свiй розсуд в jхнix справax так як хочуть, не розумiючи до саме i не враховуючи jхньоj думки.

 4. Дмитрий

  07/07/2016 20:19 at 20:19

  Ще що, вести ввели, а забезпечити всiм цим всiх вiйськових iнша справа. Це ж скiльки грошей треба. Напевно не думали. Та навiть можлово не це головне. Якiсть усього цього, буде скорiш за все короткотривала. Це так, нiчого в цьому не робить, дивлячись на те, що чим займаютця вiйськовi. Краже б, добился покращення якостi наявного майна. Що б воно носилося не два мicяця, та не втрачало колiр пiсля другого прання. Та розширили забезпечення необхiдного майна для вiськових, на приклад генераторiв – в ато вoни дуже необхiднi, але ж нi. А рацiон харчування який? Напевно сучасний! Та якiсть продуктiв напевно теж на висотi!!!

 5. Олег Буць

  08/07/2016 12:31 at 12:31

  «Крапля крові Вкраїни»

  Am Dm E Dm Am
  В парку злото-багрянім бачив я ветерана
  Am7 C A7 Dm
  Без захмарних погонів і крутих орденів.
  Dm Am C Dm E
  Вишиття, і на грудях трійко скромних медалей
  Dm E Am E Am
  «Крапля крові Вкраїни» – усіх трьох ступенів…
  .
  Подвиг – це не про нього, вигляд не героїчний,
  Зайдів гору не вклав він, не закрив горизонт…
  Лиш запнувся, упав він, був поранений тричі,
  І уперто з шпиталю повертався на фронт.
  .
  Це – не в нашій державі, в паралельному світі,
  Де меткі руки-гаки не вчепили кермо…
  А у нас – не за славу, лиш народом зігріті,
  Без наказу й відзнаки – розгинають ярмо.
  .
  А у нас – на параді генералам ми раді…
  Ну а як не радіти? Ну а як ми без них?
  Бо ж на грудях кольорів – наче в танку зарядів,
  Бо вони ж одним махом – побивахом усіх…
  .
  Чийсь парад буде вдома. Причепити б утому,
  Рвані сув’язі й нерви, і безмовну вину…
  «Крапля крові Вкраїни»? Та поранені всі ми –
  У малім епізоді… У столітню війну…
  .
  20.10.2015

 6. Олег Буць

  08/07/2016 12:34 at 12:34

  Ідея нагороди за поранення витала в повітрі. Слава Богу, вирішили з нею!

 7. Вадим

  08/07/2016 17:14 at 17:14

  Одели бы хоть во что-то тех служак, что на фронте (в АТО), а не понты гоняли. Уже хрен знает сколько раз меняли форму и знаки отличия ментам и военным. А оные как были, в большинстве своём, дармоедами и обузой на шее общества, так и остались на сегодняшний день…

 8. Игорь

  10/07/2016 16:39 at 16:39

  Такое впечатление что нет у нас в нашем государстве большей проблемы, чем переодевать армию по красивее… Просто кто-то хочет быстренько свой или первый или очередной миллиард на нашей шее поиметь!

 9. Володимир

  01/08/2016 10:33 at 10:33

  Знак для ССО невдалий! Як на мене, як що має бути перевертень то цілком доречно було б зобразити обличчя людини( вояка) розділене по вертікалі навпіл мечем ліворуч людська половина, праворуч вовча

 10. Виктор

  22/08/2016 21:34 at 21:34

  Пагоны – рекбус какой то. Особенно сержантские. На Полтораке не погоны, а какой-то кроссворд. Петлицы явно не для военной формы, а для коллекции нумизматов. Удачным можно назвать видоизмененный кашкет.Безспорно. А вообще, создается впечатление, что авторы меньше всего думали об армии как таковой, а думали, скорей всего, о параде. Общее впечатление не очень. Ляписто и безвкусно.

 11. Возбудитель совести

  28/03/2017 11:47 at 11:47

  Насмотрелись кукловоды американских фильмов и несут ахинею о “хибних традиціях”.
  Неужели никто не понимает, что под этот пиарчик можно кучу бабла выделить, а потом откатить?
  Примером тому бывший замполлитр пограничников (хенерал Коваль) – главный разработчик ежегодных внесений изменений в форму одежды касательно побрякушек (жена которого чисто случайно заведует фабрикой геральдики, где и заказывается вся эта хрень за государственные денежки).

 12. Пантелеймон Осипенко

  24/04/2017 15:22 at 15:22

  Я ОГОЛОШУЮ ДЛЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ ЗАБОРОНУ ВИКОРИСТОВУВАТИ ОБРАЗИ БУДЬ-ЯКИХ ТОТЕМНИХ ЗВІРІВ, ПТАХІВ, ТВАРИН! ОДНОГО БЕРКУТУ НАМ ДОСИТЬ!

 13. Пантелеймон Осипенко

  24/04/2017 15:25 at 15:25

  ЯКЩО БУДЬ-ЯКА ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОРИСТОВУЄ ТОТЕМНОГО ЗВІРА,ТВАРИНУ, ПТАХА ДЛЯ СВОЄЇ ІДЕНТИФІКАЦІЇ, ЦЕ ОЗНАЧАЄ НАЛЕЖНІСТЬ ЇЇ ДО НИЗЬКИХ ДИКИХ НЕДОЛЮДКІВ, НЕЛЮДЕЙ.

 14. Пантелеймон Осипенко

  24/04/2017 15:32 at 15:32

  ЯКЩО БУДЬ-ЯКА СПІЛЬНОТА ВИКОРИСТОВУЄ ДЛЯ СВОЄЇ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ОБРАЗИ ТОТЕМНИХ ЗВІРІВ, ТВАРИН,ПТАХІВ,ЦЕ ОЗНАЧАЄ НАЛЕЖНІСТЬ ТОЇ СПІЛЬНОТИ ДО ВАТАГИ ДИКУНІВ,НЕДОРОЗВИНЕНИХ САМОДУРНИХ НЕЛЮДІВ. ЕЛІТНІ ПІДРОЗДІЛИ ЗАВЖДИ ОЗНАЧАЮТЬСЯ КОДОВИМИ ШИФРАМИ, БУКВАМИ, ЛОГОТИПАМИ. ЦЕЙ СПОСІБ ІДЕНТИФІКАЦІЇ СВІДЧИТЬ ПРО НАЛЕЖНІСТЬ СТРУКТУРИ ДО ВИСОКОКЛАСНИХ ДИСЦИПЛІНОВАНИХ,ВИСОКООРГАНІЗОВАНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *